Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Tıbbi Vakıf ve Dernekler / Türk Gastroenteroloji Derneği

Türk Gastroenteroloji Derneği

Türk Gastroenteroloji Derneği 8 Mayıs 1959 yılında Ankara’da kurulmuştur. Türk Gastroenteroloji Derneği; 1959 yılında Ankara’da 6 gastroenterolog ve 6 asistan ile küçük bir toplulukla kuruluş işlemleri gerçekleşmiştir. Prof. Dr. Zafer Paykoç ve kurucular heyeti; Prof. Dr. Hamdi Aktan, Prof. Dr. Recai Ergüder, Prof. Dr. Selahattin Koloğlu, Prof. Dr. Hilmi Akın, Prof. Dr. Naci Ayral, Prof. Dr. Namık Kemal Menteş, Dr. Ahmet İhsan Aksan, Dr. Alaaddin Erkmen, Dr. Nurettin Aruman, Dr. Fevzi Aybers tarafından kurulmuştur. Prof. Dr. Zafer Paykoç, Türk Gastroenteroloji Derneği kurucu üyesi olup, yıllarca başkanlık görevini üstlenmiştir. 1959-1990 yılları arasında derneğe ait kayıtlı bir bilgi yok.

Tababet ve Uzmanlık Tüzüğü’ndeki bir değişiklikle o yıllarda iç hastalığı uzmanlığından sonra iki yıl daha asistanlık yaparak gastroenteroloji, kardiyoloji, nefroloji, hematoloji gibi ileri, spesifik bir uzmanlık kazanılıyordu ve buna yüksek ihtisas deniliyordu. Daha sonraları yan dal denilmeye başlandı. Gastroenterologlar arasında daha sıkı bir dayanışmayı sağlayabilme düşüncesi ile dernek kurma fikrini tetiklemiş ve dernek kurulmuştur.

Türk Gastroenteroloji Derneği’nin isminin başındaki TÜRK vurgusuna rağmen uzun yıllar Ankara’da izole kaldı. Genel kurullar Ankara’daki gastroenteroloji kliniklerinde yapılıyor, dernek merkezinin Ankara’dan alınması girişimlerinin de verdiği bir çekingenlikle Ankara dışındaki ünitelerin genel kurula katılımı pek teşvik edilmiyordu. Derneğin ilk şubesi olan “İstanbul Şubesi” ibaresini kullanmayıp, kendisini doğrudan doğruya Türk Gastroentroloji Derneği olarak bahsetmesi etken oluyordu. Ankara’da yapılan genel kurullarda, dernek yönetimine Ankara’daki iki üniversite ve bir akademinin gastroenteroloji klinik direktörleri seçiliyordu.

Türk Gastroenteroloji Derneği’nin uzun yıllar bir ofisi yoktu. Yönetim kurulları, üniversite ve akademi gastroenteroloji kliniklerinde veya yönetim kurulu başkanının evinde akşamları yapılıyordu. Düzenli üye aidatı toplanmadığı için bir geliri de yoktu. Bütün mal varlığı küçük bir çelik dolap, elektrikli bir daktilo ve Ankara Üniversitesi Gastroenteroloji Kliniği’nde yatan bir hasta tarafından bağışlanmış, Bursa’daki 250 m2’lik bir arsadan ibaretti.

Türk Gastroenteroloji Derneği’nin burslar ve araştırma desteği

  • Araştırma Projeleri Desteği
  • Burslar

Türk Gastroenteroloji Derneği Eğitim ve Kongreleri

  • Toplantılar
  • Kongreler
  • TGD Okulları
  • Özel Günler
  • Kılavuzlar
  • Takvim

İletişim

Adresi: Mustafa Kemal Mahallesi 2126. Sokak. No: 6 C Blok Daire: 9 Çankaya / Ankara

Telefon: 0 312 284 15 11 – 0 312 284 15 12

Faks: 0 312 284 80 75

E-Posta: dernek@tgd.org.tr

Web: www.tgd.org.tr

Şubeler

Adana

Adres: Stadyum Cad. Salih Bosna Apt. Seyhan/Adana

Telefon: 0 322 453 47 78

Antalya

Adres: Fevzi Çakmak Cad. 65/6 Antalya

Telefon: 0 242 227 43 43 / 33707

Edirne

Adres: Kocasinan Mah. Atatürk Bul. Merkez Edirne

Telefon: 0 284 235 80 94

İzmir

Adres: Ziya Gökalp Bl. No:5 Alsancak/İzmir

Telefon: 0 232 421 38 61

İstanbul

Adres: İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi

Telefon: 0 212 414 20 00 / 31140

Kocaeli

Adres: İstiklal Cad. Belsa Plaza İş Merkezi Kocaeli

Telefon: 0 262 303 83 03

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Türkiye Parazitoloji Derneği

Türkiye Parazitoloji Derneği

Türkiye Parazitoloji Derneği; parazitoloji bilimi alanında çalışmalar yapmak amacıyla Bornova İzmir‘de kurulmuştur. Dernek bilimsel olarak …