Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Ana Sayfa / Tıp Filmleri / Cassandra Geçidi

Cassandra Geçidi

Cassandra Geçidi & The Cassandra Crossing; George Pan Cosmatos tarafından yönetilen ve Robert Katz ile senaryosunu yazdığı; 1976 yılı İtalya, İngiltere ve Almanya ortak yapımı bulaşıcı hastalık temalı felaket ve gerilim filmidir. Başrollerini Sophia Loren, Richard Harris, Ava Gardner, Martin Sheen, Burt Lancaster, Lee Strasberg, Ingrid Thulin ve OJ Simpson‘ın paylaşmaktadır.

Konusu

Cenevre’de bulunan Dünya Sağlık Örgütü‘nün ABD misyonunda bir veba türünün varlığı ortaya çıkmasının ardından; üç terörist ABD misyonunu bombayla havaya uçurmaya çalışırken güvenlik görevlisi tarafından teröristlerin ikisi vurulur, biri kaçar. Hayatta kalan İsveç‘li olarak tanımlanan terörist hastaneye kaldırılarak karantinaya alınmıştır. Hastane sorumlusu Dr. Elena Stradner (Ingrid Thulin), DSÖ’nün bünyesinde yasaklanmasına rağmen, NSA’cılar tarafından her türlü virüsün kültürünü biyolojik bir silah olduğundan şüphelendiğini DSÖ’den ABD ordusu gizli istihbaratından Stephen Mackenzie‘e (Burt Lancaster) söyler. Ancak Albay MacKenzie’e böyle bir biyolojik silahın olmadığını, çalışmaların yok olma sürecinde olduğunu iddia eder. Dr. Stradner, vurulan teröristin ilacı olmayan bulaşıcı bir akciğer veba türüne yakalandığını söyler.

Hastanede yaşamını yitiren teröristin yakılmasını isteyen Albay MacKenzie; teröristten geriye kalan eşyalardan CenevreStockholm tren bileti çıkması üzerine kaçan diğer tröristin peşine düşer. Albay MacKenzie, Dr. Stradner’dan trendeki tüm yolcuların enfekte olabileceğinden endişe ettiğini, yardımcı olmasını ve tecrübelerinden yararlanmak istediğini söyler. Dr. Stradner, teröristin çıkarılıp karantinaya alınabilmesi için trenin durdurulması gerektiğine söyler. MacKenzie, trende bin kişi olduğu ve karantinanın mümkün olduğundan daha zor olduğunu söyler.

Kaçan üçüncü terörist Eklund (Lou Castel); Cenevre tren istasyonunda Stockholm’a gidecek olan trene binerek saklanır. Cenevre, Basel, Paris, Brüksel, Amsterdam, Kopenhag ve Stockholm güzergahını izleyecek olan trene ölümcül bir virüs taşıyan terörist, mikrobu trendeki yolculara bulaştırmaya başlar.cassandra geçidi türkçe dublaj indir

Nazi Toplama Kampı

Salgın, trende tüm hızıyla yayılırken tek çare; ya tren yok edilecek, ya da tüm vagonlara geçmeden acil bir önlem alınacaktır. MacKenzie, treni yolcuların karantinaya alınacağı Polonya‘nın Janov kentindeki eski bir Nazi toplama kampı olan; 1948 yılından beri kullanılmayan ZagorzSolinaTurkaLviv Polonya ve Ukrayna‘ya giden eski bir demiryolu hattı olan ismi efsanevi bir prensesten gelen, inanılmaz kehanetleri olan Kasundruv Köprüsü ya da Cassandra Geçidi diye bilinen sağlam çelik kemerli köprüye yönlendirir. Mackenzie, tehlikeli görülen ve tren üzerinden geçerken köprünün çökebileceğini düşünerek treni buraya yönlendirir.

MacKenzie, ünlü bir beyin cerrahı olan ve trende eski karısı Jennifer Rispoli Chamberlain (Sophia Loren) ile yolculuk eden Dr. Jonathan Chamberlain‘a (Richard Harris) ulaşarak trende bulaşıcı bir akciğer vebası olan kaçak olduğunu söyler ve onu bulmasını ister. Jonathan, Jennifer ve kondüktör memuru Max, trende kaçağı aramaya başlar. Bagaj vagonunda kaçağı bulan Jonathan ve Jennifer, treni takip eden helikoptere kaçağı bindirmek ister ancak önlerine tünel çıkar ve helikopter sadece enfekte olan köpeği trenden alır. Jonathan, Dr. Stradner’dan ölüm oranı ve panzehiri sorar ama panzehiri olmadığı ve virüs havada su damlacıklarından 600/0 oranında bulaştığı, sinüslerin tahrişi, boğaz ağrısı ve nezle gibi belirtiler verdiğini söyler.

Tren yolda durdurulmasının ardından, bulaşıcı oranı çok yüksek hastalıkla temasta bulunduklarını belirten bir anons alan yolcular; Polonya’daki karantinaya transfer edilecekleri, ardından 21 gün süre ile tıbbi izlemeye alınacakları bildirilmiştir.

Aynı zamanda trende, Alman silah satıcısı bir milyarderin karısı Nicole Dressler (Ava Gardner) ile eroin kaçakçısı genç sevgilisi Robby Navarro (Martin Sheen) ve onu rahip olarak izleyen İnterpol ajanı Haley‘in (OJ Simpson) yanı sıra Janov ve Holokost Yahudi Soykırımı‘ndan sağ kurtulan Herman Kaplan (Lee Strasberg) vardır.

 

Zenginleştirilmiş Oksijen

Ayrıca Cassandra Geçidine doğru ilerlerken; trende ağır olan hastaların ölmesinin ardından oksijen sayesinde iyileşme gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, trenden alınan ve gözetim altında olan köpeğin de zenginleştirilmiş oksijen sayesinde iyileştiği görülmesine rağmen, MacKenzie treni durdurmak istemez. Dr. Chamberlain; Navarro, Haley ve bununla birlikte bazı yolcularla trenin yeniden yönlendirilmesi için silahlı karantina görevlilerin silahlarına el koyar.

Aynı zamanda Navarro; makiniste ulaşmaya çalışırken karantina görevlileri tarafından öldürülmesinin ardından Haley ve Kaplan da kendilerini feda eder. Dr. Chamberlain; daha az ağırlıkla ön yarının Cassandra’dan güvenli şekilde geçeceğini umarak trenin arka yarısını ayırmayı başarmıştır. Ancak tren köprüye girer girmez çökerek ön yarıdaki herkesi ölür. Bununla birlikte trenin kondüktörü Max; manuel frenleri uygularak kalan vagonları, köprüye ulaşmadan hemen önce durdurur. Hayatta kalanlar kısa süre sonra trenden tahliye olur ve artık karantina altında değildir. Cenevre‘de bulunan hem Dr. Stradner, hem de MacKenzie merkezden sessizce  ayrılmıştır. Tüm olay yüzünden sessizce suçluluk duyan MacKenzie; merkezden ayrıldıktan sonra Binbaşı Stack, amirine Albay MacKenzie ve Dr. Stradner’ın gözetim altında olduğu konusunda bilgilendirir.

Cassandra Geçidi & The Cassandra Crossing
Yönetmen George Pan Cosmatos
Yapımcı Carlo Ponti

Lew Sınıfı

Senaryo George Pan Cosmatos

Robert Katz

Tom Mankiewicz

Oyuncular Sophia Loren

Richard Harris

Burt Lancaster

Ava Gardner

Martin Sheen

O. J. Simpson

Lee Strasberg

Müzik Jerry Goldsmith
Sinematografi Ennio Guarnieri
Ülke İtalya

İngiltere

Almanya

Cinsi Sinema Filmi
Dağıtıcı AVCO Embassy Pictures
Türü Gerilim, Felaket
Renk Renkli
Yapım Yılı 18 Aralık 1976
Süre 129 Dakika
Dil İngilizce

Cassandra Geçidi veya İngilizce orjinal adı The Cassandra Crossing; IMDb derecelendirmesi 6,4/10 puan ve yorumları ile birlikte bir çok film uygulamasında Türkçe Dublaj ve Full Altyazılı olup, aynı zamanda 360p ve 480p formatlarında online olarak izlenebilmektedir. Özellikle, 12 yaş ve üzeri yaş grubuna hitap eden Cassandra Geçidi filmi; ayrıca Hipokratist & Sağlık Ansiklopedisi Youtube sayfasında fragmanı yayınlanacaktır.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Uyanışlar

Uyanışlar

Uyanışlar & Awakenings; Oliver Sacks‘ın kendi hayatından kesitler sunduğu 1973 tarihli aynı isimli kitabından ayrıca …

Bir cevap yazın