Ana Sayfa / Tıbbi Vakıf ve Dernekler / Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı

Türkiye Spastik Çocuklar VakfıTSÇV, Cerebral Palsy’li bireylere hizmet vermek amacıyla 1989 yılında Kadıköy, İstanbul’da kurulmuştur.

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı, Cerebral Palsy’li çocuk ve erişkinlere teşhis, tedavi, rehabilitasyon ve eğitim hizmeti sağlamanın yanı sıra meslek sahibi olmaları ve hayata kazandırılmaları amacıyla faaliyetlerde bulunmaktadır.

TSÇV, Cerebral Palsy’li bireylere doğumlarından yaşlılık döneminin sonuna kadar hizmet veren, kendini bilimsel olarak sürekli geliştiren ve finansal olarak sürdürülebilir bir yapıya sahip olan uluslararası düzeyde referans kurum olmayı kendine vizyon edinmiştir.

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı

Tarihçesi

TSÇV’nin ilk adımları 1972 yılında Prof. Dr. Hıfzı Özcan’ın öncülüğünde Kadıköy’de Türk Spastik Çocuklar Derneği’nin kurulmasıyla atılmıştır. Vakıf, 7 Eylül 1994 tarihinde Bakanlar Kurulu Kararnamesi ile vergi muafiyeti kapsamına girmiştir.

Daha sonra Kadıköy Belediyesi, Sakıp Sabancı ve Ailesi’nin katkıları ile Küçükbakkalköy’de Cerebral Palsy’li bireylere hizmet edecek Metin Sabancı Merkezi adı ile 1996 yılında örnek bir tesis kurulmuştur. Türkiye Spastik Çocuklar Vakfına tahsis edilen 35 dönümlük arazi üzerinde hizmet veren bina, ilk önce Cerebral Palsy’li devlet koruması altındaki çocuk ve gençler için yatılı bakım hizmeti sunulmaya başlanmıştır. Böylece özel eğitim, rehabilitasyon ve meslek edindirmeye yönelik atölye çalışmaları yapılandırılmıştır. Dolayısıyla bu hizmet ağını Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Genel Müdürlüğü kadroları ile yürütmeye başlamıştır.

Engelliler Kanunu ile birlikte 2005 yılından sonra Metin Sabancı Merkezi bünyesinde verilen hizmetler yeniden yapılandırılmıştır. TSÇV’nin 2007 yılında açılan Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi daha fazla Cerebral Palsy’li çocuğa ulaşmasına katkı sağlamıştır.

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı Mütevelliler Kurulu Kararı ve Sabancı Vakfı’nın katkıları ile 2011 yılında Metin Sabancı Özel Eğitim Okulları açılmıştır. Vakıf bünyesinde; riskli bebek, erken müdahale, gelişim takibi başta olmak üzere ailenin birliğini ve bütünlüğünü korumaya yönelik hizmetler sunmak amacıyla 2015 yılının Nisan ayında Aile Danışma Merkezi ayrı bir iktisadi işletme olarak açılmıştır.

Kuruluşundan günümüze binlerce Cerebral Palsy’li çocuğa hizmet veren Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı; Türkiye’de Cerebral Palsy konusunda referans kurum olarak çalışmalarına Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri, Özel Metin Sabancı Özel Eğitim Okulları ve Aile Danışma Merkezi ile devam etmektedir.

Metin Sabancı Merkezi

Adres: Küçükbakkalköy, Prof. Dr. Hıfzı Özcan Cad. No: 8 Ataşehir / İstanbul

Telefon: 0850 220 07 07

Faks: 0850 220 07 08

E-Posta: info@tscv.org.tr

Web: www.tscv.org.tr/

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Türk Ostomi Cerrahi Derneği

Türk Ostomi Cerrahi Derneği

Türk Ostomi Cerrahi Derneği, Genel Cerrahi dalında ve Stomaterapi konusundaki ilerlemeleri takip etmek, bilgi alışverişini …

Bir yanıt yazın