Ana Sayfa / Sağlık Günleri / Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık Ayı

Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık Ayı

Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık Ayı, Dünya Sağlık Örgütü dünyanın birçok ülkesinde rahim ağzı (serviks) kanseri hakkında dikkat çekmek üzere farkındalığı artırmak amacıyla Ocak ayı boyunca etkinlikler düzenlemektedir.

Ocak ayı boyunca, tüm dünyada genelindeki rahim ağzı kanseri, HPV hastalığı ve erken teşhisin önemi ile ilgili konular vurgulanmaktadır. Özellikle etkinlikler ile rahim ağzı sağlığı ile ilgili farkındalık etkinlikleri ile kutlanırken, tüm sağlık toplulukları haberi yaymak için odaklanılan bir aydır.

Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık Ayı

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre rahim ağzı kanseri dünyada ortadan kaldırılabilecek ilk kanser türü olarak gösterilmektedir. Bir halk sağlığı sorunu olarak tanımlanan rahim ağzı kanserinin önlenmesinde HPV adı verilen Human Papilloma Virus‘ün en çok kanser yapan tiplerine karşı geliştirilen ve koruyuculuğu yüksek olan aşılar bulunmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü, kız çocuklarının 15 yaşına kadar HPV’ye karşı aşılanmasını önermektedir. Etkinlikler kapsamında; kız çocuklarının %90’ının aşılanması, kadınların %70’inin düzenli olarak taranması ve rahim ağzıyla ilgili hastalıkları olan kadınların %90’ının gerekli tedaviyi alabilmesi için farkındalık yaratılmaktadır.

Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık Ayı’nda rahim ağzı kanseri ve buna neden olan HPV enfeksiyonu hakkındaki bilgi edinilmesi önerilmektedir. Bunlara ek olarak, bilgisi olan tüm bireylerin diğer kadınları serviks kanseri konusunda eğitmeye yardımcı olması beklenmektedir. Aynı zamanda rahim ağzı kanseri taramasının 30 yaşından itibaren periyodik olarak tekrarlanması tavsiye edilmektedir. Bununla birlikte, 9-14 yaşları arasındaki tüm kız çocuklarının 2 doz HPV aşısı olması tavsiye edilmektedir. Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık Ayı ve sonrasında 2030 yılına kadar HPV aşılamasına, taramaya, rahim ağzı kanseri öncesi tedaviye ve yönetimine erişimi iyileştirilmesinin yanı sıra birkaç nesil içinde bitirilerek daha sağlıklı toplumlar inşa edilmesi amaçlanmaktadır.

Teması

Serviks Kanseri Farkındalık Ayı, 2023 teması olarak rahim ağzı kanserini birkaç nesil içinde bitirmeye odaklanmıştır. Rahim ağzı kanseri erken teşhis edildiğinde ve etkili bir şekilde yönetildiği sürece en başarılı şekilde tedavi edilebilen kanser türlerinden biridir. Geç evrede teşhis edilen serviks kanserleri, uygun tedavi ve palyatif bakım ile kontrol altına alınabilmektedir. Serviks kanserlerini önlemek, taramak ve tedavi etmek için kapsamlı bir yaklaşımla bir halk sağlığı sorunu olarak birkaç nesil içinde sonlandırılması hedeflenmektedir.

Referans & Kaynak

Referans & Kaynak

DSÖ Doğu Akdeniz Bölge Ofisi: www.emro.who.int/cervical-cancer-awareness-month2023.html 

HSGM: hsgm.saglik.gov.tr/tr/haberler/ocak-ayi-rahim-agzi-serviks-kanseri-farkindalik-ayi.html

KLİMİK: www.klimik.org.tr/rahim-agzi-serviks-kanseri-farkindalikayi/

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Ulusal Anatomi Farkındalık Haftası

Ulusal Anatomi Farkındalık Haftası

Ulusal Anatomi Farkındalık Haftası, Türk Anatomi ve Klinik Anatomi Derneği öncülüğünde gönüllülük esasına göre beden …

Bir yanıt yazın