Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Eczacı

Eczacı; Eczacılık fakültelerinden, 5 yıllık lisans eğitimini tamamlayan; ilacın üretilmesinden hastalara ulaştırılmasına kadar olan aşamasında yetkinlik sahibi olan kişilerdir.

Eczacılık mesleğine mensup kişiler serbest eczacılık veya eczane eczacılığı dışında, ilaç sanayinde; AR-GE, üretim, kalite kontrol, ruhsat, pazarlama gibi birimlerinde görev almaktadırlar. Eczacılar; hastane eczaneleri müdürlüğü ve ecza depolarında mesleğini icra etmektedirler. Eczacılık fakültelerinden mezun olan eczacılar; akademik kariyer yapacakları, yüksek lisans yapmaları halinde uzman eczacı statüsüne sahip olurlar. Kamu ve özel sektöre ait iş yerlerinde yönetici kademelerinde iş imkanı veya eczane, ecza deposu, ilaç fabrikası gibi kendi işletmelerini açabilirler. Türkiye’de 2000 yılından itibaren klinik eczacılığı eczacılık fakültelerinde ders olarak okutulmaya başlanmıştır.

Eczacılık Fakülteleri; Eczacılık Meslek Bilimleri, Eczacılık Teknolojisi ve Temel Eczacılık Bilimlerine bağlı anabilim dallarında ve meslekle ilgili diğer bilimlerde eğitim vermektedir.

Eczacılık Fakülteleri Bölümleri ile Anabilim Dalları ve Bilim Dalları

Eczacılık Meslek Bilimleri

  • Eczacılık İşletmeciliği
  • Farmakognozi
  • Farmakoloji
  • Farmasötik Kimya
  • Farmasötik Toksikoloji

Eczacılık Teknolojisi Bölümü

  • Farmasotik Teknoloji

Temel Eczacılık Bilimleri

  • Analitik Kimya
  • Biyokimya
  • Farmasötik Botanik
  • Farmasötik Mikrobiyoloji

Eczacılıkta; analitik kimya, anatomi, besin analizi, biyoloji, biyoistatistik, biyokimya, biyoteknoloji, deontoloji, eczacılık mevzuatı, eczacılık tarihi, farmakognozi, farmakoloji, farmasötik botanik, farmasötik kimya, farmasötik teknoloji, fitoterapi, fizik, fizyoloji, genetik, halk sağlığı, kimya, klinik eczacılık, kozmetoloji, matematik, mikrobiyoloji, patoloji, tıbbi ilkyardım, toksikoloji dersleri ile ilaç hammadde, üretim teknikleri kullanışlarına ilişkin dersler verilmektedir. Fakültelerde, dersler kuramsal ve uygulamalı olarak sürdürülmektedir. Eczacılar, kozmetoloji ve fitoterapi eğitimi alan tek meslek grubudur.

Eczacı, fiziksel, kimyasal ve biyolojik özellikleri ile ilaçların hammaddelerinin elde edilmesi, incelenmesi, değerlendirilmesi, ilaç üretimi, ilaçların saklanması ve kullanılması gibi konularda eğitim ve araştırmalar yapmaktadır. Eczacılar, hekimler tarafından düzenlenmiş reçetelerde yer alan hazır ilaçları hastalara satışı ve kullanımlarıyla ilgili hastaları bilgilendirmektedir. Hazırlanması gereken ilaçları formüllerine uygun olarak hazırlar veya hazırlanmasını denetlemektedir. Tıbbi amaçlar için kullanılan toksin ve zehirli maddeleri kurallarına uygun olarak hazırlar, dağıtımı ile ilgilenir ve bozulmaya karşı önlem almaktadır. Eczacı, zehirli maddeler içeren reçeteleri kayıt altında tutar, veteriner ile ilgili ilaçları, tarım ilaçları, tuvalet ve kozmetik ürünlerini kullanmaları konusunda müşterilerine önerilerde bulunmaktadır. Laboratuvarlarda ilaçların geliştirilmesi ve analizleriyle ilgili araştırmalar yapmaktadır.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

midwife

Ebe

Ebe, cinsel sağlık ve üreme sağlığı hizmetlerinde; gebelik öncesi hazırlık eğitimi ile anne-babalığa ve doğuma …