Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Ana Sayfa / Hastaneler / Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi

Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi

Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi; SSK tarafından 1977 yılında Kadıköy, İstanbul’da hizmet vermeye başlamıştır.

Erenköy Sağlık Yerleşkesi

Erenköy Sağlık Yerleşkesi, üzerinde bulunduğu arazi, farklı yıllarda inşa edilmiş tarihi servis binaları ve çam ağaçlarıyla kaplı geniş bahçesiyle, 1932 yılında İstanbul Verem Mücadelesi Cemiyeti tarafından Erenköy Sanatoryumu olarak kurulmuştur.

Arazi üzerinde bulunan ahşap köşkün hasta servisine dönüştürülmesiyle faaliyete başlayan Erenköy Sanatoryumu; 25 yataklı servis olan Merkez Pavyonu zamanla işlevini kaybetmesi ile yıkılmasına karar verilmiştir. Erenköy Sanatoryumu Yerleşkesinde bulunan ikinci köşk 5 yataklı servis haline getirilmesi ile sadece kadın verem hastalarına hizmet vermeye başlamıştır.

Kızılay Servisi

Kadınlar Pavyonu adı verilen ve günümüzde yerleşkede tek ve harap halde kullanılmamaktadır. Kızılay Derneği’ne atfen 8 Ağustos 1938 tarihinde inşa edilen Kızılay Servisi ismi verilen tarihi bina, günümüzde AMATEM Kliniği olarak kullanılmaktadır.

Pul Servisi

Yeni bir hasta servisinin yapılabilmesi için yardım pulu bastırıp satma yoluna başvuran İstanbul Verem Savaş Derneği; yoğun ilgiyle karşılanan pullar ile inşaat kısa sürede tamamlanmıştır. Bina, 28 Kasım 1942 günü 46 yataklı olarak Pul Pavyonu adıyla hizmete açılmıştır. Günümüzde, Pul Servisi adıyla yataklı psikiyatri hastalarına hizmet vermektedir.

Süleyman Çakır Servisi

Eskişehirli hayırsever Süleyman Çakır’ın bağışı ve çok sayıda devlet kurumunun katkısı ile Erenköy Sanatoryumu 1943 yılında 68 yataklı Süleyman Çakır Pavyonu adıyla hizmet vermeye başlamıştır. Süleyman Çakır Servisi, günümüzde hastane başhekimliğinin bulunduğu İdari Bina olarak kullanılmaktadır.

Ziya Erim Nöroloji Servisi

Menenjitten ölen çocuğunun hatırasını ihya etmek amacıyla Ziyaeddin Erim’in yaptığı bağış ile inşa edilen Ziya Erim Pavyonu; 1947 yılında 40 yatakla hizmete giren servis, ilk önce sanatoryumdaki çocuk hastalara ayrıldığı için Çocuk Pavyonu adı ile hizmet vermiştir. Günümüzde binada Ziya Erim Nöroloji Servisi yer almakta olup, özellikle nöroloji hastalarına hizmet vermektedir.

Tevfik Sağlam Kadın Servisi

Başlangıçta Verem Savaşı Hemşirelik Okulu, daha sonra adı Sosyal Hemşire Koleji olan ahşap köşkün eskimesi ve yetersiz kalması ile yeni okul binası inşa edilerek 27 Ekim 1951 tarihinde hizmete açılmıştır. Bu tarihten itibaren Tevfik Sağlam Hemşire Okulu adı ile uzun yıllar boyunca çok sayıda hemşire mezun olmuştur. Bununla beraber, Ruh ve Sinir Hastalıkları döneminde yataklı psikiyatri kadın servisi haline getirilen tarihi bina; günümüzde aynı işlevini Tevfik Sağlam Kadın Servisi adıyla sürdürmektedir.

Erenköy Psikoterapi Merkezi

TATKO A.Ş.’nin Verem Savaş Derneği’ne yaptığı bağışıyla 1969 yılında inşa edilerek hizmete giren TATKO Binası; önce Ayaktan Tedavi Merkezi olarak kullanılmış, 2013 yılından itibaren Erenköy Psikoterapi Merkezi olarak hizmet vermektedir.

Akbaytugan Erkek Servisi

Son olarak, Orgeneral Ali Sait Akbaytugan’ın eşi Naciye Akbaytugan’ın bağışı ile inşa edilen Akbaytugan Servisi; 66 yataklı servis olarak 13 Mayıs 1970 tarihinde hizmete açılmıştır. Günümüzde Akbaytugan Erkek Servisi adı ile erkek hastalara hizmet vermektedir.

Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi

SSK Akıl Hastalıkları Hastanesi

SSK, 29 Şubat 1976 günü teslim aldığı tarihi Sanatoryumu ve Aeryumu bulunan Erenköy Sağlık Yerleşkesi; özellikle sigortalı işçiler için akıl hastalıkları hastanesi olarak kullanmaya karar vermiştir. Böylelikle, tarihi Kızılay, Pul, Süleyman Çakır, Ziya Erim ve Akbaytugan servisleri ile genişletilerek yenilenmiştir. Bununla birlikte, tarihi servisleri yenilenen Kurum; 1977 yılında Erenköy Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi adıyla psikiyatri ve nöroloji hastalarına hizmete başlamıştır.

Sağlık Bakanlığı Erenköy Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi

SSK yönetimine bağlı olarak 1977-2005 yılları arasında hizmet veren Erenköy Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi; 2005 yılında Sağlık Bakanlığı’na devredilmesinden sonra servis adları değiştirilmiştir. Daha sonra 2006 yılında eğitim ve araştırma hastanesi olmaya hak kazanan Kurum; böylece, Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi adıyla hizmet vermeye devam etmektedir.

Ayrıca servisler, bazı Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanelerinde olduğu gibi harf ve numara modeline geçmesine rağmen, 2018 yılında tarihi servislere eski isimleri iade edilmiştir. Özellikle sanatoryum döneminde inşa edilen ve halen kullanımda olan tarihi binalar dönemin karakteristik özelliklerini taşımaktadır.

Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi

Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi

Birimleri

Birimleri

Dahili Tıp Birimleri Cerrahi Tıp Birimleri Temel Tıp Bilimleri

Özellikli Hizmetler

  • AMATEM ( Alkol ve Madde Tedavi Merkezi )
  • ÇEMATEM (Çocuk ve Ergen Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi)
  • Semt Poliklinikleri
  • Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri
  • Uyku Bozuklukları Merkezi
  • Üsküdar OTİZM Merkezi

Hekimleri.Online Randevu.Randevu

Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nden RANDEVU alabilmek için 182 numaralı telefonu arayabilir, aynı zamanda randevuyu MHRS www.hastanerandevu.com adlı web adresinden bağlanmak için TIKLAYINIZ.

Laboratuvar Sonuçları.ÇEMATEM.AMATEM

İletişim

Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi

Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi

İletişim

Adres: Kazasker, Sinan Ercan Cad. No: 23 PK: 34736 Erenköy, Kadıköy / İstanbul

Telefon: 0 216 302 59 59

Faks: 0 216 356 04 96

E-Posta: erenkoytrsm.hh@saglik.gov.tr

Web: https://erenkoyruhsinireah.saglik.gov.tr/

Ulaşım

İETT Hattı

  • 130Ş, 17, 19F, 251

Tren Hattı

  • Marmaray Ataköy -Pendik

Metro Hattı

  • M4

Dolmuş Hattı

  • C- 50, C-52, C-54

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Mimar Sinan Devlet Hastanesi

Mimar Sinan Devlet Hastanesi

Mimar Sinan Devlet Hastanesi, 01 Haziran 2018 tarihinde Büyükçekmece, İstanbul’da hizmet vermeye başlamıştır. Büyükçekmece ve …

Bir cevap yazın