Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Sağlık Kurum ve Kuruluşları / Uluslararası Hemşireler Konseyi

Uluslararası Hemşireler Konseyi

Uluslararası Hemşireler KonseyiInternational Council of Nurses – ICN; İngiliz hemşire Ethel Gordon Fenwick tarafından hemşirelik standartlarını yükseltmek amacıyla 1 Temmuz 1899 tarihinde kurulmuştur.

Tüm dünya ülkelerindeki Ulusal Hemşirelik Dernekleri Federasyonu olan ICN; kuruluşundan günümüze Türk Hemşireler Derneği‘nin de yer aldığı 130’un üzerinde ülkede ulusal hemşire dernekleri ve 20 milyondan fazla hemşireyi temsil eden küresel bir sesin parçasıdır.

Uluslararası Hemşireler Konseyi; kadın hakları, sosyal ilerleme ve sağlık reformunun yoğun kesişim noktasında uluslararası kadın hareketiyle doğmuştur. ICN‘nin ileri görüşlü kurucularını bir araya getiren ve dünyanın ilk uluslararası sağlık profesyonelleri ile birlikte kadın organizasyonunu doğuran, kadın hakları mücadelesi ile organize hemşireliğin geliştirilmesini sağlamıştır.

International Council of Nurses

Kuruluşundan itibaren sağlık meslekleri içinde ilk ve en geniş uluslararası örgütlenme olan ICN; adanmışlıkları ve bunun yanında öncü ruhu ile hemşireler tarafından örgütlenmekte ve yönetilmektedir. ICN, herkes için kaliteli hemşirelik bakımı sağlamak, güvenli küresel sağlık politikalarıyla hemşirelik bilgi birikimini geliştirmek; bununla birlikte tüm dünyada yeterli, yetkin ve saygın hemşirelik mesleğinin varlığını sağlamak için çalışmaktadır.

Uluslararası Hemşireler Konseyi, kuruluş amacı doğrultusunda; tüm dünyada hemşirelerin ve hemşireliğin ilerlemesi, birliğini sağlama ve bununla birlikte sağlık politikalarını etkilemektedir. ICN, hemşirelik uygulamalarının tanımlanması ile karşılaştırılmasını sağlayacak uluslararası standartları oluşturmaktadır. Konsey hasta gereksinimleri, hemşirelik girişimleri, sağlık sonuçları ile kaynakların kullanımına ilişkin kararları ve bununla birlikte; hemşirelik eğitiminin yanında eğitim politikalarını etkileyecek enformasyon ve bilgiyi oluşturmaktadır.

Dünya genelinde birey, aile ve toplumların hemşirelik bakımlarını tanımlayan ICN; politikaları yönlendirerek, araştırmalarda kullanılan hemşirelik veri tabanı geliştirilmesini kolaylaştırılmasını sağlamaktadır. Hemşireleri bakımın kalitesini iyileştirilmesinde, hemşirelik uygulamalarının katkısını yansıtmaya ve etkisini görmeye teşvik etmektedir. ICN küresel olarak; hemşireliğin sağlık ve sağlık bakımına katkılarını dillendirmekte major bir güç olarak hizmet vermektedir. ICN, hemşirelikte standardizasyon gruplarının çalışmaları ile birlikte yaygın olarak kullanılan diğer sınıflamalar arasında uyumu sağlamaktır.

İletişim

Adres: Conseil International des Infirmières 3, place Jean Marteau 1201 Genève / Switzerland (Cenevre / İsviçre)

Telefon: +41 22 908 01 00

Web: www.icn.ch

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü

Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü

Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü; müsteşarlık makamına bağlı olarak İnşaat Müdürlüğü adı 1979 yılında kurulmuştur. SYGM; …