Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Ana Sayfa / Sağlık Müzeleri / Meguro Parazitoloji Müzesi

Meguro Parazitoloji Müzesi

Meguro Parazitoloji MüzesiMeguro Parasitological Museum; Dr. Satoru Kamegai tarafından parazitlere ve parazitoloji bilimine katkı sağlamak amacıyla özel bir araştırma tesisi olarak 1953 yılında Meguro Ward merkezi içinde Tokyo, Japonya‘da kurulmuştur.

Müze, Dr. Satoru Kamegai 2002 yılında yaşamını yitirmesinden sonra Profesör Akihiko Uchida, müzeyi finanse etmek için hediyelik eşya dükkanını eklemiştir. İki katlı küçük tıbbi bir müze olan Meguro Parasitological Museum; parazit örneği ve ilgili malzemeler sergilemektedir. Birinci katta, parazit çeşitliliğini eğitici filmler eşliğinde parazit örnekleri sergilenmektedir. İkinci katta, parazit yaşam döngüleri ve insan enfeksiyonu sırasında neden oldukları semptomları gösteren İnsan ve Zoonotik Parazitler yer almaktadır. Müze, parazit ve parazitoloji araştırmalarının yanı sıra eğitim gibi diğer faaliyetler ile özel yayınlar sağlamaktadır.

Meguro Parazitoloji Müzesindeki araştırmacılar; çeşitli hayvanların parazitlerini toplamakta ve parazitlerin morfolojisi, taksonomisi, dağılımı gibi konularda çalışmalar yürütmektedir. Ayrıca akademik toplantılarda sunumlar yapmakta ve akademik dergilere makaleler göndermektedir.

Meguro Müzesi, çalışma programları ve konferanslar sunmasının yanı sıra eğitim amaçlı hazırlanmış parazit örneklerinin satışını yapmaktadır.

Müzede, 2021 itibarıyla 1.500 parazit tipi ile yaklaşık olarak 60.000 parazit örneğini bünyesinde korumaktadır. Meguro Müzesinde ayrıca parazitoloji ve paraziter hastalıklar üzerine 50.000 üzerinde makale ve 6.000 kitap bulunmaktadır.

Müze, özellikle Japonya’da Tıbbi Parazitolojinin Gelişimi ve Meguro Parazitoloji Müzesi Araştırma Bülteni gibi çok çeşitli belgeler yayınlamaktadır.

Ayrıca grup ziyareti rezervasyonu da kabul eden Müze; grup ziyaretlerinde yer kısıtlaması nedeniyle önceden rezervasyon ile ziyaretçi kabul etmektedir. Müzenin yayınlarında veya internet sitesinin diğer ortamlarını kullanımı için yetkililerin önceden bilgilendirilmesi gerekmektedir. Müze, bir hastane olmadığı için paraziter hastalıklarla ilgili diğer kişisel soruları yanıtlamamaktadır.

Meguro Parazitoloji Müzesi

Çalışma Saatleri
  • 10:00 – 17:00
Kapalı Günler
  • Pazartesi – Salı – Yeni Yıl Tatilleri
Ücretsiz Giriş
  • Müze bağış kabul etmektedir.

Bağış Yap

Müzenin 2. katındaki hediyelik eşya dükkanında orijinal ürünler ve parazitoloji ile ilgili kitaplar satılmaktadır. Kredi kartları, çeşitli elektronik paralar ve ulaşım kartları ile satış yapılmaktadır. Ayrıca müze tarafından ele alınan bazı ürünleri sadece Japonya’ya online mağazasından sipariş edilebilmektedir. Mağaza sitesine gitmek için butona tıklayınız.

Hediyelik Eşya Mağazası

İletişim

Adres: 4-1-1 Shimomeguro, Meguro-ku, Tokyo 153-0064, Japan

Telefon: +81- (0) 03-3716-1264

Faks: +81- (0) 3-3716-2322

Web: www.kiseichu.org

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Berlin Tıp Tarihi Müzesi

Berlin Tıp Tarihi Müzesi

Berlin Tıp Tarihi Müzesi – Berliner Medizinhistorisches Museum; Patoloji Müzesi olarak patolog Rudolf Ludwig Carl …

Bir cevap yazın