Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Ana Sayfa / Genel Sağlık Testleri / Üst Solunum Yolu Örnekleri

Üst Solunum Yolu Örnekleri

Üst Solunum Yolu Örnekleri; üst solunum yollarından enfeksiyonlarının mikrobiyolojk tanısına yönelik olarak klinik örnekten sonuç raporuna kadar tüm süreçleri kapsayan mikrobiyoloji testleridir.

Tıbbi mikrobiyoloji laboratuvarında yapılan testler; üst solunum yollarında ön burun boşluklarından başlayarak burunun arkasında ve boğazın arkasının üst kısmında bulunan nazofarenks adı verilen üst yutak, ağız boşluğunun arkasında kalan kısım olan orofarenks ile birlikte larenks adı verilen gırtlak ve gırtlak kapağı olarak bilinen epiglot, iç/orta kulak ve burun boşluğuna açılan içleri hava ile dolu kemik boşlukları olan paranazal sinüsleri içine almaktadır.

Tıbbi/Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlarının günlük uygulamalarında kullandığı üst solunum yolu örnekleri; en sık rastlanan bakteri, virüs ve mantarlarla birlikte bazı durumlarda parazitlerin tanısında kullanılan testlerin seçimi; örnek alma, örneğin işlenmesi, test sonuçlarının yorumlanması ve raporlandırılması yapılmaktadır.mikrobiyoloji laboratuvarı testleri

Üst Solunum Yolu Örnek Alım Kuralları

Mikrobiyolojik inceleme sonuçlarının klinik olarak anlam taşıması ve zamanında elde edilebilmesi için; örnek seçimi, alınması, laboratuvara ulaştırılması ve gerektiğinde uygun koşullarda saklanması ile ilgili kurallara uyulması son derece önemlidir. Bu işlemlerin uygun olduğu örneklerde; kontaminasyon adı verilen kirlenme veya saflığını kaybetme oranları daha az olmakta, gerçek etkeni ayırma şansı artmaktadır.

Ağızdan Örnek Alımı: Örnek alınmadan önce bir eküvyon çubuğu yardımı ile lezyon üzerindeki sekresyon adı verilen salgı ve artık maddeler olan debris temizlenerek ikinci bir eküvyon çubuğu ile sürüntü örneği alınmaktadır.

Taşıma ve Saklama Koşulları: Sürüntü alındı ise eküvyon çubuğu bir taşıma besiyerine konularak, oda sıcaklığında 2 saat içerisinde laboratuvara ulaştırılmalıdır. Örnek transport sistemi içerisinde, oda sıcaklığında 24 saat saklanabilmektedir.

Boğaz Örnek Alımı: Dil basacağı yardımı ile dil aşağıya bastırılırken eküvyon çubuğu ile boğazın tepesi olarak bilinen bölgedeki ağız boşluğunun arkasında arka farenks, bademcik gibi yangılı görünen diğer alanlardan örnek alınmaktadır.

Taşıma ve Saklama Koşulları: Eküvyon çubuğu bir taşıma besiyerine yerleştirilerek, oda sıcaklığında 2 saat içinde laboratuvara ulaştırılmalıdır.

Burun Örnek Alımı: Steril Serum Fizyolojik ile ıslatılmış eküvyon çubuğu burun deliklerinden sokularak yaklaşık 2 cm ilerletilerek, eküvyon çubuğu döndürülerek dış katmana sürülerek örnek alınmaktadır. Burun deliklerinden alınan kültürler; stafilokokal mikroorganizması ile streptokok adı verilen bakterinin taşıyıcılığın saptanmasında veya nazal lezyon varlığında önerilmektedir.

Taşıma ve Saklama Koşulları: Sürüntü örneği taşıma besiyerine yerleştirilerek, oda sıcaklığında 2 saat içinde laboratuvara ulaştırılmalıdır.

Nazofarinks Örnek Alımı: Nazofarenks diğer adı ile geniz, yutağın üst kısmında burnun gerisinde yer alan bölgeye eküvyon çubuğu burun yolu ile boğazın tepesine ilerletilerek, eküvyon çubuğu 5 saniye döndürülerek çıkarılır ve direkt besiyerine ekim yapılır veya bir taşıma besiyerine yerleştirilmelidir.

Taşıma ve Saklanma Koşulları: Ekim yapılmış plaklar oda sıcaklığında 15 dakikada, eküvyon çubuğu ise 2 saat içerisinde laboratuvara ulaştırılmalıdır.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

İdrar Analizi

İdrar Analizi

İdrar Analizi, İdrar Tahlili, Ürinaliz veya Tam İdrar Tahlili – TİT olarak adlandırılmakta olup; fiziksel, …

Bir cevap yazın