Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Tıbbi Vakıf ve Dernekler / Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği (TKASK), 1947’de kurulan Türkiye’nin en eski ve en köklü kanser sivil örgütüdür. Kanser kontrolünün farklı alanlarında uzun yıllardır birçok ilklere imza atmış, Türkiye’nin ilk kanser hastanesini açmış, ilk kanser dergisi, ilk kanser haftasının kabul edilmesi, ilk kanser kongresi, ilk kanser istatistikleri, ilk kanserli hasta toplantıları gibi bir çok faaliyetle ulusal ve uluslararası alandan çalışmalarını sürdürmüştür. Çalışmaları 2008 yılında Uluslararası Kanser Savaş Örgütü (UICC) tarafından yılın en başarılı kanser örgütü seçilmiştir.

Ülkemizde ilk kez araştırmacı, kanserolog (onkolog) merhum Prof. Dr. Hamdi Suat Aknar tarafından “Türk Kanser Tetkik ve Mücadele Cemiyeti” kurulmuşsa da çeşitli nedenlerle yaşatılamamıştır. Daha sonra böyle bir derneğin kurulması lüzumu; Prof. Dr. Hamdi Suat Aknar tarafından patoloji uzmanı merhume Prof. Dr. Perihan Çambel‘e telkin edilmiş ve Sayın Çambel ile 56 arkadaşının gönüllü ve azimli uğraşları sonucu; 18 Subat 1947 tarihinde “Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği” resmen kurulmuş olur. Kısa bir süre içinde başarılı çalışmaları dikkat çeken ve takdir toplayan kurum, Bakanlar Kurulu’nun 6 Ekim 1947 tarih ve 3-6502 sayılı kararnamesi ile “Kamuya Yararlı” dernek olarak kabul edilmiştir.

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği ilk günlerde Refik Saydam Merkez Hıfzıssıhha Enstitüsü‘nde çalışmalarına başlamış, buradan normal mesai saatleri içinde faydalanılamadığından kısa bir süre de Kızılay Genel Merkezinde çalışmış, daha sonraları hiçbir maddi külfet gözetmeksizin zamanın Milli Kütüphane müdürü Sayın Adnan Ötüken‘in, Milli Kütüphane’de Kuruma tahsis ettiği mütevazi bir odada 3 yıl müddetle çalışmalarını sürdürmüştür. Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği, buradan sonra Ankara Atatürk Bulvarı No: 163’e, daha sonra yine Atatürk Bulvarı No:73’deki İşçi Sigortaları İşhanı Kat:1 Daire: 4’e taşınmış, 1969 yılında satın alınan ve halen Ataç Sok. No:21’de kurulu Genel Merkezinde faaliyetini sürdürmektedir.

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği İlk Kanser Hastanesi

Kuruluşundan beri çalışmalarını aralıksız sürdüren Ankara‘daki Genel Merkez teşkilatına ek olarak 1964’de Adana, 1966’da İzmir, 1967’de Kayseri, 1985’de Antalya, 1992’de Trabzon, 1996’da Gaziantep, 1997’de Bursa Şubeleri hizmete açılmıştır. Bu şubeler genel merkeze bağlı olarak faaliyet göstermektedir. Halen faal 7 şube sayılarını daha da arttırmak için çalışmalarını sürdürmektedir. Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği, 1952 yılında Ankara Belediyesinin 99 yıllık intifa hakkı tesis ederek Kuruma tahsis ettiği arsa üzerinde, devletin ve başta merhum Ahmet Andiçen olmak üzere yardımsever vatandaşların desteği ile başlattığı çalışmalarıyla 1962 yılında Türkiye’nin ilk kanser hastanesini hizmete açmıştır. Yardımsever insan sayın Ahmet Andiçen‘in çok büyük katkıları nedeni ile hastaneye “Türk Kanser Arastırma ve Savaş Kurumu Derneği  Ahmet Andiçen Kanser Hastanesi” adı verilmiştir. Aynı yıl Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığının yönetiminde yataklı tanı ve tedavi kurumu haline dönüştürülmüştür.

1965 yılında devlet ve halkın desteği ile hastanenin artan ihtiyaçlarını karşılamak üzere poliklinik idari bölümleri, laboratuvar ve ışın tedavilerini kapsayan ek bir bina inşaatı gerçekleştirilmiştir. Mart 1967 – Mart 1971 tarihleri arası Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi‘nce, Prof. Dr. Fevzi Renda‘nın Bashekimliğinde işletilen hastahane, bu tarihten sonra yine Sağlık Bakanlığı‘nca işletilmeye başlanılmış ve 1990 yılında Sağlık Bakanlığı‘na bağlı bu yataklı kurumun başka bir binaya taşınmasi üzerine Ahmet Andiçen Hastanesinde yine Sağlık Bakanlığı‘na bağlı “Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi” açılmıştır. 1991 yılında Sağlık Bakanlığı‘nın katkıları ile başlanan modernizasyon çalışmaları ile hastane kısa bir süre içerisinde tekrar yataklı kurum olarak çalışmaya başlamıştır.

Eğitim Bursları ve Ödüller

Türkiye’de kanser konusunda daha çok sayıda ve daha üst düzeyde uzman yetiştirilmesini temin etmek amacıyla Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği; eğitim bursları ve ödüller vermektedir. Halen de kanser konusunda uzmanları ve araştırmaları desteklemek amacı ile bilim uzmanlığı, doktora ve onkoloji yan dallarında çalışanlara karşılıksız eğitim bursları vermekte ve çeşitli araştırmaları desteklemektedir. Tüm çalışmalarını altı şubesi ile düzenli bir işbirliği içinde yürüten kurum, 1978 yılında Türk Kanser Araştırma ve Savaş Vakfı‘nın kuruluşuna da destek olmuştur.

Uluslararası Kanser Savaş Örgütü (UICC) üyeliğine seçilmiştir

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği 1969 yılında Uluslararası Kanser Savaş Örgütü (UICC) üyeliğine seçilmiştir ve 90 ülkeden 280 cemiyet UICC‘ye üyedir. Bu yolla merkezler ile bilgi alışverişi sağlanmaya başlanmış, bu kuruluşun ‘Klinik Onkoloji‘, ‘Kanser Hemşireliği‘ ve ‘Okullarda Kanser Eğitimi‘ gibi kitapları Türkçe’ye çevrilmiştir. Kanser konusunda çeşitli kitapların basımını da yürüten kurum, Türkiye’de mevcut kanser istatistiklerinin biraraya toplanması ve derlenmesinde öncülük etmiş, bu çalışmaları bir kitap halinde yayınlanmıştır. Halk eğitimi amacı ile 1952 yılından beri “Türk Kanser Haberleri” isimli dergi yayınlanmakta ve ücretsiz olarak dağıtılmaktadır.

Halen yürütülmekte olan önemli projelerden birisi de Ankara’da ihtiyaç sahibi kanser hastalarını tedavi eden hastanelere hizmet verecek, uygun yakınlıkta, şimdilik 50 yatak kapasiteli, kafeteryası olan ve hemşire hizmetlerine sahip “Kanserli Hastaların Dinlenme Evi” yapılmasıdır. Böyle bir tesisin yapılması ve servisinin devamı için “Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği” uzun zamandır gönüllü çaba göstermektedir. Bundan böyle de aynı çabayı göstermeyi hedefleyen Kurum, yukarıda açıklanan doğrultuda bir tesisin yapılması ve açılması için elinden gelen gayreti gösterecek ve yapılacak her türlü yardıma kucak açmıştır.

Hatıra Pulları ve İlk Gün Zarfları

Diğer taraftan Yakın ve Ortadoğu Milletlerarası I. Kanser Kongresi nedeniyle 10-15 Eylül 1965 tarihinde, diğeri ise Kurumun 50. Kuruluş yıldönümü nedeniyle 18 şubat 1997 tarihinde olmak üzere iki kez hatıra pulları ve ilk gün zarfları bastırmıştır.

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği 2003 yılında Avrupa Kanser Ligi (ECL) üyeliğine kabul edilmiştir.

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği amaçları doğrultusunda üzerine düşeni olanaklar çerçevesinde en iyi bir şekilde yapma çabalarını sürdürmektedir. Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği 1947 yılından beri ülkemizde kanser savaşına önemli katkılarda bulunmuş olup, ülkemizde ilk kanser hastanesinin açılması, ilk kanser kongresinin düzenlenmesi, ilk kanser istatistiklerinin derlenmesi gibi İlklere imzasını atmış olup bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da çalışmalarına devam edecektir.

 

İletişim

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Merkez 

Adres: Tuna Caddesi, Ataç 1 Sokak No:21/1 06410 Yenisehir/Ankara

Telefon: 0312 431 29 500312 431 29 51

Faks: 0312 431 39 48

E-Posta: info@turkkanser.org.tr

Web: www.turkkanser.org.tr

Kanser Ile Ilgili Dökümanlar Için: eminek@turkkanser.org.tr

 

Adana

Adres: Cemalpasa Mah. 63005 Sok. Karsal Apt. Kat:1 Daire: 1 No: 16 Seyhan/Adana

Telefon: 0322 453 67 38

E-Posta: turkkanseradana@yahoo.com.tr

 

İzmir

Adres: Mahmut Esat Bozkurt Cad. No: 47/2 Alsancak/İzmir

Telefon: 0232 464 85 840232 464 52 44

Faks: 0232 421 17 96

E-Posta: cancerizmirsb@ttmail.com

 

Trabzon

Adres: Kahraman Maras Caddesi Galeria Is Merkezi Kat: 4 Trabzon

Telefon: 0462 325 37 680462 377 53 190462 377 54 09

 

Gaziantep

Adres: Incilipinar Mah. Gazi Muhtar Pasa Bulvari Kalyon Is Merkezi Kat:5 Büro: 31 Sehitkamil/Gaziantep

Telefon: 0342 215 09 16

 

Konya

Adres: Özel Selçuklu Hastanesi Iktap Sok. No: 28 Selçuklu/Konya

Tel: 0332 235 50 42

Faks: 0332 238 98 55

Hakkında hipokratist

İlgili Konular

Türkiye Parazitoloji Derneği

Türkiye Parazitoloji Derneği

Türkiye Parazitoloji Derneği; parazitoloji bilimi alanında çalışmalar yapmak amacıyla Bornova İzmir‘de kurulmuştur. Dernek bilimsel olarak …