Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Sağlık Günleri / Tıp Bayramı

Tıp Bayramı

Tıp Bayramı, her yıl Mart ayının 14’ünde Türkiye‘de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire’nin kuruluş günü olan 14 Mart, “Tıp Bayramı” olarak kutlanmaktadır. Türkiye’de tıp alanından çalışanların hizmet sorunlarının tartışıldığı, bilime katkılarının ödüllendirildiği bir anma ve kutlama günüdür.

Dünyada benzer kutlamaları, farklı tarihlerde yapılmaktadır. Amerika Birleşik Devleri’nde ameliyatlarda genel anestezinin ilk defa kullanıldığı 30 Mart 1842 tarihinin yıldönümü; Hindistan’da ünlü doktor Bidhan Chandra Roy’un doğum ve aynı zamanda ölüm yıldönümü olan 1 Temmuz günü “Doktorlar Günü” olarak kutlanır.

Tıp Bayramı

Tıp Bayramı Tarihçesi

14 Mart 1827‘de, II. Mahmut döneminde, Hekimbaşı Mustafa Behçet‘in önerisiyle ilk cerrahhanenin, Şehzadebaşı‘daki Tulumbacıbaşı Konağı‘nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kurulması, Türkiye‘de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir.

İlk kutlama, 1919 yılının 14 Mart‘ında işgal altındaki İstanbul‘da gerçekleşmiştir. O gün, tıbbiye 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran‘ın önderliğinde, tıp okulu öğrencileri işgali protesto için toplanmış ve onlara devrin ünlü doktorları da tepkilerini bu şekilde dile getirmeye çalışan öğrencilerin bu törenine Dr. Fevzi Paşa, Dr. Besim Ömer Paşa, Ordinaryüs Prof. Dr. Akil Muhtar Özden gibi dönemin ünlü hocaları da katılmış. destek vermişti. Böylece tıp bayramı, tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak başlamıştır.

1929–1937 yılları arasında 12 Mayıs günü Tıp Bayramı olarak kutlandı. Bu tarih, Bursa‘daki Yıldırım Darüşşifası‘nda ilk Türkçe tıp derslerinin başladığı tarih olarak kabul edildiği için yapıldı. Ancak zamanla bu uygulamadan vazgeçildi ve yeniden 14 Mart oldu. 1976’dan günümüze kadar gelen 14 Mart kutlamaları, artık içinde bulunduğu haftayı da kapsayacak şekilde, “Sağlık Haftası” olarak kabul edilmektedir.

 

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Diş Hekimliği Günü

Diş Hekimliği Günü

Diş Hekimliği Günü; Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından 1996 yılında aldığı kararla, Türkiye’nin ilk Diş …