Ana Sayfa / Tıp Filmleri / Yağmur Adam

Yağmur Adam

Yağmur Adam & Rain Man filminin yönetmenliğini Barry Levinson, senaryosu Barry Morrow ve Ronald Bass’ın tarafından yazılmıştır. Başrollerini Dustin Hoffman, Tom Cruise, Valeria Golino ve Gerald R. Molen’in paylaştığı Rain Man; 1988 yılı ABD yapımı yol hikayesi, komedi-drama, Tıp ve Sağlık Temalı Film Listesinde yerini almıştır.

ABD’nin Kaliforniya eyaletinin Los Angeles şehrinde yaşayan bir araba satıcısı, ayrı yaşadığı babasının Ohio eyaletinin Cincinnati şehrinde varlığından haberdar olmadığı otistik bir ağabey ve bir servet bıraktığını öğrenmesinin ardından, ağabeyi ile birlikte kaçar ve daha büyük bir miras elde etmek umuduyla ülkenin dört bir yanına doğru yola çıkar.

Doğuştan Makrosefali ve gelişimini takip eden yıllarda Otistik Savant tanısı konmasına rağmen, sonraları FG Sendromu olduğu anlaşılan, hafızası ve ezber yeteneği olan ABD’li Laurence Kim Peek’in gerçek yaşamından esinlenerek Barry Morrow’a ilham kaynağı olmuştur. Barry Morrow; Peek’in yaşamından esinlenerek hikayeleştirdiği ve senaristliğini üstlendiği Rain Man filminin beyaz perdeye aktarılmasını sağlamıştır.

Konusu

ABD’nin Kaliforniya eyaletinin Los Angeles şehrinde yaşayan bir araba satıcısı CharlesCharlieBabbitt (Tom Cruise); çoğunlukla başkalarının düşüncelerine saygı duymayan bencil, dolandırıcı, bahisçi ve kendi hayatıyla savaş halinde olan biridir.

Charlie, gençliğinde babası Sanford Babbitt’in Buick Roadmaster marka üstü açılır arabasını izinsiz kullanması sonucu, babasının arabanın çalındığını bildirmesi sonrasında iki gün hapse girer. O zamandan itibaren ayrı yaşadığı babası ile görüşmeyen Charlie; babasının öldüğünü ve miras bıraktığı öğrendiğinde, kız arkadaşı Susanna (Valeria Golino) ile malikaneye yerleşebilmek için ABD’nin Ohio eyaletinin Cincinnati şehrine giderler.

Babasının cenazesinin ardından, Charlie’ye sadece 1949 model bir Buick Roadmaster marka araba ile büyük bir gül fidanlığı bıraktığı ve geri kalan 3 milyon dolarlık mirasın birine verilmek üzere isimsiz bir güven fonunun mütevelli heyetine gider. Paranın peşini takip eden Charlie; ABD’nin Maryland eyaletinin Baltimore şehri, Walbrook’ta bulunan gelişimsel engellilerin bakımı için bir tesis olan Walbrook Enstitüsü‘nün müdürü Dr. Bruner’a (Gerald R. Molen) gittiğini öğrenir. Charlie, yönlendirildiğinde paranın enstitü bünyesindeki klinikte daha önce varlığından haberi olmadığı ağabeyi Raymond Babbitt’e (Dustin Hoffmann) bakımı için bıraktığını öğrenir.

Otistik Savant Sendromu

Charlie ve Susanna, daha sonra Dr. Bruner ile ağabeyi Raymond ile tanışmak için Walbrook’a giderler. Çoğunlukla duygusal ifade yoksunluğu, göz temasından kaçınma, fiziksel temastan korkan Otistik Savant Sendromuna sahip, müthiş bir hafıza ve ezber yeteneği olan Raymond; ne yazık ki, engellilerle ilgilenilen katı rutinleri olan yerel bir klinikte bakıma muhtaç yaşam sürmektedir. Dr. Bruner, biraz zaman harcamasına rağmen Raymond’un yeteneklerini ve sınırlarını Charlie’ye açıklar. Raymond’u izinsiz olarak tesisin dışına çıkaran Charlie; sonra geceyi iki erkek kardeş ve Susanna bir motel odasında geçirir.

Susanna, Charlie’nin Raymond’a davranış şekline öfkelenerek onu terk eder. Dr. Gerald Bruner’dan Raymond’un dönüşü karşılığında mirasın yarısını isteyen Charlie; Dr. Bruner’in teklifi reddetmesi sonrasında Charlie, parayı alabilmek için Raymond’un velayetini almaya karar verir.

Bunun sonrasında, mirası almak için Raymond’u kaçıran Charlie; ilk önce batı kıyısına bir yaşam gezisine götürmeye karar verir. Her gün televizyonda “Abbott & Costello Show“, “Halk Mahkemesi Yargıcı Wapner“, düzenli yemek zamanları ve saat 23:00’e kadar yatmak gibi rutinlerine yerine getirilmesi için ısrar eden Raymond; yol boyunca abisinin yaşamı zorlaştıran alışkanlıkları ve takıntıları ile Charlie’yi çileden çıkarır.

Hafıza ve Matematik

Bunlara ek olarak, Raymond’ın hafıza ve matematik konusundaki yeteneğinin yanı sıra nesneleri duraklamadan sayma yeteneği karşısında şaşkınlığa uğrar. Charlie’nin alacaklısı elinde bulunan Lamborghini marka otomobilleri geri alır ve onu alıcılarının peşinatlarını geri ödemeye zorlar. Ne var ki, gerekli parayı bulabilmek için Las Vegas’taki kumarhanelerde abisinin kabiliyetinden yararlanarak blackjack’te kart sayarak 86 bin dolar kazanır.

Bunun sonrasında, Los Angeles’ta Raymond’dan uzaklaşması için 250 bin dolar teklif eden Dr. Bruner ile bir araya gelen Charlie; yol boyunca, Raymond ile bir ilişki kurmanın gerekliliği ve geçmişinin bir parçası olmasına karşın, kendini keşfetme fırsatı bulur ve para teklifini reddeder. Ardından Raymond’ı gerçekten sevmeye ve onu korurken bulan Charlie; avukatı Boros (Adam S. Gottbetter) ile görüşmesi sonrasında, parayı artık umursamadığını ve gerçekten Raymond’ın velayetini almak istediğine karar verir.

Raymond’u Charlie’nin bakması ya da Walbrook’da kalması yönünde tercihinin belirlenmesi için Dr.Bruner ile mahkeme tarafından atanan bir psikiyatrist (Barry Levinson) görevlendirilir. Ancak Raymond, kendisine sunulan seçimi anlayamadığı anlaşıldığında, Charlie, Raymond’un Walbrook’a dönmesi gerektiğini kabul eder. Charlie, Amtrak trenine binerken Raymond’a iki hafta sonra yanına geleceğine söz verir.

Yağmur Adam

Yağmur Adam & Rain Man

Yönetmen Barry Levinson
Yapımcı Peter Guber
Jon Peters
David McGiffert
Mark Johnson
Gerald R. Molen
Senaryo
Barry Morrow

Ronald Bass

Oyuncular Dustin Hoffman
Tom Cruise
Valeria Golino
Gerald R. Molen
Müzik Hans Zimmer
Görüntü Yönetmeni John Seale
Kurgu Stu Linder
Stüdyo United Artists
Guber-Peters Company
Star Partners II, Ltd.
Dağıtıcı MGM/UA Communications Co.
Türü Dram, Komedi – Yol Hikayesi
Renk Renkli
Yapım Yılı 1988
Süre 133 Dakika
Dil ABD

Dolayısıyla, 16 Aralık 1988 tarihinde vizyona giren Yağmur Adam; ABD’de önce standart geniş ekran formatı ile 1.85 : 1 görüntü oranında gösterime girmiştir. Bununla birlikte Yağmur Adam adı ile Türkçe’ye çevrilmiş, orjinal adı Rain Man imdb derecelendirmesi; 8,0/10 puan, yorumlar ve bir çok film uygulamasında Türkçe dublaj ve full altyazılı, 360p, 480p, 720p ve 1080p formatlarında renkli online olarak izlenebilmektedir. Özellikle, 7 yaş ve üzeri yaş grubuna hitap eden Yağmur Adam  filmi; ayrıca Hipokratist & Sağlık Ansiklopedisi Youtube kanalında fragmanı yayınlanacaktır. Oscar, Altın Küre ve Altın Ayı Ödüllü Rain Man sinema filmi; böylece dünya genelinde 354,825,435 dolar hasılat elde etmiştir.

Ödülleri

Yağmur Adam filmi; ilk önce En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Orijinal Senaryo dallarında Oscar ödülü kazanmıştır. Ayrıca Altın Küre ödülleri’nde En İyi Dram Filmi ve En İyi Dram Erkek Oyuncu dalında Dustin Hoffman almasının yanı sıra; Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Barry Levinson Altın Ayı Ödülü ve En İyi Kurgu Filmi olarak Amerikan Sinema Editörleri Ödülü kazanmıştır. Bununla birlikte BMI Film ve TV Ödülleri’nde Hans Zimmer’e En İyi Film Müzik Ödülü ile David di Donatello ödüllerinde En İyi Yabancı Film ve En İyi Yabancı Erkek Oyuncu olarak Dustin Hoffman kazanmıştır. Hatta, Amerika Yönetmenler Birliği ödüllerinde Sinema Filmlerinde Üstün Yönetmenlik Başarısı ile Barry Levinson ödül kazanmıştır.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Kız Kardeşimin Hikayesi

Kız Kardeşimin Hikayesi

Kız Kardeşimin Hikayesi – My Sister’s Keeper; Jodi Picoult‘un aynı adlı romanından uyarlanan 2009 ABD …

Bir yanıt yazın