Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Tıbbi Vakıf ve Dernekler / Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği

Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği

Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği DerneğiTOTBİD; ortopedi ve travmatoloji ile ilgili tüm derneklerin çalışmalarını koordine etmek amacıyla 1970 yılında Ankara’da kurulmuştur.

I. Uluslararası Akdeniz ve Ortadoğu Ortopedi ve Travmatoloji Kongresinin ardından; Ankara, İstanbul ve İzmir‘de bulunan ortopedi ve travmatoloji ile ilgili tüm derneklerin çalışmalarını koordine etmek, tüm ortopedi ve travmatoloji uzmanları ve asistanlarının Türkiye genelinde yaygın olarak hizmet verebilmek amacı ile kurucular kurulu çalışmalarına başlayarak, 1970 yılı içerisinde Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği kuruluşunu tamamlamıştır.

Derneğin Kurucu Başkanı Prof. Dr. Rıdvan Ege, 1970 yılından 2000 yılına kadar TOTBİD Genel Başkanlığını aktif olarak sürdürmüş ve 2000 yılında itibaren Onursal Başkan ünvanı verilmiştir. Prof. Ege; derneğin kurumsallaşmasının yanında ortopedi ve travmatoloji uzmanları ile asistanlarının eğitimlerine yönelik önemli adımlar atılmasını sağlamıştır.

Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği

TOTEK – AGUH – TOAK

Eğitim alanında hedeflere doğru şekilde ulaşabilmek için TOTBİD bünyesinde 2001 yılında Türk Ortopedi ve Travmatoloji Eğitim Konseyi TOTEK adı ile yeni bir bölüm kurulmuştur. TOTEK, kendi yönergesi doğrultusunda bağımsız çalışan, ilgi alanı uzmanlık dönemi ve uzmanlık sonrası eğitimleri olan bir kuruluş olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Türkiye’de ortopedi ve travmatoloji asistanlık eğitimi ve genç uzmanların sürekli mesleki eğitimi ile ilgili konularda sorunlarını belirlemek, çözüm üretmek, eğitim standartlarını artırmak ve çalışmalarda bulunmak için TOTBİD Yönetim Kurulu’nun 2012 yılında almış olduğu karar ile Asistan ve Genç Uzman Hekimler – AGUH Konseyi kurulmuştur.

Ortopedi ve Travmatoloji alanında çalışan hekimlerin bilimsel araştırmalar yapmalarını özendirmek ve katkı sağlamak için yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen; kurs, seminer ve benzeri bilimsel çalışmalara katılmalarını teşvik etmek amacı ile TOTBİD bünyesinde Türk Ortopedik Araştırma Konseyi – TOAK adı ile 31 Ekim 2013 tarihinde gerçekleştirilen Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği’nin Genel Kurul’unda onaylanarak kurulmuş ve çalışmalarına başlamıştır. Konseyin İngilizce adı: Turkish Orthopedic Research Council olarak belirlenmiştir.

Şube ve Gruplar

TOTBİD, tıp alanındaki gelişmelere bağlı olarak alt gruplar ve şubeler oluşturarak; Ayak – Ayak Bileği Cerrahisi, Kemik ve Yumuşak Doku Tümörleri, Spor Yaralanmaları, Ortopedik Travma şubeleri ile birlikte Omurga Çalışma Grubu kurularak, TOTBİD’e bağlı ve denetimi altında etkinliklerini sürdürmektedir.

Dergi ve Müze

TOTBİD‘in yılda altı sayı olarak yayınlanan Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği Dergisi adı ile resmi yayın organı bulunmaktadır. Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği merkezinin kütüphanesi yeniden düzenlenerek oluşturulan; yüzyıl öncesinden günümüze kadar uzanan geniş bir zaman yelpazesinde yer alan, az bilinen veya artık unutulmuş çok sayıda obje ile Ortopedi Müzesi yer almaktadır.

TOTBİD Genel Başkanları

 • Prof. Dr. Rıdvan Ege 1970 – 2000
 • Prof. Dr. Mümtaz Alpaslan 2000 – 2002
 • Prof. Dr. Remzi Tözün 2002 – 2004
 • Prof. Dr. Ertan Mergen 2004 – 2006
 • Prof. Dr. Bülent Alparslan 2006 – 2008
 • Prof. Dr. Ünal Kuzgun 2008 – 2010
 • Prof. Dr. Mahmut Nedim Doral 2010 – 2011
 • Prof. Dr. Önder Aydıngöz 2011 – 2013
 • Prof. Dr. Sait Ada 2013 – 2015
 • Prof. Dr. Mustafa Başbozkurt 2015 – 2017
 • Prof. Dr. Halit Pınar Haziran 2017 – Ekim 2017
 • Prof. Dr. İrfan Öztürk 2017 – 2019
 • Prof. Dr. Halit Pınar 2019 – Devam ediyor
İletişim

Adres: Bayraktar Mahallesi İkizdere Sok. No: 21 / 12 Gaziosmanpaşa, Çankaya / Ankara

Telefon: 0 312 436 11 40

Faks: 0 312 436 27 16

E-Posta: totbid@totbid.org.tr

Web: www.totbid.org.tr

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Viral Hepatitle Savaşım Derneği

Viral Hepatitle Savaşım Derneği

Viral Hepatitle Savaşım Derneği; yaygınlığı, tanı, savaşım ve korunma yöntemleri önemini belirlemek amacıyla 1990 yılında …

Bir cevap yazın