Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Ana Sayfa / Sağlık Günleri / Diyetisyenler Günü

Diyetisyenler Günü

Diyetisyenler Günü; Türkiye Diyetisyenler Derneği tarafından 1986 yılında 6 Haziran günü olarak ilan edilmiştir.

Diyetisyenler Gününde görevini layıkıyla yerine getiren sağlık meslek mensuplarını hatırlamak ve onurlandırmak amacıyla kutlanmaktadır. Etkinlikler kapsamında; sağlıklı bir yaşam için dengeli ve yeterli beslenme ile toplumun diyetisyenler tarafından bilinçlendirilmesi hedeflenmektedir. Dünyada obezite sıklığının giderek artması ile birlikte diyetisyenlik mesleğinin önemi her geçen gün daha da ön plana çıkan hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarının etkisiyle halk sağlıklı beslenme konusunda bilinçlendirilmektedir.

Aynı zamanda etkinliklerde beslenme alışkanlıklarını değerlendirerek, uygun beslenme plan ve programları üreten, sağlıklı nesiller için toplumu ve bireyleri bilinçlendiren diyetisyenlerin; halk sağlığının korunması ve geliştirilmesinde sorumluluklar üstlenerek sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazandırılmasında önemli rol oynadığı belirtilmektedir.

Bununla birlikte, diyetisyenler, diyetisyen dernekleri, diyetisyen akademik topluluklar, ilişkili dernekler, vakıflar ve birlikler, sağlıklı yaşamla ilgili topluluklar ve toplum sağlığı ile ilgili kurum ve kuruluşlar; halka, medyaya zamanında bilimsel temelli gıda, beslenme bilgilerinin en değerli ve güvenilir kaynağı olarak tanıtmaktadır. Bu amaçla yola çıkan  tüm diyetisyenlerin 6 Haziran Dünya Diyetisyenler Gününü kutlar, çalışmalarında başarılar dileriz.

Diyetisyenler Günü

Diyetisyenler Günü

Diyetisyenler Günü‘nde, diyetisyenlerin milli ve manevi değerleri doğrultusunda, toplumsal ve kültürel gelişmeleri, beden ve ruh sağlıklarını koruma, araştırmacı ve yaratıcı niteliklere sahip kişiler olarak; aynı zamanda topluluk olanakları çerçevesinde fırsatlar sağlanarak, beslenme ve sağlıklı yaşam konularında bilimsel çalışmalar ve toplantılar ile toplumu tehdit eden gıdaların toplum sağlığını korumak için toplumu bilinçlendirip uygulamalarına yol gösterici olduğu vurgulanmaktadır. Buna ek olarak etkinliklerde, Türkiye’nin beslenme düzeyinin geliştirilmesi için çözüm yollarının aranması, önerilmesi ve uygulanması; bilimsel çalışmalar ve toplantılar ile bilgi ve tecrübeler paylaşılmaktadır.

Referans

Referans

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü

Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü; akılcı antibiyotik kullanımı konusunda toplumu bilgilendirmek amacıyla 2008 yılından itibaren 18 …

Bir cevap yazın