Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Ana Sayfa / Tıbbi Vakıf ve Dernekler / Türkiye Odyologlar ve Konuşma Uzmanları Derneği

Türkiye Odyologlar ve Konuşma Uzmanları Derneği

Türkiye Odyologlar ve Konuşma Uzmanları DerneğiOKSUD; odyoloji topluluğunun ilk derneği olarak “İşitme, Konuşma Lisan Bozuklukları Derneği” adı ile 16 Ocak 1995 tarihinde kurulmuştur.

OKSUD; 2000 yılında gerçekleştirmiş olduğu genel kurulunda dernek “Odyoloji Derneği” adını almıştır. Dernek, 2002 yılında aldığı kararla genel merkezinin İstanbul’dan Ankara’ya taşınması kararı alınmış olmasına rağmen; dernekler kanununa göre, dernek merkezinin taşınması mümkün olmadığından Odyoloji Derneği feshedilerek 2003 yılında Ankara’da “Odyoloji, Konuşma Ses Uzmanları Derneği” kurulmuştur.

Dernek, Odyoloji, Konuşma ve Ses Bozuklukları alanında çalışan uzmanlar arasında iletişim ve dayanışmanın sağlanması başta olmak üzere; Türkiye‘deki gelişimine katkıda bulunmak ve bununla birlikte yasal düzenlemelerin yapılmasına katkıda bulunmaktadır. İşitme, Konuşma Lisan Bozuklukları Derneği; işitme, denge, dil, konuşma, ses ve yutma bozuklukları bilimlerinin Türkiye’de gelişmesine katkıda bulunmaktadır.

OKSUD, kuruluş amacına ulaşmak için; işitme, konuşma, ses, lisan ve denge sistemleri üzerinde bilimsel araştırmalar yapmaktadır. Aynı zamanda klinik, pratik, teşhis ve rehabilitasyon ile bu sistemlerin bozukluklarının önlenmesi ve rehabilitasyonu ile ilgili çalışmalar yapmaktadır. Dernek, bilimsel yayınların yanı sıra mesleki kurs, seminer, sempozyum, kongre gibi bilimsel toplantılar düzenlemektedir.

Türkiye Odyologlar ve Konuşma Uzmanları Derneği

Dernek gerek görüldüğü durumlarda; tıbbi cihaz, makine ve malzemelerinin sağlanması ile bununla birlikte iletişim bozukluklarının oluşmasını önlemek, iletişim bozukluğu olan kişilerin haklarını koruması ile ilgili kişi ve/veya kuruluşlar arasında bilgi alışverişini teşvik etmektedir. Ayrıca işitme, konuşma, lisan bozuklukları, konuşma terapisi dallarının gelişmesinde katkıda bulunan OKSUD; ayrıca ilgili öğrencilerin başarı ve ihtiyaç durumuna göre “Başarı ve Destek” bursları sağlamaktadır.

Dernek, kuruluş amacına uygun olarak; uluslararası faaliyetlerde veya işbirliğinde bulunmak, ulusal ve uluslararası temsilcilik, şubeler ve bunun yanında dernek veya üst kuruluş kurabilmek için gerekli çalışmalar içerisindedir. Dernek, üyelerinin hak ve çıkarlarını korumak ve bunun yanında geliştirmek için; yasa, uluslararası sözleşmeler ve demokratik toplum temayüllerinin sağlamış olduğu imkanlar çerçevesinde demokratik haklarını korumaktadır. Ayrıca yasal mesleki tanımlar yaparak; bu alanda çalışan uzmanların haklarının korunması ve bunun yanında bir meslek grubu olarak tanınmasını sağlamaktır.

Üyelik

Türkiye Odyologlar ve Konuşma Uzmanları Derneği aynı zamanda faaliyet alanları çerçevesinde; mesleki, sosyal, beşeri ve sağlık alanında faaliyet göstermektedir. Dernek odyoloji, dil ve konuşma terapisi ve konuşma bozuklukları alanlarından birinde en az lisans mezunu olan sağlık meslek mensubu kişileri üye olarak kabul etmektedir.

Etkinlikleri

Kongreler
  • Ulusal Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Kongresi
  • İşitme Cihazları ve Implantlar Sempozyumu
  • Pediatrik Odyoloji Kongresi
Kurslar
  • Tüm Yönleriyle Afazi
  • İşitsel Rehabilitasyon Kursu
İletişim

Adres: Kızılırmak Mah. Workinton Next Level No: 3CI – 160 PK: 06510 Çankaya / Ankara

E-Posta: info@odyoloji.org.tr

Web: odyoloji.org.tr

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

İş ve Meslek Hastalıkları Uzmanları Derneği

İş ve Meslek Hastalıkları Uzmanları Derneği

İş ve Meslek Hastalıkları Uzmanları Derneği – İMUD; iş ve meslek hastalıkları uzmanlarının kar amacı …

Bir cevap yazın