Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Tıbbi Bölümler / Tıbbi Onkoloji

Tıbbi Onkoloji

Tıbbi Onkoloji; kanserli hastaların kemoterapi uygulamaları ve kanserden korunma, erken tanı, tarama, alanlarını kapsayan bir bilim dalıdır. Kanserin her aşaması tıbbi onkoloji bilim dalını ilgilendirmektedir. Kanser tanı ve tedavisinde, bilimsel veriler doğrultusunda multidisipliner yaklaşımla; cerrahi ya da radyoloji gibi çeşitli alanlarla işbirliği yapılmaktadır.

Tıbbi Onkoloji; modern ilaç tedavilerin kullanıma girmesi ile 1953-1963 yılları arasında hız kazanmış; bitkiler ve kimyasal maddeler araştırılmış ve çoğu bugün hala kullanılmakta olan kanser tedavi ilaçları ortaya çıkmıştır.

Tıbbi Onkoloji; ilk kez 1973 yılında, Amerika Birleşik Devletleri’nde ayrı bir bilim dalı olarak belirlenmiştir. Avrupa’da ise 1995 yılından itibaren Erişkin ve Pediatrik Onkoloji Bilim Dalları resmi olarak tanınmıştır. Türkiye’de 1983 yılında Tıpta Uzmanlık Tüzüğü’nde yapılan değişiklikler sonrasında, Pediatrik ve Erişkin Onkoloji yan dal olarak kabul edilmiştir.

Türkiye’de Tıbbi Onkoloji Tarihçesi

Tıbbi Onkoloji; Türkiye’de 1960’lı yılların başından itibaren Ankara ve İstanbul‘da çeşitli kliniklerde kemoterapi ilaçları kullanılmaya başlanmıştır.

1961 yılında ilk olarak Amerikan Pediatri Akademisinde eğitimini tamamlayıp gelen; Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatri Kliniğinde, Prof. Dr. Ayhan Okçuoğlu Çavdar lösemili çocuklar için çalışmalara başlamıştır. 1962 yılında Ankara Ahmet Andiçen Hastanesi hizmete girmesi ile birlikte, başlangıçta daha çok cerrahi ve radyoterapi ağırlıklı kanser tedavileri uygulanmıştır. 1963 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Kliniğinde Doç. Dr. Ahmet Metin Aran tarafından erişkin hastalarla ilgili olarak kemoterapi uygulamaları başlatılmıştır. 1965 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Gündüz Gedikoğlu, Pediatrik HematolojiOnkoloji Ünitesini kurmuştur. 1972 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi‘nde Prof. Dr. Dinçer Fırat, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde Prof. Dr. Bülent Berkarda Onkoloji Ünitesini ve SSK Okmeydanı Hastanesi’nde Doç. Dr. Metin Aran Onkoloji servisini kurmuştur. 1978 yılında Ankara GATA Hastanesi’nde Prof. Dr. Önder Berk, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakülteleri’nde Prof. Dr. Cavit Çehreli Onkoloji Bilim Dalı’nı kurmuştur. 1979 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Prof. Dr. Fikri İçli onkolojik tedavi uygulamalarına başlamıştır.

Türkiye’de 2019 yılı itibari ile yaklaşık olarak 100 adet Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı ve Kliniği bulunmaktadır.

About hipokratist

Check Also

Dermatoloji

Dermatoloji