Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Tıbbi Vakıf ve Dernekler / Türk Yoğun Bakım Hemşireleri Derneği

Türk Yoğun Bakım Hemşireleri Derneği

Türk Yoğun Bakım Hemşireleri Derneği; Amerikan Hastanesi çatısı altında, Ayşe Pişkin Özinci’nin liderliğinde Emine Türkmen, Özlem Yazıcı, Berrin Bulut, Birgül Savaş, Hanife Demir, Ferah İnceoğlu tarafından yoğun bakım hemşirelerinin mesleki gelişimine katkıda bulunmak ve desteklemek amacıyla 14 Şubat 1992 tarihinde İstanbul’da kurulmuştur.

Türk Yoğun Bakım Hemşireleri Derneği; Vehbi Koç Vakfı tarafından yoğun bakım hemşirelerinin eğitim programlarını incelemek amacıyla Amerika Birleşik Devletleri’ne gönderilen Amerikan Hastanesi yoğun bakım hemşirelerinden Ayşe Pişkin Özinci, Amerikan Yoğun Bakım Hemşireleri Derneğinin (AACCN) çalışmalarına tanık olmuş; bu çalışmalardan etkilenen Ayşe Pişkin Özinci Türkiye’ye döndükten sonra 6 arkadaşı ile birlikte yoğun bakım hemşireler derneğinin kuruluş çalışmalarına başlamıştır.

Dernek; 2008 yılında Türk ismini almıştır. Türk Yoğun Bakım Hemşireler Derneği kurulduğu tarihten günümüze kadar birçok faaliyette bulunmuş; yoğun bakım hemşireliğinin gelişimine katkı sağlayan çeşitli kongreler ve eğitim programları düzenlemiştir.

Türk Yoğun Bakım Hemşireleri Derneği; aktif olarak faaliyetlerde bulunmuş ve bulunmaya devam etmektedir. Dernek ayrıca Avrupa Kritik Bakım Hemşireleri Dernekleri Federasyonunun kurucu üyesidir. Derneğin, Yoğun Bakım Hemşireliği Dergisi adı altında bir yayın organı vardır. Aralık ve Haziran aylarında olmak üzere dergi yılda iki sayı yayımlanır. Yazı dili Türkçe olup, ülke dışından gönderilen İngilizce yazılar yayımlanabilmektedir.

Türk Yoğun Bakım Hemşireleri Derneği Amaçları
  • Yoğun bakım hemşireliği felsefesini, amaç ve hedeflerini, işlevlerini, mesleksel standartlarını ve yetkilerini belirlemeye katkıda bulunmak.
  • Yoğun bakım hemşireliği ile ilgili ulusal ve uluslararası gelişmeleri izlemek, Türkiye’de yoğun bakım hemşirelerinin dünya standartlarına ulaşmasını sağlamak.
  • Hemşirelik bakımının kalitesini arttırma girişimlerini desteklemek ve katkıda bulunmak.
  • Bilimsel ve çağdaş gelişimi temel alarak, işlevlerini yerine getirmek.
  • Yoğun bakım hemşireliği ile ilgili projeler geliştirmek ve uygulamak, yapılan ulusal ve uluslararası araştırmaları desteklemek.
  • Yoğun bakım hemşirelerinin ve kritik hastaların haklarını belirleyici ve koruyucu çalışmalar yaparak ilgili kurumlara öneriler götürmek, yapılan çalışmalara katkıda bulunmak.
  • Derneğin, bilimsel çalışmaları içeren yayın organı olan “Yoğun Bakım Hemşireliği Dergisi”‘nin tüm yoğun bakım hemşirelerine ulaşmasını sağlamak, mesleki yayın yapmak, yapılan yayınları desteklemek.
İletişim

Adres: İnönü caddesi Işık Apt. No: 53 Kat 4 – Gümüşsuyu, Taksim / İstanbul

Telefon: 0 212 292 92 70

E-Posta: info@tybhd.org.tr

Web: www.tybhd.org.tr

Hakkında hipokratist

İlgili Konular

Türkiye Parazitoloji Derneği

Türkiye Parazitoloji Derneği

Türkiye Parazitoloji Derneği; parazitoloji bilimi alanında çalışmalar yapmak amacıyla Bornova İzmir‘de kurulmuştur. Dernek bilimsel olarak …