Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Tıbbi Vakıf ve Dernekler / Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı

Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı

Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı; Vehbi Koç’un önderliğinde, akademisyen, işçi ve işveren kuruluşları temsilcileri tarafından 1985 yılında İstanbul’da kurulmuştur.

Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı

Vakıf, koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında sunulmakta olan anne-çocuk sağlığı ve aile planlaması çalışmalarını desteklemeyi amaçlanmakta olup; anne-bebek ölüm oranlarını azaltmaya yönelik Sağlık Bakanlığı ve kamusal hizmetler ile birlikte; özel sektörün sorumluluk alması, bu alandaki çalışmalara destek vermek amacıyla projeler geliştirmektedir.

TAP Vakfı, 1990’lı yıllarda iletişim kampanyaları ve saha çalışmaları ile birlikte, aile planlaması kavramı, yöntemleri yüksek bilinirlik düzeylerine ulaştırmıştır. TAP Vakfı, aile planlamasının yöntemlerinin kullanımı konusunda bilgi eksiklikleri ve doğru yaklaşımları belirlemek ve kullanım oranlarını yükseltebilmek için sosyal pazarlama programları uygulanarak, özel sağlık sektöründe aile planlaması konusunda modelin uygulanmasına yönelik adımlar atmıştır.

Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı, 1994 yılında üreme sağlığı kapsamında cinsel eğitimler başta olmak üzere; güvenli annelik, üreme sağlığı riskleri, doğurganlığın düzenlenmesi, cinsel sağlık ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar çalışma alanına dahil edilerek, toplumsal cinsiyet eşitliği yaklaşımının programlarında yer vermiştir.

TAP Vakfı‘nda, 2000 yıllarda ergen ve gençler çalışma gruplarına katılarak; akran projeleri ile başlayan, üniversiteli gençlere cinsel sağlık eğitimleri ile ergen ve öğretmenlere yönelik eğitim çalışmaları başlatmıştır. Anne ve bebek ölüm oranlarının azaltılması; güvenli annelik programları ile gebelohusalar ve sağlık hizmet sunucuları eğitim programları uygulamış olup, topluma dayalı saha çalışmaları gerçekleştirmiştir.

TAP Vakfı, genç nüfusun cinsel sağlık alanındaki ihtiyaçlarını karşılama konusunda yapısal eksiklikler ve nüfus hareketliliğinin yüksek olması, cinsel riskleri gündeme getirmekte, cinsel yolla bulaşan enfeksiyon ve HIV yayılımı konularında; cinsel sağlık konusunda bilinç yükseltmek, danışmanlık ve tarama hizmetleri yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmaları desteklemektedir.

TAP Vakfı Türkiye genelinde, belediyeler ile geliştirdiği işbirlikleri kapsamında kadın ve kız çocuklarını güçlendirme amacıyla farkındalık ve eğitim çalışmaları başlatmıştır.

TAP Vakfı Kitap ve Kitapçıkları
  • Büyüyorum Kitapçığı
  • Değişiyorum Kitapçığı
  • Cinsel Eğitim Üzerine Uluslararası Teknik Rehber
  • Cinsellik ve Cinsel Eğitim Konferans Kitabı
  • Doğurganlığın Düzenlenmesi Konferans Kitabı
  • Eğitimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Rehberi
  • Ergenlik Büyümenin ve Değişimin Anlamı Konferansı Konferans Kitabı
  • Nüfus ve Kalkınma 2015 Sonrası_ Program Çerçevesi
  • Yerel Yönetimlerde Kadın Katılımı ve Eşitlikçi Mekanizmalar Rehberi
İletişim

Adres: Kültür Mah. Adnan Saygun Cad. Güzel Konutlar Sitesi A Blok D. 3-4 PK: 34340 Beşiktaş / İstanbul

Telefon: 0 212 257 79 41

Faks: 0 212 257 79 43

E-Posta: info@tapv.org.tr

Web: www.tapv.org.tr

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği

Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği

Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği, enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji uzmanlarının; kar …