Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Tehdit

Tehdit – Outbreak; yönetmenliğini Wolfgang Petersen, senaryosunu Laurence Dworet, Robert Roy Pool‘un yazdığı, Richard Preston‘ın The Hot Zone adlı kitabından uyarlanmıştır. 1995 ABD yapımı bilim-kurgu, gerilim, aksiyon, tıbbi felaket türü olan filmin; başrollerinde Dustin Hoffman, Rene Russo, Morgan Freeman ve Donald Sutherland‘ın yanı sıra Cuba Gooding, Kevin Spacey ve Patrick Dempsey‘de rol almaktadır.

Tehdit - Outbreak

Tehdit – Outbreak filmi, 10 Mart 1995 tarihinde gösterime girmiş olup; New York ve Teksas film eleştirmenleri birliği ödüllerinden iki ödül almıştır. Film gösterime girdiğinde eski adı Zaire olan Kongo Demokratik Cumhuriyeti‘nde gerçek bir Ebola virüs salgını meydana gelmiştir. Film, son olarak; 2019 yılında Çin‘in Wuhan şehrinde başlayan ve tüm dünyayı tehdit ederek, pandemi oluşturan covid-19 coronavirüs nedeniyle yeniden ortaya çıkmıştır. Netflix‘te en popüler filmler arasında girmiştir. Film, kurgusal olarak Ebola virüsüne benzer Motaba virüsü salgını üzerine odaklanmıştır.

1967 yılında Stanleyville ya da Kisangani isyanı sırasında; Motaba Nehri Vadisi‘nde %100 ölüm oranı virüsün ölümcül salgını yayılmasını önlemek için vadi yok edilmiştir. 28 yıl sonra virüs, evrimleşerek bir maymunun üzerinde ABD’ye gelir.

Kaliforniya‘da Cedar Creek adında küçük bir kasabada Ebola virüsüne benzer ölümcül Motaba virüsünün yayılmasını kontrol altına alabilmek ve salgınını önlemek için ABD Ordusu Tıbbi Araştırmalar Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi asker ve sivillerin salgına karşı ölümcül olarak yayılmasını kontrol altına almak için; hastalık kontrolü konusunda uzmanlaşmış ve yakın zamanda boşanmanın ardından kişisel problemlerle uğraşan ABD ordusunda bir doktor olan virolog Albay Sam Daniels (Dustin Hoffman), ölümcül hastalığı araştırmak için Tuğgeneral Billy Ford (Morgan Freeman) tarafından görevlendirilerek, ekibinde yer alan Yarbay Casey Schuler (Kevin Spacey) ve Binbaşı Salt (Cuba Gooding) salgını araştırmak için Zaire‘ye gönderilir. Virüsü taşıyan hayvanı bulmaya ve Tümgeneral Donald McClintock (Donald Sutherland) tarafından Cedar Creek kasabası sakinlerinin yok edilmesini önlemek ve hayatlarını kurtarmaya çalışırken zamana karşı bir yarış başlamıştır.

Tehdit – Outbreak

Yapım: 1995

Tür: aksiyon, Tıbbi Felaket, Bilim-kurgu, Gerilim

Süre: 128 dakika

Yönetmen: Wolfgang Petersen

Senaryo: Laurence Dworet, Robert Roy Pool

Oyuncular: Dustin Hoffman, Rene Russo, Morgan Freeman, Donald Sutherland, Cuba Gooding, Kevin Spacey ve Patrick Dempsey

Yapımcı: Gail Katz, Arnold Kopelson, Anne Kopelson, Wolfgang Petersen

Müzik: James Newton Howard

Ülke: Amerika Birleşik Devletleri

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Körlük

Körlük & Blindness, Portekizli Nobel Edebiyat Ödüllü yazar Jose Saramago‘nun 1995 yılında aynı adlı romanından …

Bir cevap yazın