Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Ana Sayfa / Sağlık Günleri / Dünya MS Günü

Dünya MS Günü

Dünya MS Günü, Uluslararası Multipl Skleroz FederasyonuMSIF ve Dünya Sağlık Örgütü WHO tarafından farkındalık yaratmak ve kampanya yapmak amacıyla 2009 yılından itibaren her yıl 30 Mayıs günü olarak ilan edilmiştir.

Dünya MS Günü Teması

MS günü teması; hastalığa karşı farkındalığı artırmak amacıyla her yıl farklı bir kampanya ile yüz binlerce insana ulaşılmaktadır. Türkiye‘de özellikle ‘Türkiye MS Derneği’ çatısı altında yürütülen faaliyetler bir gün ile sınırlı olmayıp tüm yıla yayılmıştır.

Dünya genelinde yaşayan yaklaşık 3 milyon insanı, Türkiye’de yaklaşık 40 bin kişide görülen Multipl Skleroz Hastalığı; tüm dünyada 30 mayıs MS Günü kutlanmaktadır. Bu günde MS’in rengi olarak bilinen turuncu ile MS’li hastaların karşılaştıkları zorluklara dikkat çekilmeye çalışılmaktadır.

MS Connections Kampanyası 2020-2023

2020-2023 Dünya MS Günü teması “bağlantılar“dır. MS Connections kampanyası, tamamen topluluk bağlantısı, kendi kendine bağlantı ve kaliteli bakım için bağlantılar oluşturulmaktadır.

Kampanya sloganı “Bağlanıyorum, Bağlanıyoruz” ve kampanya hashtag’i #MSConnections‘tır. MS Connections, MS’ten etkilenen insanları yalnız ve sosyal olarak yalıtılmış hissetmelerine neden olan sosyal engelleri ortadan kaldırmaktadır. Daha iyi hizmetleri savunmak, destek ağlarını kutlamak ve kişisel bakımı savunmak için bir fırsattır.

Dünya MS Günü etkinlikleri ve kampanyaları; Multipl Skleroz hastalığından  etkilenen hasta ve yakınları ile konunun uzmanları deneyimlerini paylaşmaktadır. Ayrıca hastaların tıbbi ve sosyal açıdan  sorunlarına ışık tutulması hedeflenmektedir.

Dünya MS Günü

Multipl Skleroz Hastalığı

Multipl Skleroz Hastalığı; genellikle kişinin bağışıklık sistemindeki bozukluk sonucu yangı veya iltihaplanma ile seyreden, nöronların miyelin kılıflarının hasar gördüğü ve akson adı verilen sinir lifi hasarı ile ilerleyen otoimmün hastalıklar içinde olup; beyin ve omurilik ilgili merkezi sinir sistemi hastalığıdır. Kısaca MS olarak bilinen Multipl Skleroz kronik bir hastalıktır.

Multipl Skleroz Hastalığı; genç yetişkinlerde ortaya çıkan ve görülme sıklığı özelliklere göre 100 bin kişide 2-200 arasında değişmektedir. Dünyada yaklaşık 3 milyon kişiyi etkileyen MS; kadınlarda görülme sıklığı erkeklere oranla yaklaşık iki katı olarak görülmektedir. Hastalığın coğrafyası, özellikle ekvatordan kutuplara doğru genişlemesinin yanı sıra; daha çok Kuzey AvrupaAmerika ve Kanada‘nın kuzeyinde yaygın olarak görülmektedir. Aynı zamanda KafkasKuzey Afrika kökenlilerde de görülen MS; sarı ve kısmen siyah ırkta koruyuculuk beyaz ırka göre daha fazla görülmektedir.

Multipl Skleroz hastaları sağlık ile ilgili yaşadıklarına ek olarak; birçok psikolojik ve sosyal sorunlar ile ayrıca mücadele etmektedir. Özellikle güncel tıbbi gelişmeler; uygun görülen tedaviler ile normal hayat sürebilen MS hastaları sosyal yaşamında kısıtlanma istememektedir.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Trafik ve İlkyardım Haftası

Trafik ve İlkyardım Haftası

Trafik ve İlkyardım Haftası; trafik ve ilkyardım sorunlarını çözümlemek amacıyla 1-7 Mayıs haftası olarak kabul …