Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Ana Sayfa / Sağlık Günleri / Trafik ve İlkyardım Haftası

Trafik ve İlkyardım Haftası

Trafik ve İlkyardım Haftası; trafik ve ilkyardım sorunlarını çözümlemek amacıyla 1-7 Mayıs haftası olarak kabul edilmiştir.

Birleşmiş Milletler Avrupa ülkelerinin bir girişimin parçası olarak karayolu güvenliği hayır kurumu Brake ile Dünya Sağlık Örgütü ortaklarının işbirliği içinde oluşturulan konsey, periyodik olarak BM Küresel Karayolu Güvenliği Haftaları düzenlemektedir. Konsey Mayıs ayının ilk cumartesi günü ile başlayan haftayı “Uluslararası Karayolu Güvenliği Haftası” olarak kabul etmiştir. BM Genel Kurulu, DSÖ ve BM bölgesel komisyonları; karayolu güvenliği sorunları hakkında farkındalığı artırmak, teşvik etmek ve ilerletmek için küresel ve bölgesel olarak çalışmalar yapmaktadır.

Türkiye’de hafta boyunca; sağlık kurum ve kuruluşları, okullar, şirketler ile diğer kuruluşlar ilkyardım ve yol güvenliği etkinlikleri düzenlemektedir. Etkinlik organizatörleri, Trafik ve İlkyardım Haftası içerisinde ilk yardım ve karayolu güvenliği uzmanlarının hazırladığı; poster, çıkartma, kitap, broşür gibi materyaller ile eylem paketleri üretmektedir. Trafik ve İlkyardım Haftası eylem paketleri; sağlık kurumları, okullar, şirketler, kütüphaneler ve diğer topluluk binalarında ilk yardım ve güvenli yol kullanımını teşvik etmektedir. Ayrıca hafta boyunca; yayın organları aracılığıyla trafik kazalarının önlenmesi için halka trafik kuralları ve kazalardan korunma, ilkyardım konularında toplumun bilinçlendirilmesi ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Trafik ve İlkyardım Haftası

Karayolu Trafik Güvenliği 10 Yıllık Küresel Eylem Planı

Tüm dünyada önde gelen ölüm ve sakatlık nedenleri arasında karayolu trafik yaralanmaları, her yıl yaklaşık 1,3 milyon insanın ölmesi ve 50 milyon kadar insanın yaralanmasıyla sonuçlanmaktadır. Dolayısıyla karayolu trafik yaralanmaları 5-29 yaş arası insanların yaşamları için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Her 4 ölümden 1’i yayalar ve bisikletliler arasında meydana gelmektedir.

2021-2030 Karayolu Trafik Güvenliği 10 Yıllık Küresel Eylem Planı çerçevesinde, 2030 yılına kadar karayolu trafiği ölümlerini ve yaralanmalarını %50 oranında azaltmaya yönelik bir hedef belirlenmiştir. Böylelikle güvenli yollar, araçlar ve davranışlar sağlamanın yanı sıra acil durum bakımını iyileştirmeye yönelik çalışmalar yapılmıştır.

Dünya Sağlık Örgütü ortakları ile işbirliği içinde oluşturulan konsey; özellikle yürüme, bisiklete binme ve toplu taşıma araçlarını kullanmaya geçiş ihtiyacı başta olmak üzere sürdürülebilir ulaşıma odaklanmıştır. Böylece yol güvenliğini değişimin ön koşulu ve sonucu olarak belirlemiştir.

Referans & Kaynak

Referans & Kaynak

Dünya Sağlık Örgütü: https://www.who.int/campaigns/un-global-road-safety-week/2023

Brake: https://www.roadsafetyweek.org/about-rsw-this-site

Resim Adriano Gadini tarafından Pixabay‘a yüklenmiştir.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Dünya Astım Günü

Dünya Astım Günü

Dünya Astım Günü; genetik, alerjik veya çevresel faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan astıma karşı farkındalık …