Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Sağlık Sendikaları / Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası

Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası

Türkiye Sağlık İşçileri SendikasıSağlık – İş; Türkiye Sağlık İşçileri ve Personeli Sendikası adı ile 27 Mart 1962 tarihinde İstanbul‘da kurulmuştur.

Sendika, 11 şube ile kuruluşunu gerçekleştirmesinin ardından; İstanbul Verem Savaş Derneği Erenköy Sanatoryumu ile işkolunun ilk işyeri toplu iş sözleşmesinin yanı sıra SSK Sağlık Bakanlığı, Denizcilik Bankası Hastaneleri, Milli Eğitim Bakanlığı, Validebağ Provantasyomu, PTT Erenköy Hastanesi gibi kamu işyerleri ile birlikte Azınlık Cemaat Hastaneleri ve diğer özel hastanelerde teşkilatlanmasını gerçekleştirmiştir.

Uluslararası Kamu Hizmetleri Federasyonu – PSI Üyeliği

29 Kasım 1964 tarihinde Türk-İş ile birleşme kararı için protokol imzalayan Türkiye Sağlık İşçileri ve Personeli Sendikası; 10 Ocak 1965 tarihinde yapılan olağanüstü genel kurulla, sendika genel merkezinin Ankara’ya taşınması ve adının Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası olmasının yanı sıra Uluslararası Kamu Hizmetleri Federasyonu – PSI’ya üyelik başvurusu yapılmasına karar verilmiştir.

Merkezi İstanbul’da bulunan Türk Sağlık-İş Sendikası, 14 Şubat 1965 tarihinde olağanüstü genel kurulda aldığı kararla kendisini feshederek; Sağlık-İş Sendikası ile birleşme kararı almıştır. 1965 yılı içinde 9 şubesini daha faaliyete geçiren sendika; 1965 yılının Aralık ayında PSI’ya yaptığı üyelik başvurusu kabul etmesinin ardından 1966 yılında 2 şubesini daha faaliyete geçirmiştir. Sendika, 31 Temmuz 1971 tarihinde üye sayısını Çalışma Bakanlığı’na 17.134 olarak bildirmiştir.

7 Temmuz 1974 tarihinde gerçekleştirilen 2. olağanüstü genel kurulunda; 17 Ekim 1973 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan İşkolları Yönetmeliği uyarınca gerekli tüzük değişikliği yapılarak; sendikanın yeni yönetmeliğinde yer alan “yataklı-yataksız, insan ve hayvan sağlığıyla ilgili her türlü sağlık hizmetlerinde hastane, sanatoryum, prevantoryum, bakım ve dinlenme evleri, doğum ve çocuk bakım evlerinin yanı sıra; doktor muayenehaneleri, klinikler, tedavi kurumları, diş klinikleri, röntgen muayenehaneleri gibi işyerlerinde” de örgütlenebileceği kabul edilmiştir.

Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası

Sendika; Zonguldak şubesini faaliyete geçirerek, 31 Aralık 1974 tarihinde üye sayısını Çalışma Bakanlığı’na 26.371 olarak bildirmiştir. Sendika 21 – 22 Nisan 1975 tarihlerinde gerçekleştirilen olağan genel kurulunda bazı tüzük maddelerinde değişiklik yapmıştır. 3 – 4 Nisan 1976 tarihinde gerçekleştirilen olağan genel kurulunda; “milli dayanışma, işsizliği giderme, kalkınmaya katılma ve sosyal güvenliğin gerçekleştirilmesi, toplumun huzur ve refahıyla insan sağlığının korunmasına katkıda bulunmayı temel amaçları arasında sayar” ifadesi eklemiştir. Sendika 1978 yılı içerisinde Muğla ve Denizli şubelerini faaliyete geçirmiştir.

Sağlık-İş Temmuz 2018 Üye Sayısı

Sağlık-İş, “67 il ve 1250 ilçede örgütlenerek; Yeni Adım adlı süreli yayın organı bulunmaktadır. Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı‘na Temmuz 2018 itibariyle üye sayısını 19.095’e çıkararak, %4.70 oranla Sağlık ve Sosyal Hizmetler iş kolunda en fazla ikinci üyeye sahip sağlık sendikasıdır.

İletişim

Adres: Yücetepe Mahallesi Hedef Sokak No: 5, Anıttepe, Çankaya / Ankara

Telefon: 0 312 231 80 454647

Faks +90 312 230 23 96

E-Posta: info@saglikis.org.tr

Web: www.saglikis.org.tr

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Genel Sağlık - İş

Genel Sağlık – İş

Genel Sağlık – İş – Genel Sağlık ve Sosyal Hizmet Kolu Kamu Çalışanları Sendikası; 14 …

Bir cevap yazın