Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Ana Sayfa / Sağlık Günleri / Dünya Serebral Palsi Günü

Dünya Serebral Palsi Günü

Dünya Serebral Palsi Günü; ilk olarak Avustralya’dan Cerebral Palsy Alliance ve ABD’den United Cerebral Palsy kuruluşları tarafından 2012 yılında başlatılmıştır.

Serebral Palsi Günü, dünyanın dört bir yanında 17 milyondan fazla insanı etkileyen Serebral Palsi ile yaşayan insanlar ve ailelerini destekleyen, savunan küresel bir koalisyon olan CP360 hareketi tarafından desteklenmektedir. CP360 Hareketi, 15 ülkedeki 10 serebral palsi kuruluşundan oluşan bir koalisyon olup; Kampanyayı desteklemek, çeşitliliği benimsemek ve herkes için daha erişilebilir bir gelecek yaratmaya yardımcı olmak amacıyla; 6 Ekim’de seslerini duyurmak için bir araya gelerek kutlamaktadır.

Dünya Serebral Palsi Günü; 75 ülkeden 450’nin üzerinde serebral palsi kuruluşu ile birlikte üniversiteler, çocuk hastaneleri, araştırma kurumları, ebeveyn grupları, okul ve öğrenci grupları tarafından desteklenmektedir.

Bununla birlikte kampanya çerçevesinde; serebral palsili çocukların ve yetişkinlerin toplumlarda herkesle aynı haklara, erişime ve fırsatlara sahip olması sağlanmaktır. Ayrıca serebral palsi ile yaşayan her bireyin değişimi ve çabalaması için bir sebep olan CP360; serebral palsiye hak ettiği ilgiyi ve finansman desteği getirmeye çalışan evrensel bir gündem yaratmaya çalışmaktadır. Özellikle kampanya kapsamında; her yıl farklı bir tema ile Serebral Palsi ile yaşayan insanlar için icat edilmesi gereken teknolojiler ve ürünler için Serebral Palsili insanlardan oluşan küresel topluluklardan fikirler aranmaktadır. Günümüzde kampanya coğrafi, ekonomik ve kültürel farklılıklardan bağımsız olarak; tüm dünyada Serebral Palsili insanları etkileyen temel konuları hedefleyen bir sosyal harekete dönüşmüştür. Aynı zamanda CP360 hareketinin web sitesi; küresel değişim hareketini oluşturmak amacıyla kuruluşların harekete geçmeleri için araçlar ve kaynaklar sağlamaktadır. Türkiye’de ise Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı, Serebral Palsili Çocuklar Derneği ve Dünya Serebral Palsi Derneği; serebral palsi konusunda küresel bir hareket inşa edilmesini sağlamak için çalışmalarını sürdürmektedir.

Dünya Serebral Palsi Günü, 2021 temasını “Milyonlarca Sebep” olarak belirlemiştir. Cerebral Palsy veya Serebral Palsiyi desteklemek için; @worldcpday etiketiyle #MilyonlarcaSebep #MillionsOfReasons ve #DünyaSerebralPalsiGünü #WorldCerebralPalsyDay hashtag’lerini kullanarak destek olabilirsiniz.

Dünya Serebral Palsi Günü

Serebral Palsi

Dünya üzerinde serebral palsi ile yaşayan; 17 milyon insan ve diğer bağlantısı olarak etkilenen 350 milyon çocuk veya yetişkinleri yakından ilgilendirmektedir. Türkiye İstatistik KurumuTÜİK 2012 verilerine göre bilinen 600 binin üzerinde serebral palsili birey bulunmakta fakat içinde bir çok engel durumunu bulunduran serebral palsi, Sağlık Bakanlığı‘na göre Türkiye’de çoğu kişi tarafından bilinmemektedir. Çocukluk çağında sık görülen fiziksel engel olan halk arasında Beyin Felci olarak bilinen Serebral Palsi; beynin gelişiminde meydana gelen bir anormallik sonucunda doğuştan ya da yaşamın ilk yıllarında meydana gelen duruş, denge bozukluğu ve hareket eksikliğine kadar değişebilen kas kontrol yetersizliğidir.

Dünyada her Serebral Palsili; 4 çocuktan 1’i konuşamıyor, yürüyemiyor ve epilepsi, 2 kişiden 1’inde ise zihinsel engeli bulunmaktadır. Serebral Palsi ömür boyu süren bir hastalık olup, bilinen bir tedavisi bulunmamaktadır.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü

Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü; akılcı antibiyotik kullanımı konusunda toplumu bilgilendirmek amacıyla 2008 yılından itibaren 18 …

Bir cevap yazın