Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Ana Sayfa / Eczacılık Fakülteleri / Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi

Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi

Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi; eczacılık eğitimi vermek amacıyla 16 Aralık 1960 tarihinde Yenişehir, Ankara’da kurulmuştur.

Eczacılık Fakültesi, özellikle Prof. Dr. Enver İzgü ve 2. Bölge Ankara Eczacı Odası İdare Kurulu‘nun öncülüğünde Kurucu Meclis tarafından kabul edilmesinin ardından kuruluş aşamasına geçmiştir. Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, 1961 – 1962 eğitim ve öğretim yılında Türkiye’de eczacılık öğretimi yapan 2. eğitim kurumu, ancak ilk Eczacılık Fakültesi olarak Ankara, Yenişehir’de Menekşe sokak üzerinde kiralanan binada 81 öğrenci ile eğitimlerine başlamıştır. Eczacılık Fakültesi aynı zamanda, kuruluş yıllarında çekirdek bir akademik kadrosu ile zor şartlar geçirmiş olmasına rağmen; 1970’li yıllardan sonra gerçek gelişimini göstermesi ile eğitim ve öğretim faaliyetlerine hız vermiştir.

Eğitim – Öğretim – Araştırma

Günümüzde eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerini sürdürmekte olan Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi; 2015-2016 eğitim-öğretim yılından itibaren İngilizce lisans dersleri vermeye başlamıştır. A ve B iki bloktan oluşan Eczacılık Fakültesi; 23.000 m2 kapalı alanda konferans salonları, dershaneler, laboratuvarlar ile aynı zamanda herbaryum, dekanlık ve idari bölümler, öğretim elemanlarının çalışma ofisleri bulunmaktadır. Ayrıca Eczacılık Fakültesinde; Türkçe ve yabancı dilde yayımlanmış çok sayıda kitap ve derginin bulunduğu kütüphane, fotokopi birimi ve buna ek olarak öğrencilerine yönelik bilgisayar laboratuvarları bulunmaktadır. A.Ü. Eczacılık Fakültesi; en önemlisi Ulusal Eczacılık Eğitimi Akreditasyon Kurulu Değerlendirme ve İzleme Ziyareti Ekipleri tarafından başarılı bulunarak 6 yıllık süre ile “Tam Akreditasyon” almaya hak kazanmıştır.

Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi

Eczacılık Fakültesi, özellikle Uluslararası Kongre takvimlerine giren üç yılda bir düzenlenmekte olan Uluslararası Eczacılık Bilimleri Sempozyumu düzenlemektedir. Fakülte, öğretim üyelerinin bilimsel araştırmalarını yayımlamak amacıyla; 1971 yılından itibaren düzenli yayımladığı, buna ek olarak yurtdışı indekslerinde yer alan Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dergisi bulunmaktadır. Bununla birlikte, fakülte tarafından bastırılmış ders kitabı ve referans kitap niteliğinde yayınları bulunmaktadır. Ayrıca Eczacılık Fakültesi, 1998 yılında deneysel çalışmalarda kullanılmak üzere değişik tür deney hayvanlarının bakımı ve izlenmesi için Deney Hayvanları Ünitesi araştırmacılarının hizmetine sunmuştur. Aynı zamanda, ilaç, cihaz ve müze eczaneden oluşan üç kısımlı Ankara Üniversitesi Eczacılık Müzesi ile halkın ziyareti ve öğrenciler için eğitimin bir parçası olarak kullanılmaktadır.

Anabilim Dalları

 • Analitik Kimya
 • Biyokimya
 • Eczacılık İşletmeciliği
 • Farmakognozi
 • Farmakoloji
 • Farmasötik-Botanik
 • Farmasötik-Kimya
 • Farmasötik-Mikrobiyoloji
 • Farmasötik-Teknoloji
 • Farmasötik-Toksikoloji
 • Klinik Eczacılık
İletişim

Adres: Emniyet Mah. Degol Cad. No: 4 PK: 06560 Yenimahalle / Ankara

Telefon: 0 312 203 30 00

Faks: 0 312 213 10 81

E-Posta: eczacilik@ankara.edu.tr

Web: www.pharmacy.ankara.edu.tr

Harita

Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Ulaşım

EGO Otobüs Hattı

220-7, 339-7, 340, 383, 464, 508-5

BAŞKENTRAY Tren Hattı

Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı

Ankara Metro Hattı

M1 – M2 – M3 veya M4

Ankara Hafif Raylı Tramvay Hattı

Anadolu

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi

Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi

Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi; Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Yüksekokulu olarak 1967 yılında Ankara‘da kurulmuştur. Üniversite Senatosunun …

Bir cevap yazın