Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Ana Sayfa / Sağlık Günleri / Dünya Down Sendromu Günü

Dünya Down Sendromu Günü

Dünya Down Sendromu Günü; down sendromlu bireylerin 21’inci kromozomun 3 tane oluşunun simgesi kabul edilerek Birleşmiş Milletler tarafından 21 Mart günü resmi olarak tanınmıştır. Her yıl 21 mart Down Sendromlular Günü; genetik bir farklılık olan down sendromunun tanınmasına yardımcı olmak amacıyla çeşitli kampanyalar ile etkinlikler düzenlenmektedir.

Tüm dünyada gerçekleştirilen etkinlikler ile farkındalık sağlanan 21 Mart Günü; down sendromlu bireylerin topluma tam ve etkili katılımı ve katılımdan yararlanması hedeflenmektedir. Günlük hayatın akışı içerisinde; diğer insanlarla birlikte okul, iş, eğlence veya kamusal yaşam gibi etkinliklere katılımına dahil edilmesi amaçlanan Down Sendromlu Bireyler; engeller ile karşılaşmadan diğer insanlar gibi aynı fırsatlara sahip kapsayıcı faaliyetlere katılması sağlanmaktadır. Down sendromlu bireylerin sesi her yıl daha da yükselerek; haklarını, kapsayıcılığını ve esenliğini savunan tek bir küresel ses oluşturulmaktadır.

Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü; down sendromlu bireylere desteği göstermek amacıyla renkli veya birbirine uymayan çoraplar giymek yaygın bir aktivitedir. Çorapların bir şekilde kromozomlara benzemesi aktiviteyi tüm dünyada kabul gören farkındalık çalışması olarak görülmektedir.

Ayrıca 2021 yılında Down Sendromu Günü’nü kutlamak için oluşturulan kısa bir animasyon filmi olan Freebird; Jordan Hart tarafından “Freedom” adlı şarkıya uyarlaması ile 2021 yılında Chicago Uluslararası Çocuk Filmleri Festivali‘ni kazanmıştır.

Down Sendromu tedavi edilmesi gereken bir hastalık değil, genetik bir farklılık olarak bir kromozom anomalisidir. Yanlış hücre bölünmesi sonucunda 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom yer alması ile meydana gelmektedir. İnsan vücudunda bulunan kromozom sayısı 46 olup, down sendromlu bireylerde bu sayı üç adet 21. kromozom olması nedeniyle 47 olmaktadır.

21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü

Down sendromu adı İngiliz hekim John Langdon Down tarafından Earlswood Akıl Hastanesi’nde yaptığı çalışmalarla almıştır. Down, bazı öğrenme yetersizliği ile ilgili yayınları ve sistematik olarak bir şekilde sınıflandırmıştır. Bununla birlikte John L. Down, bir sendrom olarak 1866 yılında verdiği konferansta “Mongolizm” olarak tanımlamıştır. 1959 yılında ise Fransız Profesör Jérôme Lejeune ise bu sendromun kromozomal bir düzensizlik olduğunu kanıtlamıştır. Batı dünyasında “Mongolizm” 1960 yılına kadar kabul edilen bir terim olarak kalmıştır. 1961 yılında Çinli ve Japonlu bir grup genetik uzman, The Lancet Tıp Dergisine “mongolizm”’in ırkçı bir terim olduğu durumun aslında fazladan bir kromozoma neden olduğu, normal Asya genleri ile hiçbir ilişkisi olmadığı ve yasaklanmasını talep etmiştir. Bu talep üzerine 1965 yılında Dünya Sağlık Örgütü bu genetik farklılığı Down Sendromu olarak doğrulamıştır.

Dünya Down Sendromu Günü

Dünyada 6 milyon civarında Down Sendromlu birey var

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre; tüm dünyada 6 milyon civarında down sendromlu birey olduğu tahmin edilmektedir. Bununla birlikte Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de 70.000 civarında down sendromlu bireyin olduğu tahmin edilmektedir. Ülke, milliyet, sosyo-ekonomi, statü farkı bulunmamakta olup; ortalama her 800 doğumda bir görülmektedir.

Eğitim

Down sendromlu çocuklarda farklı zekâ seviyesi ile bunun yanında yetenek ve kişiliğe sahiptir. Bunlara ek olarak, 0-2 ay itibarıyla eğitime başlamak son derece önem taşımaktadır. Ayrıca erken eğitim, fizyoterapi, dil terapisi, oyun grupları programlarıyla çocuğun gelişimini erken yaştan itibaren desteklemektedir.

Fiziksel Özellikleri

Down sendromlularda görülen bazı fiziksel özellikler; basık burun, çekik küçük gözler, kalın ense, kısa parmaklar, kıvrık serçe parmak, avuç içindeki tek çizgi ve ayak baş parmağının diğer parmaklardan daha açık olması gibi özelliklerin hepsi veya birkaçı görülebilmektedir.

Kaynak & Referans

Kaynak & Referans

Mikhail Nilov adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Dünya Kekemelik Günü

Dünya Kekemelik Günü

Dünya Kekemelik Günü – Uluslararası Kekemelik Farkındalık Günü; ilk kez 1998 yılında İngiltere ve İrlanda’da …