Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Ana Sayfa / Sağlık Günleri / Dünya Parkinson Hastalığı Günü

Dünya Parkinson Hastalığı Günü

Dünya Parkinson Hastalığı Günü; Avrupa Parkinson Hastalığı Derneği (EPDA) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) arasında 11 Nisan 1997 tarihinde parkinson hastalığının bilincini artırmak için ortak bir girişim sağlamıştır. Doktor James Parkinson’un doğum günü olan 11 NisanDünya Parkinson Hastalığı Günü olarak kabul edilmiştir.

İngiliz Doktor James Parkinson tarafından 1817 yılında “titrek felç” olarak tanımlanan Parkinson; “Hasta destekli ya da desteksiz olsa bile azalmış kas gücü kaybı ile birlikte istemsiz titreme hareketi; bedeni ileriye doğru eğme eğilimi, duyu ve akıl sağlığı bozulma sırasında istemsiz bir yürüyüşten koşuşmaya geçiş eğilimi” olarak tanımlamıştır. Parkinson hastalığı, genellikle 50-60 yaşlarında çıkan nörolojik bir hastalıktır.

Dünya Parkinson Hastalığı Günü

Dünya Parkinson Hastalığı Günü Farkındalık ve Bilinçlendirme

Parkinson Hastalığı Günü; tüm dünyada hastalık hakkında kamu bilincini artırmanın yanı sıra, tanıtım ve aktiviteler yapılmaktadır. Ayrıca parkinson hastalığını ortadan kaldırmaya yönelik parkinson örgütleri tarafından ciddi çalışmalar var. Aynı zamanda, tedavilerle semptomların iyileştirilebildiği ve hastanın yaşamını daha az engeller hale getirilebildiği Parkinson; erken tedavinin hastalığın ilerlemesini geciktirmeye yardımcı olduğu ve kaliteli yaşam süresini uzatmaktadır. Toplumsal farkındalık ve bilinçlenme yaratmak adına her yıl 11 Nisan Günü” ve Haftası; tüm dünyada yazılı-görsel, sosyal medya ve internet, üzerinden tanıtıcı, yoğun ve kapsamlı kampanya çalışmaları yapılmaktadır.

Parkinson hastalığının önde gelen sembollerinden biri olan kırmızı beyaz lale; 9. Dünya Parkinson Hastalığı Lüksemburg Konferansı’nda, Parkinson hastası HollandaJWS Van der Wereld adlı bahçıvan kırmızı beyaz laleyi başarılı bir şekilde üretmiş ve tıbbi durumunu ilk kez tarif eden adamın onuruna kırmızı beyaz laleye “Doktor James Parkinson” adını vermiştir.

Dünyada 10 milyon, Türkiye‘de 150 bin civarında parkinson hastası olduğu tahmin edilmektedir. Parkinson hastalığı yaş ile arttığından yaşlı nüfusun fazla olduğu diğer ülkelerde hastalığın görülme oranı artmaktadır. Özellikle, Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de her yıl yaklaşık 10 bin yeni teşhis konulmaktadır.  Ne yazık ki, hızla yaşlanan toplumlar arasında sayılan Türkiye; ek olarak, artan yaşlı nüfusa bağlı olarak önümüzdeki yıllarda Parkinson hastalığında yüksek bir artış beklenmektedir.

Parkinson Günü 2022 Teması

Dünya genelinde çeşitli yüz yüze ve sanal etkinlikler ile nörodejeneratif bozukluğun iyi anlaşılması sağlanmaya çalışılacaktır. Etkinliklerde, Parkinson hastaları Dünya Parkinson Günü’nde paylaşmak üzere Parkinson hikayeleri hakkında bir lirik veya beş satırlık bir şiir yazmaya teşvik edilmektedir. 11 Nisan Günü, insanlar şiirlerini; #DünyaParkinsonGünü #WorldParkinsonsDay veya #BirazParkinsonHakkındaKonuşalım #LetsTalkAboutParkinsons hashtag’leri kullanarak sosyal medyada paylaşmaları istenmektedir.

Referans ve Kaynak

Referans ve Kaynak

Pixabay adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Dünya Kekemelik Günü

Dünya Kekemelik Günü

Dünya Kekemelik Günü – Uluslararası Kekemelik Farkındalık Günü; ilk kez 1998 yılında İngiltere ve İrlanda’da …