Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Sağlık Günleri / Ulusal Fenilketonüri Günü

Ulusal Fenilketonüri Günü

Ulusal Fenilketonüri Günü; fenilketonüri hastalığı ve tanısında önemli rol oynayan yenidoğan tarama programının bilinirliğini artırmak amacıyla 1992 yılından itibaren Türkiye’de her yıl 1 Haziran günü kutlanmaktadır.

Ulusal Fenilketonüri Gününde konunun önemini anlatan bazı etkinlikler gerçekleştirilmekte olup; tedavi edilmediğinde sonuçları son derece ağır olan bu hastalık için toplumsal duyarlılık oluşturulmaya çalışılmaktadır.

Ulusal Fenilketonüri Günüİlk olarak yeni doğan taraması 1961 yılında ABD’li mikrobiyolog Dr. Robert Guthrie tarafından yapılmış olup; günümüzde “Guthrie Testi” adı verilen karta alınan kanla yeni taramalar yapılmaktadır. Türkiye’de yenidoğan taramasını Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İmran Özalp tarafından 1983 yılında başlatılmış olup; günümüzde Türkiye’de yenidoğan bebekler yüzde 98’in üzerinde taranmaktadır.

Tüm dünyada gelişmekte olan ve gelişmiş ülkelerde halk sağlığı programları içerisinde çok önemli yeri olan yenidoğan tarama programı koruyucu sağlık hizmetidir. Dünyada yenidoğanlarda ilk tarama programı 1962 yılında ABD‘nin Massachusetts eyaletinde Fenilketonüri için başlatılmıştır. Türkiye’de yenidoğan tarama programı Sağlık Bakanlığının sorumluluğunda üniversitelerin tıp fakültelerinin desteğiyle 1987 yılında itibaren “Fenilketonüri Tarama Programı” ile başlatılmıştır.

Ulusal Fenilketonüri Günü kapsamında Fenilketonüri Aile Dernekleri; fenilketonüri hastası olan kişilerle ailelerini bir araya toplayarak tanışmaları ve dayanışma sağlamaları teşvik edilmekte olup; fenilketonürili olan çocuk, genç ve yetişkinler için diyet uygulamaları konusunda yeni gelişmeleri izleme, diyet ürünleri ve gerekli ilaç ve mama konularında ilgili kurum ve kuruluşlarla ortak çalışmalar yapılmaktadır. Fenilketonürili bireylerin tedavi ve yaşama uyumları gibi konularda; eğitim çalışmaları ve hastalık nedeniyle yeti yitimi gelişen bireyler için özel eğitim ve rehabilitasyon programları hazırlama ve uygulamak üzere ailelere destek sağlanmaktadır.

Fenilketonüri

Fenilketonüri, kanda fenilalanin adı verilen yapısal bir proteinin vücutta metabolize edilmesini sağlayan enzimin eksikliği ile genetik geçişli olarak ortaya çıkan metabolik bir hastalıktır. Fenilalanin kanda birikerek ve yıkılamaz bir şekilde vücutta zararlı seviyelere yükselebilmekte olup; geri dönüşümsüz beyin hasarı ve buna bağlı zeka geriliği gelişebilmektedir.

Fenilketonüri sıklığı dünya genelinde etnik ve coğrafi bölgeler arasında farklılık göstermektedir. Amerika yenidoğan 1/10.000 ile 1/15.000, Avrupa yenidoğan 1/3 000 ile 1/30 000 arasında değişmektedir. Türkiye’de fenilketonüri sıklığı yaklaşık 1/7000 yenidoğanda görülmekte olup; hastalığın sık görülme nedeni akraba evlilikleri olarak gösterilmesinin yanı sıra; her 100 kişiden 4’ü fenilketonüri taşıyıcısıdır. İki taşıyıcının evlenmesi durumunda ise hastalığın oluşabilme olasılığı artmaktadır.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Dünya Palyatif Bakım Günü

Dünya Palyatif Bakım Günü

Dünya Palyatif Bakım Günü; Darülaceze Palyatif Bakım Birliği – WHPCA tarafından her yıl Ekim Ayının …

Bir cevap yazın