Ana Sayfa / Sağlık Günleri / Eczacılık Günü

Eczacılık Günü

Eczacılık Günü, Türkiye’de her yıl akademik eczacılık eğitiminin başladığı 14 Mayıs 1839 tarihi, Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane içerisinde açılan eczacılık sınıfı ile bir mesleğe dönüşerek 1968 yılından günümüze 14 Mayıs Eczacılık Günü olarak kutlanmaktadır.

14 Mayıs tarihi Eczacılık mesleği ve geleceği ile ilgili simgesel bir tarih olmasının yanı sıra, her sene temalar belirlenmekte ve bu temalar çerçevesinde; Türkiye genelinde Eczacılık Fakülteleri ve Bölge Eczacı Odaları ile birlikte bilimsel ve mesleki toplantılarla bir araya gelerek eczacılığın sorunları ve çözüm yollarını çeşitli etkinliklerle hafta boyunca kutlanmaktadır.

Eczacılık Günü

Eczacılık, sağlık hizmeti sunumu için özel bir öneme sahiptir. Eczacılık tarihi boyunca, insanlığın hastalıklarla verdiği mücadelede; tedavi sürecinin en önemli aktörlerinden biri olarak varlığını ve işlevselliğini korumuş mesleklerden biri olmayı devam ettirmektedir. Eczacıların sorunlarının çözülüp, çalışma koşullarının iyileştirilmesi, mesleki yeterliliklerinin ve sundukları sağlık hizmetlerinin kalitesinin artırılması; sağlık sistemi ve toplum içinde hak ettikleri saygı ve itibarı görmelerinin sağlanması adına, sağlık sistemindeki vazgeçilmezliğini sürdürmektedir.

14 Mayıs etkinlikleri kapsamında, eczacılığın, ticarethane ve mesul müdürlük olarak değil; ilacın üretim ve dağıtımı gibi tüm aşamalardan sorumlu olan “sağlık hizmet sunucusu” olarak kabul görülmesi açısından; eczacıları güçlendirecek uygulamaları içeren yönetmelik, türk eczacılar birliği ve eczacı meslek örgütleri ile birlikte yaşanılan sorunların çözümüne katkı sağlayacak, sağlık alanında evrensel standartların yakalanması hedeflenmektedir.

Hastalara tıbbi danışmanlık yapan eczacılar, sorumluluk ve farkındalığın bilinci ile 14 Mayıs‘ı eczacılığın anlam ve öneminin hatırlanmasına; mesleğe ömür, emek ve gönül vermiş, hizmet ve gayretleriyle seviye ve değer kazandırmış, katkı sağlamış eczacıların anılmasına vesile olmaktadır.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Kızılay Haftası

Kızılay Haftası

Kızılay Haftası; Türk Kızılayı tarafından Türkiye genelinde  29 Ekim – 04 Kasım tarihleri arasında kutlanmaktadır. …