Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Ana Sayfa / Hastaneler / Hadımköy Dr. İsmail Niyazi Kurtulmuş Hastanesi

Hadımköy Dr. İsmail Niyazi Kurtulmuş Hastanesi

Hadımköy Dr.İsmail Niyazi Kurtulmuş Hastanesi, Hamidiye Askeri Hastanesi adı ile 1891 yılında Hadımköy, İstanbul‘da inşa edilmiştir.

Tarihi Hamidiye Askeri Hastanesi; Balkan Savaşları, Çanakkale Savaşı sırasında Osmanlı Devleti askerlerinin şifa bulması amacıyla Sultan II. Abdülhamit tarafından yaptırılan ilk betonarme özelliğine sahiptir. II. Dünya Savaşı sırasında 1. Ordu Komutanlığında yaşanan basilli, dizanteri, tifüs ve çiçek hastalıkları salgınlarında; Çatalca ve Hadımköy çevresindeki birliklerin hastalarına gönderilen aşı ile tedavilerini gerçekleştiren askeri hastane; farklı dönemlerde tahliye hastanesi, kışla ve revir olarak da kullanılmıştır.

İstanbul İli, Arnavutköy İlçesi, Hadımköy Mahallesi, 1058 parselde yer almakta olan Tarihi Hadımköy Askeri Hastanesi; 1985 yılına kadar hizmet vermiş ve bu tarihten sonra Kara Kuvvetleri Hadımköy Kışla Komutanlığı olarak 2012 yılına kadar kullanılmıştır. Bu tarihten itibaren terk edilen yapı, bahçesi ile birlikte Kışla Komutanlığı tarafından koruma altına alınmıştır. Avrupa’da yaygın olarak uygulanan, geleneksel Osmanlı mimarisinde de anıtsal dini mimari örneklerinde de görülen ortası avlulu, dikdörtgen/kare plan tipine sahip inşa edilen yapının orta avluya bakan tarafı bir koridora açılmaktadır. Tescilli ağaçların bulunduğu bölgeye bir bütün olan hastane; genel anlamda cepheleri özgün niteliğini korumasına rağmen, zaman içinde plan şemasına müdahale ile ek mekanlar yapılmıştır. Özgün plan şemasına ait izleri bulunmayan, ihtiyaçlar doğrultusunda kat döşemeleri betonarmeye çevirilen tarihi yapının; ısıtma ve tesisat sistemi ile kullanıldığı dönemde düzenli olarak bakım ve tadilat görmüştür.

Hadımköy Askeri Hastane

 

Pandemi Hastanesi

İstanbul’da az sayıda örneği olan askeri hastane mimarisinin; coğrafi özellikleri de göz önünde tutularak belgelenen yapının, İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesinin restitüsyon çizimleri ve çeşitli kaynak araştırmaları doğrultusunda; günümüz koşullarına uyumu sağlanarak, daha sonraki yıllarda varlığını sürdürebilmesi için gerekli müdahale ve öneriler geliştirilerek, 31 Aralık 2019 yılında Çin‘in Wuhan şehrinde ortaya çıkan, tüm dünyaya yayılarak ortaya çıkan Covid-19 – Coronavirüs salgını kapsamında pandemi hastanesine ihtiyaç duyulması neticesinde yapının sağlık hizmeti işlevinin restorasyon projesi ile birlikte yapının onarımına ilişkin müdahaleler tanımlanmıştır. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda; İstanbul Valiliği, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü ve Arnavutköy Belediyesi tarafından 45 günde hastanenin restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından, salgın ve afetlerde kullanılmak üzere 31 Mayıs 2020 tarihinde “Bu güzel eser asırlar boyunca şifa dağıtmayı sürdürecek” başlığıyla; Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi, Hadımköy Ek Hizmet Binası olarak tekrar hizmete açılmıştır.

Hadımköy Dr. İsmail Niyazi Kurtulmuş Pandemi Hastanesi

Hadımköy Dr.İsmail Niyazi Kurtulmuş Hastanesi; 23 dönüm arazi üzerinde 4 bin 500 metrekare kapalı alana sahip, 101 yatak kapasiteli, 59 yoğun bakım ünitesi ve 42 hasta yatağı bulunmaktadır. Teknolojinin tüm imkanları kullanılarak modern bir donanıma kavuşan tarihi yapı; iki ana giriş kapısı bulunmakta olup, dış cephe ve peyzaj çalışmalarının yanı sıra bina içerisinde tüm ekipmanları aynı anda kontrol edilebileceği bir sistem odası ile akıllı bina olarak hizmet vermeye başlamıştır.

İletişim

Adres: Hadımköy Mah. Dr. İsmail Niyazi Kurtulmuş Hastanesi PK: 34555 Hadımköy, Arnavutköy / İstanbul

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Mimar Sinan Devlet Hastanesi

Mimar Sinan Devlet Hastanesi

Mimar Sinan Devlet Hastanesi, 01 Haziran 2018 tarihinde Büyükçekmece, İstanbul’da hizmet vermeye başlamıştır. Büyükçekmece ve …

Bir cevap yazın