Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Tıbbi Vakıf ve Dernekler / Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı

Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı

Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı; Vehbi Koç’un önderliğinde, akademisyen, işçi ve işveren kuruluşları temsilcileri tarafından 1985 yılında İstanbul’da kurulmuştur.

Vakıf, koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında sunulmakta olan anne-çocuk sağlığı ve aile planlaması çalışmalarını desteklemeyi amaçlanmaktadır.

TAP Vakfı, anne-bebek ölüm oranlarını azaltmaya yönelik Sağlık Bakanlığı ve kamusal hizmetler ile birlikte; özel sektörün sorumluluk alması, bu alandaki çalışmalara destek vermek amacıyla projeler geliştirmektedir.

TAP Vakfı, 1990’lı yıllarda iletişim kampanyaları ve saha çalışmaları ile birlikte, aile planlaması kavramı, yöntemleri yüksek bilinirlik düzeylerine ulaştırmıştır. TAP Vakfı, aile planlamasının yöntemlerinin kullanımı konusunda bilgi eksiklikleri ve doğru yaklaşımları belirlemek ve kullanım oranlarını yükseltebilmek için sosyal pazarlama programları uygulanarak, özel sağlık sektöründe aile planlaması konusunda modelin uygulanmasına yönelik adımlar atmıştır.

Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı, 1994 yılında üreme sağlığı kapsamında cinsel eğitimler başta olmak üzere; güvenli annelik, üreme sağlığı riskleri, doğurganlığın düzenlenmesi, cinsel sağlık ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar çalışma alanına dahil edilerek, toplumsal cinsiyet eşitliği yaklaşımının programlarında yer vermiştir.

TAP Vakfı‘nda, 2000 yıllarda ergen ve gençler çalışma gruplarına katılarak; akran projeleri ile başlayan, üniversiteli gençlere cinsel sağlık eğitimleri ile ergen ve öğretmenlere yönelik eğitim çalışmaları başlatmıştır. Anne ve bebek ölüm oranlarının azaltılması; güvenli annelik programları ile gebelohusalar ve sağlık hizmet sunucuları eğitim programları uygulamış olup, topluma dayalı saha çalışmaları gerçekleştirmiştir.

TAP Vakfı, genç nüfusun cinsel sağlık alanındaki ihtiyaçlarını karşılama konusunda yapısal eksiklikler ve nüfus hareketliliğinin yüksek olması, cinsel riskleri gündeme getirmekte, cinsel yolla bulaşan enfeksiyon ve HIV yayılımı konularında; cinsel sağlık konusunda bilinç yükseltmek, danışmanlık ve tarama hizmetleri yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmaları desteklemektedir.

TAP Vakfı Türkiye genelinde, belediyeler ile geliştirdiği işbirlikleri kapsamında kadın ve kız çocuklarını güçlendirme amacıyla farkındalık ve eğitim çalışmaları başlatmıştır.

İletişim

Adres: Kültür Mah. Adnan Saygun Cad. Güzel Konutlar Sitesi A Blok D. 3-4 PK: 34340 Beşiktaş / İstanbul

Telefon: 0 212 257 79 41

Faks: 0 212 257 79 43

E-Posta: info@tapv.org.tr

Web: www.tapv.org.tr

Hakkında hipokratist

İlgili Konular

Çocuk Genetik Hastalıkları Derneği

Çocuk Genetik Hastalıkları Derneği

Çocuk Genetik Hastalıkları Derneği – ÇGD; genetik hastalıklarının önlenmesini sağlamak amacıyla 2011 yılında İzmir‘de kurulmuştur. …