Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Sağlık Müzeleri / Türk Eczacılık Tarihi İhtisas Müzesi

Türk Eczacılık Tarihi İhtisas Müzesi

Türk Eczacılık Tarihi İhtisas Müzesi; İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi bünyesinde Prof. Dr. Turhan Baytop tarafından 1960 yılında İstanbul’da kurulmuştur.

Türk Eczacılık Tarihi İhtisas Müzesi

Türkiye’nin ilk Eczacılık Tarihi Müzesinin çekirdeğini Prof. Dr. Turhan Baytop‘un kişisel koleksiyon oluşturması sonrası eczacılar ile hekimlerin bağışladığı eşyalar ile müze oluşturulmuştur. Müze 1962 yılında Topkapı Sarayı müze müdürü Hayrullah Örs‘ün Osmanlı döneminde Topkapı Sarayı Şifahane ve Eczanesi olarak kullanılan Hekimbaşı odasında bulunan eczacılık ile ilgili olan materyalleri müzeyi geliştirmek amacıyla bağışlamıştır.

Eczacılık Tarihi Müzesi 1999 yılında İstanbul depremi sırasında hasar gören Eczacılık Fakültesi binası güçlendirme çalışmaları için boşaltılmış olup; müzenin eşyaları Prof. Dr. Afife Mat tarafından arşiv binasında koruma altına alınmıştır. İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi tarihi binası olan Keçecizade Fuat Paşa Konağının 2010 yılında restorasyon çalışmalarının tamamlanmasından sonra birinci katta dekanlık yanında bulunan iki salon Türk Eczacılık Tarihi İhtisas Müzesi için ayrılmış ve arşiv binasında koruma altından eşyaları yeni mekana yerleştirilmiştir.

Türk Eczacılık Tarihi İhtisas Müzesi
Türk Eczacılık Tarihi İhtisas Müzesi

Topkapı Sarayı Enderun Eczanesine ait şiddetli zehirler dolabı, ayrı bulundurulacak ilaçlar dolabı, porselen ilaç kavanozları, cam ilaç şişeleri, drog kutuları bu koleksiyonda sergilenmektedir. Osmanlı dönemine ait olan Pastör Eczanesi ve İstikamet Eczanesi‘nin dolapları, çeşitli eczanelere ait porselen ilaç kavanozları, ilaç yapımında kullanılan eczacılık malzemeleri ve reçete kayıt defterleri Osmanlı ve Cumhuriyet dönemindeki eczanelerin gelişimi hakkında fikir vermektedir. Eczacılık eğitiminin başladığı 1839 yılından çeşitli dönemlere ait diplomalar, diploma kayıt defterleri, mezun fotoğrafları, tabelalar koleksiyonda yer almaktadır. 1734 yılından yakın tarihe ait Osmanlıca, Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca ve İtalyanca olarak çok sayıda eczacılık ve tıp kitapları bulunmaktadır. Türkiye’de ilaç endüstri tarihini de koleksiyonda izlemek mümkün olup; Osmanlı döneminden günümüze yerli ve yabancı 1500’ün üzerinde müstahzar firmalara göre gruplandırılmış olarak sergilenmektedir.

Müze, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün 29 Ekim 2017 tarihinde Özel Müze olarak tescillenmiştir.

Sağlık tarihi alanında araştırmalar yapan ve eczacılık ile ilgili sağlık meslek mensupları İstanbul Üniversitesi Türk Eczacılık Tarihi İhtisas Müzesini randevu ile ziyaret edebilmektedir.

İletişim

Adres: İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü, Eczacılık Fakültesi, A Blok Kat: 1 Beyazıt / İstanbul

Telefon: 0 212 440 00 00 / 13400

Açık Olduğu Saatler: Randevu ile ziyaret edilmekte olup, e-posta adresinden randevu oluşturulmaktadır.

Ziyaret Ücreti: Ücretsizdir

E-Posta: afifemat@gmail.com

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Alman Hijyen Müzesi

Alman Hijyen Müzesi

Alman Hijyen Müzesi – Deutsches Hygiene Museum; hijyen ürünleri üreticisi Karl August Lingner tarafından Almanya’nın …