Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Tıbbi Vakıf ve Dernekler / Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları DerneğiKLİMİK, İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlarının tüm çalışma konuları alanlarında; geliştirmek, desteklemek temsilcilikler ile ulusal ve uluslararası alanda faaliyette göstermek amacıyla 13 Haziran 1986 tarihinde bilimsel uzmanlık derneği olarak kurulmuştur.

Dernek, İçişleri Bakanlığı’nın 26 Temmuz 2007 tarihinde verdiği kararla “Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği” adının başında “TÜRK” sözcüğünün kullanılması uygun görülmüştür.

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği; “İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji alanıyla alakalı sağlık hizmetleri, bilimsel çalışmalar ve uzmanlık eğitimi düzeyinin Türkiye’de yükseltmeyi hedef alan etkinliklerde düzenlemektedir.

Klimik; İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji uzmanlık dalının bütünlüğü ile beraber, çıkarlarını korumak ve her türlü yasal girişimlerde bulunarak uygulanmasını sağlamaktadır. Dernek, bilimsel çalışmalar yaparak, bu çalışmaları desteklemekle birlikte, tüm bilimsel çalışma ve faaliyetlerini üyelerine ve kamuoyuna sunmaktadır. Uzmanlık eğitimini Türkiye gerçeklerini temel alarak evrensel düzeyde ve standartlarında hedefleyerek, geliştirmek amacıyla, İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Eğitim ve Yeterlilik Kurulunu kurmak ve bu kurul aracılığıyla İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji uzmanlarının kalite denetimini sağlamaktadır.

Klimik, eğitim birimleri arasında koordinasyon ve standardizasyonu sağlamakla beraber uzmanlık eğitimi sonrasında Türkiye’de standart sınavlar yaparak, uzmanlık yeterlilik belgesi vererek, sürekli tıp eğitimi etkinliklerine katılımı yüksek seviyelerde tutarak, denetlemesini gerçekleştirmektedir. Üyelerinin bireysel ve mesleksel sorunlarını çözmede yardımcı olarak, meslek haklarını ilgili kurumlarda savunmaktadır. Dernek, uzmanlık dalını bilimsel, hukuksal ve etik zeminlerde yurt içinde ve yurt dışında temsil etmek.

Klimik, çocuklar ve yetişkinleri infeksiyon hastalıklarından korunması için bulaşmayı önleyici önlemler alarak, sağlık kurumları ile işbirliği yapmakta ve sağlık personellerinin eğitimine yardımcı olmaktadır.

Çalışma Grupları
 • Mantar İnfeksiyonları Çalışma Grubu
 • Tüberküloz Çalışma Grubu
 • Antibiyotik Direnci Çalışma Grubu
 • İnfeksiyon İmmunolojisi Çalışma Grubu
 • Viral Hepatit Çalışma Grubu
 • Diyabetik Ayak İnfeksiyonları Çalışma Grubu
 • Erişkin Bağışıklaması Çalışma Grubu
 • HIV/AIDS Çalışma Grubu
 • Sağlık Bakımıyla İlişkili İnfeksiyonlar Çalışma Grubu
 • İnfektif Endokardit ve Diğer Kardiyovasküler İnfeksiyonlar Çalışma Grubu
 • İnsan Mikrobiyom ve Biyoterapi Çalışma Grubu
 • AGUH Komisyonu
İletişim

Adres: Meşrutiyet Mah. Rumeli Cad. İpek Apt. No. 70 Daire: 7 34363 Şişli / İstanbul

Telefon: 0 212 219 54 82

Faks: 0 212 219 54 82

E-posta: klimik@klimik.org.tr

Web: www.klimik.org.tr

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Türkiye Parazitoloji Derneği

Türkiye Parazitoloji Derneği

Türkiye Parazitoloji Derneği; parazitoloji bilimi alanında çalışmalar yapmak amacıyla Bornova İzmir‘de kurulmuştur. Dernek bilimsel olarak …