Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Sağlık Kurum ve Kuruluşları / Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Ulusal Bilgi Bankası

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Ulusal Bilgi Bankası

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Ulusal Bilgi BankasıTİTUBB; Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri tarafından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı adına ortak olarak yürütülen “Sağlık Hizmetleri Finansman Yönetiminin Güçlendirilmesi ve Yeniden Yapılandırılması için Altyapı Geliştirilmesi Projesi” kapsamında geliştirilmiştir.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Ulusal Bilgi Bankası, ilaç ve tıbbi cihazlar ile ilgili; ihale, teklif, sipariş, nakliye, satın alma, stok, hasta order, fatura ve ödeme gibi konularda ticaretin tüm süreçlerinin ilgili her kişi ve kurum tarafından elektronik ortamda yürütülebilmesi projenin ulaşmak istediği temel hedefleri arasındadır.

Ulusal Bilgi Bankası, tüm tarafların kendi iç sistemlerinin de dahil olduğu, tedarik zincirinin tarafları, aynı verileri kullanmaları sağlanmaktadır. Master Data Alignment olarak bilinen Temel Veri Hizalaması adı verilen; ürünler, perakende satış fiyatları, tanıtım, bulunduğu yer, nakliye, sınıflama gibi çeşitli gereksinimler için güncel olarak doğru veri tabanın idame edilmesini kapsamaktadır.

Ürünler hakkında güncel veriler, üretici veya tedarikçi firmalarda olup; ürünlerle ilgili değişiklikler, yeni ürünler, üretilmeyen eski ürünlerin Ulusal Bilgi Bankasında güncel ve doğru olarak tutulmasında sorumluluk tedarikçi firmaların kontrolünde ve veri akış süreci doğrudan firmalar tarafından başlatılmaktadır. Tedarikçi firmalar TİTUBB web tabanlı sistemi kullanarak, sisteme veri girebilmeleri için öncelikli olarak kendilerini kaydettirmeleri gerekmektedir.

Türkiye’de bulunan tıbbi cihaz alanında faaliyet gösteren ve tedarik zincirinin en üstünde yer alan üretici veya ithalatçı tüm firmalar; TITUBB sitemine kayıt olmalıdır. Tıbbi cihaz imalatını yapan tüm firmalar ile doğrudan ithal edip dağıtım zincirini başlatan tüm firmalar sisteme kayıt olmak zorundadır. Bir başka tedarikçinin bayisi olarak çalışan firmaların TITUBB sistemine kayıt yaptırmaları zorunludur. Tıbbi cihaz imalatını yapan ya da ithal eden firmaların yetkili bayileri olduklarına dair kayıt işlemi Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından yapılmaktadır.

Sistem, yıllık hatalı ürün transferi, geri iadelerin oluşturduğu maliyeti ve kredi kaybını büyük oranda azaltmış olup; kaydedilmemiş ürünleri ödememe olasılığına karşı, sosyal güvenlik kurumlarının geri ödeme sistemleri de Ulusal Bilgi Bankasını kullanılmaktadır.

İletişim

Web: titubb.titck.gov.tr

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü

Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü

Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü; Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu adı ile 19 Mart 2012 tarihinde Sağlık …