Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Sağlık Müzeleri / Tokat Muineddin Süleyman Darüşşifası

Tokat Muineddin Süleyman Darüşşifası

Tokat Muineddin Süleyman Darüşşifası; halk arasında Bimarhane Tekkesi, Darüşşifa, Gökmedrese, Kırk Kızlar Medresesi ve Pervane Medresesi olarak da adlandırılan yapı şifahane olarak 13. yüzyılın son çeyreğinde inşa edilmiştir.

Anadolu Selçuklu vezirlerinden Pervâne Muineddin Süleyman tarafından inşaatına başlanmış; 1277 tarihinde idam edilmesinden sonra, kızı ve aynı zamanda Sultan II. Mesud’un karısı tarafından tamamlanmıştır.

Kitabesi kaybolduğu düşünülen yapının; 1926 yılında onarılarak müze olarak kullanılan bu tarihi anıt, Anadolu Selçuklu mimarisi ve sanatının en belirgin özelliklerini taşımaktadır. Osmanlı Devleti zamanında 18. yüzyıla kadar tıp öğrenimi ve hastane statüsünde, şifahane olarak kullanılan yapının; tapu tahrir defterlerinde medrese, külliye, zaviye, darüşşifa, bimarhane ve daha sonraları bir odası türbe ve göçmen barınağı olarak kullanılmıştır.

Tokat Muineddin Süleyman Darüşşifası; iki katlı 2 eyvanlı olan Gökmedrese, yapının ortasında açık avlu ve revaklı plan tipine sahip olup; avlu cephesinde alçı ve çini süslemelerden taş yapıdır. Taç kapı, geometrik ve bitkisel bezemeli bordürlerden oluşan iki renkli taş kullanılarak inşa edilerek bir süsleme uygulanmıştır. Ana eyvanda bulunan zemin kıvrık dallardan oluşan çiniler Ayet’el Kürsi bordürü ile çevrili olup; duvarları ile üst kattaki revakların kemer içleri mor, lacivert ve firuze renkli çinilerle geometrik ve bitkisel bezemelerle süslenmiştir.

İletişim

Adres: Gaziosmanpaşa Bulvarı No: 143 Tokat

Telefon: 0 356 214 82 52

Web: tokat.ktb.gov.tr

Hakkında hipokratist

İlgili Konular

Sultan Ahmed Darüşşifası

Sultan Ahmed Darüşşifası

Sultan Ahmed Darüşşifası; Osmanlı Devleti Sultanı I. Ahmed tarafından 1609 yılında inşaatına başlanan külliye, 1621 …