Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Ana Sayfa / Laboratuvarlar / Kocaeli Üniversitesi Deneysel Tıp Araştırma Birimi

Kocaeli Üniversitesi Deneysel Tıp Araştırma Birimi

Kocaeli Üniversitesi Deneysel Tıp Araştırma Birimi; DETABDeneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Birimi olarak Kocaeli Üniversitesi senato kararıyla 1999 yılında kurulmasına karar verilmiştir.

DETAB, 24 Nisan 2006 tarihinden itibaren Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesinde faaliyetlerine başlayarak; Tarım ve Köy işleri Bakanlığı Deneysel ve Diğer Bilimsel Amaçlar için yönetmelikte geçen talimatları uygulamıştır. Birim deney hayvanlarının korunması, üretim yerleri ve deney yapılacak olan laboratuvarlar başta olmak üzere; kuruluş, çalışma, denetleme, usul ve esaslarına dair yönetmeliğin uygulama talimatına göre faaliyetlerine başlamıştır. 18 Ekim 2006 tarihinde başvurusunun ardından 18 Aralık 2007 tarihi itibariyle Türkiye’de altıncı, Marmara bölgesinde ilk ruhsat alan laboratuvar olarak faaliyetlerine başlamıştır.

DETAB; Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi‘nde araştırma ve eğitim etkinliklerinde deney hayvanlarının yetiştirilmesi ve bakımını sağlanmaktadır. Birim, hayvanlar üzerinde yapılacak deneysel araştırmaların alt yapısını sağlamak amacıyla; Temel Tıp Bilimleri ile Klinik Tıp Bilimleri dallarında araştırıcılara hizmet vermektedir. Kocaeli Üniversitesi Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu ile birlikte Deney Hayvanları Kullanımı Sertifika Programı için gerekli altyapıyı sağlamaktadır. DETAB, etik kurallar başta olmak üzere araştırma planlama, yürütme ve gerekli hayvan ihtiyacını sağlamaktadır. Ayrıca deney hayvanları ile çalışma eğitim faaliyetlerini düzenlemekte olan DETAB; hayvanların refahını ön planda tutarak düzenli muayene ve bakımlarının yapılmasını sağlamaktadır. Ayrıca personelini meslek içi bilgilendirme eğitim faaliyetlerine göndererek mesleki bilgi ve beceriyi artırmaktadır.

Birim, 24 Temmuz 2018 tarihinde “Deneysel ve Diğer Bilimsel Amaçlar İçin Kullanılan Hayvanların Refah ve Korunmasına Dair Yönetmelik” çerçevesinde çalışma iznini yenilemiştir.

DETAB

Misyon ve Vizyonu

Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Birimi‘nde gerçekleştirilen, deneysel araştırmalar için temel laboratuvar gereksinimlerinin yanında; teknik koşulların sağlanmasını ve uygulamaların etik kurallar çerçevesinde yürütülmesinin takibini yapmayı kendine misyon edinmiştir.

Özellikle deneysel araştırmalar için gerekli desteği sağlayan Kocaeli Üniversitesi; gerekli olan altyapının kurulması ve çalıştırılmasının yanında araştırmalarda kullanılacak olan deney hayvanlarını uluslararası standartlarda yetiştirmektedir. Bakımı ve beslenmesi için gerekli ortamları oluşturmak, deney hayvanları ile ilgili araştırma ve uygulamalar için ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmayı kendine vizyon edinmiştir.

İletişim

Adres: Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesi PK: 41001 İzmit /Kocaeli

Telefon: 0 262 303 83 53

Faks: 0 262 303 70 03

E-Posta: detab@kocaeli.edu.tr

Web: detab.kocaeli.edu.tr

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Nişantaşı Patoloji Grubu Laboratuvarları

Nişantaşı Patoloji Grubu Laboratuvarları

Nişantaşı Patoloji Grubu Laboratuvarları, tıbbi laboratuvar hizmetleri vermek amacıyla İstanbul’da kurulmuştur. NPGLab, Türkiye’de çok sayıda …

Bir cevap yazın