Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Sağlık Günleri / Uluslararası Engelliler Günü

Uluslararası Engelliler Günü

Uluslararası Engelliler Günü; 1992 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu‘nun kararı ile 3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü ilan edildi . Toplumun her alanında engelli bireylerin haklarını ve refahını teşvik etmeyi ve engelli bireylerin durumunu; politik, sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamın her alanında BM’ye üye devletler, sivil toplum örgütleri ve özel sektör; Uluslararası Günü kutlamak için, dünyanın dört bir yanındaki engelli bireylerin haklarını ve bakış açılarını geliştirmek ve farkındalık yaratmak için etkinlikler organize edilmektedir.

Birleşmiş Milletler‘in engellilik alanındaki çalışmaları; Engelli Hakları Sözleşmesi, Engelli Kişilerin 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi‘nin uygulanmasında engellilerin haklarını ve refahını daha da ileri götürmüştür. 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi kapsamında kapsayıcı, adil ve sürdürülebilir bir kalkınma için engelli bireylerin güçlendirilmesine odaklanıyor.

2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi “kimseyi geride bırakma” sözü veriliyor. Engelli kişilerin; eğitim alanındaki her düzeyde eğitim ve mesleki eğitime eşit olarak erişimlerinin sağlanması, tam ve üretken istihdam ve insana yakışır işlere erişimlerinin sağlanması ve eşit işe eşit ücret ilkesinin benimsenmesi, engellilik güçlendirilmesi ve sosyal, ekonomik ve siyasi olarak desteklenmesi, ihtiyaçlarına daha özel bir önem gösterilmesi, toplu taşıma sisteminin geliştirilmesiyle herkes için güvenli, uygun fiyatlı ve sürdürülebilir ulaşım sistemleri sağlanması, coğrafi konum ve ulusal bağlamlardaki diğer niteliklere göre ayrılan verilerin elde edilebilirliğinin ve gelişmekte olan ülkeleri kapsayan kapasite geliştirme desteğinin artırılması hedeflenmektedir.

Uluslararası Engelliler Günü; dünya sağlık örgütü, hükümetler, engelliler ve temsilci örgütleri, akademik kurumlar ve özel sektörün Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri için; spordan sanata, edebiyattan siyasete, eğitimden çalışma hayatına kadar her alanda kendilerini ispatlamış ulusal ve uluslararası organizasyonlarla bu günün kutlanması çeşitlilik göstermektedir. Her yıl 3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü için değişik bir tema edinilmektedir.

Hakkında hipokratist

İlgili Konular

Dünya Osteoporoz Günü

Dünya Osteoporoz Günü

Dünya Osteoporoz Günü; İngiltere Ulusal Osteoporoz Derneği tarafından 20 Ekim 1996 tarihinde başlatılmış olup, Avrupa …