Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Ana Sayfa / Sağlık Müzeleri / Mütter Müzesi

Mütter Müzesi

Mütter Müzesi; biyomedikal araştırmalar, tıp eğitimini iyileştirmek ve reform yapmaya kararlı Amerikalı cerrah Thomas Dent Mutter‘ın 1858 yılında koleksiyonunu Doktorlar Koleji‘ne bağışlamasıyla Philadelphia‘da kurulmuştur.

Doktorlar Koleji‘ne 1.700 obje ve 30.000 $’lık bağış yapan Dr. Thomas Dent Mutter; ayrıca bir küratör tutulması, yıllık derslerin finanse edilebilmesi ve koleksiyonun sürdürülebilmesi, genişletilmesi ve barındırmak için yanmaz bir bina inşa etmesi şartı koşmuştur.

ABD’nin Pensilvanya eyaleti, Philadelphia şehrinde Locust ve 13. Caddelerinde bulunan Koleje ait müzeye ev sahipliği yapan ilk bina 1863 yılında tamamlanmıştır. Bunun sonrasında 1909 yılında Doktorlar Koleji, Center City bölgesinde 19 Güney 22. Cadde’ye şimdiki yerini inşa etmesinin ardından 46 yıl aradan sonra Müze orijinal kasalarıyla taşınmıştır.

Philadelphia Doktorlar Koleji Mütter Müzesi; anatomik ve patolojik örnekler, balmumundan heykel modeller ile antika tıbbi ekipmanlar koleksiyonun önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Dolayısıyla Kolej, Dr. Mütter’in koleksiyonunu bağışlamasından günümüze yaklaşık %13’ü sergilenen 25.000’in üzerinde nesneyi içerecek şekilde koleksiyonu büyütmüştür. Philadelphia Doktorlar Koleji içinde de yer almakta olan Müze; özellikle tıp eğitimi için kullanılan örnekler, tıbbi ekipmanlar ve tarihsel tıp kütüphanesinde bulunan geniş edebi koleksiyon olarak ortaya çıkmıştır.

Mütter Müzesi

Sergileri

Şövalye Jackson Koleksiyonu

  • Philadelphia Doktorlar Koleji‘nde ünlü bir kulak burun boğaz uzmanı Dr. Chevalier Jackson; 75 yıllık kariyeri boyunca hastaların boğazlarından, yemek borularından ve akciğerlerinden çıkardığı 2.374 solunmuş veya yutulmuş yabancı cisimler sergilenmektedir.

Chang ve Eng Bunker’ın Gövde ve Karaciğerleri

  • Siyam ikizleri Chang ve Eng Bunker‘in 1874 yılında öldüğünde otopsiyi Doktorlar Koleji yapmasının ardından örneklerinin müzeye nakledilmesi sağlanmıştır. Ana Müze Galerisi’nde, Chang ve Eng Bunker’in yapışık karaciğerleri ve gövdelerinin alçıdan kalıpları sergilenmektedir.

Albert Einstein’ın Beyni

  • Albert Einstein‘ın beyninin parçalarını görebileceği dünyada sadece iki yerden biri olan Müze; cam slaytlarda korunan, 20 mikron kalınlığında ve kresil menekşe ile boyanmış beyin bölümleri sergilenmektedir.

Sabun Hanım

  • Philadelphia’da 1875 yılında mezardan çıkarılan bir kadına Soap Lady ismi verilmiştir. Adipocere adı verilen yağlı bir madde kalıntıları kaplı bedeni ile benzersiz bir numune olan Soap Lady; gömüldüğünde alkali, sıcak, havasız ortamlarda oluşabilen yaygın olmayan adipocere oluşumu jelatinimsi yapısı ile sergilenmektedir.

Hyrtl Kafatası Koleksiyonu

  • Viyanalı anatomist Joseph Hyrtl‘ın 39 insan kafatasından oluşan koleksiyonu 1874 yılında müze tarafından alınmıştır. Özellikle anatomik farklılıklara neden olan Hyrtl’ın çalışması; kafatası özelliklerinin zeka ve kişiliğin kanıtı olduğu ve ırksal farklılıkların olduğunu savunan frenologların iddialarına karşı çıkma girişimi olarak ortaya çıkmıştır. Hyrtl’ın kafataslarını toplama ve incelemesi sonrasında Avrupa’nın Kafkas nüfusunda kraniyal anatominin çok çeşitli olduğunu göstermiştir.

Koleksiyonları

Aynı zamanda insanlığın anatomi ve tıp tarihini yansıtan örnek ve nesne koleksiyonuna sahip olan Mütter Müzesi; MÖ 7. yüzyıldan 2014 yılına uzanan, çoğunluğu 19. yüzyılın ortalarından 20. yüzyılın başlarına kadar uzanmaktadır.

Bununla birlikte, koleksiyon temel olarak insan örneklerinden ve tıbbi nesnelerden oluşmasının yanı sıra bazı insan dışı örnekleri de bulunmaktadır. Bunlara ek olarak, Mütter Müzesi Koleksiyon Yönetimi Politikasına uygun nesneler ve örnekler toplamaya devam etmektedir.

  • Islak Numuneler
  • Osteolojik veya İskelet Numuneler
  • Anatomik modeller
  • Tıbbi Enstrümanlar
  • Tarihi Tıbbi Fotoğraflar ve Diğer Koleksiyonlar

Eğitimleri

Philadelphia Doktorlar Koleji’nin birçok eğitim ve halk sağlığı girişimini destekleyen Müze; Mütter’in çeşitli eğitim ve sosyal yardım programları ile öğretmenlere, öğrencilere ve genel halka hizmet etmektedir. Eğitim programları; sağlık profesyonellerini ve halkı eğitmek ve bilgilendirmek için Kolej’in birçok kaynağını kullanmayı amaçlamaktadır. Birçok yönden gerçekleşen Müze Eğitimi; sınıflar ve diğer gruplar için grup ziyaretleri ve turlar bulunmaktadır. Ayrıca müze ziyaretlerini artırmak için Mütter Dersleri sunmaktadır.

İletişim

Adres: 19 S 22nd Street Philadelphia, PA 19103

Telefon: 215.560.8564

E-Posta: info@collegeofphysicians.org

Web: muttermuseum.org

Ulaşım

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Wellcome Collection

Wellcome Collection

Wellcome Collection, tıbbi eserler ile orijinal sanat eserlerini sergileyen; bilim, tıp, yaşam ve sanatı birbirine …

Bir cevap yazın