Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Yeni
Ana Sayfa / Sağlık Müzeleri / Vrolik Müzesi

Vrolik Müzesi

Vrolik MüzesiMuseum Vrolik; Vrolikianum Müzesi adı ile 1800’lü yılların ortalarında baba oğul anatomi profesörleri Gerard ve Willem Vrolik tarafından özel bir koleksiyon olarak Amsterdam‘da kurulmuştur.

Vrolikianum Müzesi, ilk olarak kanal evlerinde sergilenen koleksiyonu; normal insan ve hayvan anatomisinin yanı sıra tıbbi anatomi ve doğum öncesi dönemde oluşan bazı anormal gelişimlerin sonucu olarak oluşan gelişim hatalarının, doğum sırasında bebekte fizyolojik ve morfolojik hataların görülmesine neden olan konjenital anomalileri içermiştir.

Prof. Willem Vrolik‘in 1863 yılında ölümünden sonra, bir grup Amsterdam‘lı zengin iş adamları tarafından satın alınarak Amsterdam Üniversitesi‘nin selefi olan Amsterdam Athenaeum Illustre‘ye bağışlamıştır. Koleksiyon daha sonra birbirini izleyen birkaç Amsterdam‘lı anatomist tarafından genişletilmesine rağmen; Museum Vrolik adı korunmuştur. Vrolik Müzesi, 1984 yılından itibaren Amsterdam Üniversitesi Akademik Tıp MerkeziAMC‘de bulunmaktadır. Vrolik Müzesi, Akademik Tıp Merkezi‘nin Anatomi, Embriyoloji ve Fizyoloji bölümlerinin bir parçası olmasının yanı sıra; müze araştırma grubu ve eğitim bölümlerinden oluşmaktadır.

Müzenin ana hedef grubu, anatomi, biyoloji, tıp bilimi ve bu alanda tarihi ile ilgilenen bilimsel araştırmacılarla beraber ilkokul, ortaokul, lise ve üniversitelerden öğrencilerden oluşmaktadır. Vrolik Müzesi, özel bir koleksiyona sahip, üç amacı olan küçük bir müzedir.

  • 18. yüzyılın ortalarından itibaren, 19. yüzyıl ve 20. yüzyıl insan ve hayvanların anatomik preparatları, kemikleri, kafatasları ve iskeletleri içeren yaklaşık 10.000 nesneden oluşan benzersiz koleksiyonunu yönetmek ve kullanıma sunmayı hedeflemektedir.
  • Koleksiyonun kurucu ortağı Prof. Willem Vrolik‘in son arzusu olan; hem normal bedenin hem de sapan formların insanın inşası ve gelişimi hakkında halka içgörü sağlamak için sergilenmesinin yanı sıra; müzenin tarihi ile koleksiyonların kökenini vurgulayarak, halkı bu tarih ve genel olarak tıp tarihi ve bilimsel tarih hakkında bilgilendirilmesi düşünülmektedir.
  • Museum Vrolik; tıp, biyoloji ve antropoloji tarihinde akademik olarak eğitim ve araştırma merkezi olmaya çalışmaktadır. Koleksiyonlar, araştırmalar için bir başlangıç ​​noktası sayılmakta olup; ulusal ve uluslararası tıbbi tarih ve bilimsel tarihin daha geniş alanıyla bağlantı kurmayı amaçlamaktadır.
İşbirlikleri

Akademik Tıp Merkezi müzesi olarak, Amsterdam Üniversitesi‘nin akademik koleksiyonları olan UvA mirasına bağlı olan Museum Vrolik; Akademik Miras Vakfı‘nın bir üyesidir. Vrolik Müzesi; Utrecht Üniversitesi Müzesi, Groningen Üniversite Müzesi ve Boerhaave Müzesi‘nin tıbbi bölümleri ile birlikte Hollanda Tıp Koleksiyonları için bir platform oluşturmaktadır. Müze, koleksiyon araştırması ve sunumu alanında Naturalis Müzesi ve bilim merkezi NEMO ile birlikte çalışmaktadır. Kalıcı sunumunun bölümleri Naturalis Müzesi‘nden uzun vadeli olarak ödünç alınmış olup; koleksiyonunun bazı kısımları NEMO ve Museum de Markiezenhof‘ta da görülebilmektedir.

Müze, J binasında yer alan tıp fakültesinde zemin katta yer almaktadır.

İletişim

Adres: Müze Vrolik Akademik Tıp Merkezi Meibergdreef 15, J0-130 1105 AZ Amsterdam

Telefon: +31 0 20566 4928

E-Posta: museumvrolik@amc.nl

Web: www.amc.nl/web/museum-vrolik

Çalışma Saatleri

Pazartesi – Cuma 11:00 – 17:00

Tüm Resmi Tatillerde Kapalıdır.

Giriş Ücreti

Yetişkinler: 7,50 €

Çocuklar: 3,00 € (12 yaşına kadar olan çocuklar)

Rehberli Tur: On beş kişilik gruplar 50 €

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Alman Hijyen Müzesi

Alman Hijyen Müzesi

Alman Hijyen Müzesi – Deutsches Hygiene Museum; hijyen ürünleri üreticisi Karl August Lingner tarafından Almanya’nın …

Bir cevap yazın