Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Medikal Cihazlar / Yağ Tayin Cihazları

Yağ Tayin Cihazları

Yağ Tayin Cihazları, organik bileşiklerinin içindeki toplam yağ miktarının katı sıvı karışımlardan bir maddeyi ayırma veya çözücünün istenmeyen safsızlıkları karışımlardan uzaklaştırma işlemini yapan; 1879 yılında Alman kimyager Franz von Soxhlet tarafından icat edilen bir laboratuvar cihazıdır.

Yağ Tayin Cihazları

İcat edildiği yıllarda, katı bir deney numunesinden yağ elde etmek için tasarlanmış olup; sonraları bir bileşiği bir katıdan ekstrakte etmenin zor olduğu her şartlarda kullanılmıştır.

Cihazlar özelliklerine bağlı olarak; gıda, tarım, kimya, çevre ve diğer alanlarda çözülebilir organik bileşiklerin ayırma ve çözücüde kullanılan ilaç, toprak, çamur, temizleyici ve diğer maddeler için yaygın olarak kullanılmaktadır. Genel olarak bitki ve yemlerin toplam yağ miktarı tayini için kullanılmasının yanı sıra; polimerler, kağıt hamuru, ham selüloz adı verilen fiber ve ilaç sanayinde sık olarak kullanılmaktadır.

Yağ Tayin Cihazları 2’li, 4’lü, 6’lı modelleri ile günümüzde hızlı ekstraksiyon sistemleri olup; otomatik çalışır ve denetim olmadan güvenle çalıştırılabilmesi ile birlikte; kontrol yazılımları sayesinde tüm işlem ve cihaz verilerini izleyerek günlüğe kaydedebilmektedir. Laboratuvarlarda ekstraksiyon işlemleri, şeffaf, belgeli ve izlenebilir olmasının yanı sıra; numune ve solvent ile çalışma imkanı ile klasik soxhlet yöntemine göre 6 kat hızlı yağ tayini gerçekleşebilmektedir.

Çalışma Prensibi

Yağ Tayin Cihazlarıİşlem sıklıkla kuru deney numunesi yağ tayin cihazına yerleştirildikten sonra; filtre kağıdından yapılmış yüksük şeklindeki ekstraksiyon tüpüne konmaktadır. Ekstraktöre, etil eter veya petrolium eter çözücü içeren şilifli cam balon ve yoğunlaştırıcı takılmasıyla birlikte; çözücü ısıtılır ve buharlaştırılmaya başlar. Sıcak olan çözücü buhar yoğunlaştırıcıya ilerler ve yoğunlaşarak katı numunenin üzerine düşer. Numune içeren ekstraksiyon tüpünün olduğu yüksük yoğunlaşan çözücü ile birlikte dolmasının ardından; bypass kolunun seviyesine gelir ve sifon oluşarak çözücü tekrar cam balona boşalır. Yoğunlaşma ile birlikte yükselme ve sifon döngüsü, “reflux” adı verilir ve sürekli olarak tekrar edilir. Döngü sırasında, katının içerdiği bir miktar yağ çözücüde çözünmekte olup; solvent ısıtılan cam balonuna ulaştığında ise orada kalır, döngüye tekrar katılmaz. Ekstraksiyon metodunun en önemli avantajlarından biri olan bu durum; saf çözücü katıyı ekstrakte etmek için buharlaşarak yoğunlaşır ve döngüye katılır.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

İşitme Cihazları

İşitme Cihazları

İşitme Cihazları, işitme problemi yaşayan kişilerin; genellikle iç kulaktaki işlev kaybı veya hasar nedeniyle, sesleri …