Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Tıbbi Vakıf ve Dernekler / Transplantasyon İmmünolojisi ve Genetiği Derneği

Transplantasyon İmmünolojisi ve Genetiği Derneği

Transplantasyon İmmünolojisi ve Genetiği Derneği; Transplantasyon İmmünolojisi ve Genetiği alanınında Ankara‘da kurulmuştur.

HLA sisteminin keşfi ve organ ve doku transplantasyonundaki gelişmelere paralel olarak Türkiye’de Transplantasyon İmmünolojisi 1970’li yılların sonlarına doğru gelişmeye başlamıştır. Türkiye’de bu konuda çalışan laboratuvarlardan doktor ve teknik elemanlar ilk olarak İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji ABD başkanı Prof. Dr. Mahmut Nezih Çarin ve ekibinin Ekim 1999’da düzenlediği “HLA Sistemi ve Transplantasyon İmmünolojisi Sempozyumu” ile bir araya gelmişlerdir. Sonraki yıllardaki toplantılarda Türkiye’de transplantasyon immünolojisi ve genetiği alanında çalışan merkezlerin büyük çoğunluğunun katılımıyla derneğin kuruluşu gerçekleştirilerek faaliyetlerine başlamıştır.

Transplantasyon İmmünolojisi ve Genetiği Derneği; Transplantasyon İmmünolojisi ve yakın ilişkili alanlarda çalışan doktor, biyolog, hemşire, laborant ve diğer ilgili kişilerin eğitimini evrensel düzey ve standartları hedefleyerek geliştirmektedir. Dernek, Transplantasyon İmmünolojisi alanında kalite denetimini sağlamak, uzmanlık eğitimi sonrasında yurt içi ve yurt dışında sürekli tıp eğitimi etkinlikleri düzenlemek ve bu etkinliklere katılımı sağlamaktadır.

Transplantasyon İmmünolojisi ve Genetiği Derneği Bilimsel Çalışmaları

Transplantasyon İmmünolojisi ve Genetiği Derneği, bilimsel çalışmalar yapmak, yaptırmak, bu çalışmaları desteklemek ve düzenlemek; bunları ve tüm bilimsel gelişme ve faaliyetleri üyelerine ve kamuoyuna sunmak ve duyurmaktadır. Transplantasyon İmmünolojisi alanında sağlık kurumları ile arasında standardizasyonu, koordinasyonu, kalite kontrol, işbirliği yaparak yüksek kalitede , “EFI, ASHI vb. kriterlerine uygun şartlarında”, hizmet üretimi için sağlık personelinin eğitimine yardımcı olmaktadır.

İletişim

Telefon: 0 312 508 22 26

E-Posta: tiged@gmail.com

Web: www.tiged.org.tr

Hakkında hipokratist

Check Also

Uyku Derneği

Uyku Derneği

Uyku Derneği – UYKUDER; uyku ve bozuklukları alanında faaliyet gösteren, kar amacı gütmeyen, ulusal, mesleki …