Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Tıbbi Vakıf ve Dernekler / Tıbbi Biyoloji ve Genetik Derneği

Tıbbi Biyoloji ve Genetik Derneği

Tıbbi Biyoloji ve Genetik Derneği; “Tıbbi Biyoloji Derneği” adı ile 25 Temmuz 1997 tarihinde İstanbul’da kurulmuştur.

Türkiye’deki Tıp Fakülteleri içinde yer alan Tıbbi Biyoloji Anabilim Dallarındaki öğretim üyelerinin, 1996 yılında Antalya’da gerçekleştirilen Tıbbi Biyoloji Kongresi”nde amacı doğrultusunda bir derneğin kurulmasını önerilmesi üzerine, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi, Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mahmut Çarin‘in öncülüğünde derneğin kuruluş çalışmaları başlamıştır.

Dernek, Tıbbi Biyoloji ve Genetik alanında çalışan, araştırma yapan araştırmacılar başta olmak üzere; bilimsel işbirliği ve yardımlaşma ortamını sağlama, toplantılar düzenleyerek ilerlemeleri bilim dünyasına aktarmak amacıyla kurulmuştur.

Dernek, faaliyet alanlarını etkinleştirilmesi ve geliştirilmesi için araştırmalar yapmasının yanında, kurs, seminer, konferans, kongre ve panel gibi eğitim çalışmaları düzenlemektedir. Kuruluş amacı doğrultusunda gerekli olan her türlü bilgi, belge, döküman ve yayınları temin etme, dökümantasyon merkezi oluşturma, çalışmalarını duyurmak için; gazete, dergi, kitap gibi yayınlar ile üyelerine dağıtmak üzere çalışma ve bilgilendirme bültenleri çıkarmaktadır. Uluslararası faaliyetlerini, yurt dışında bulunan dernek ve kuruluşlarla yürüten bu kuruluşlarla proje bazında ortak çalışmalar yaparak yardımlaşma içinde olan Tıbbi Biyoloji ve Genetik Derneği; gerek görülmesi halinde, dernek ve vakıfların yanı sıra kamu kurum ve kuruluşları ile görev alanlarına giren konularda ortak projeler yürütmektedir. Derneğin amacı ile ilgisi bulunan diğer dernek, vakıf, sendika ve benzeri sivil toplum kuruluşlarıyla ortak bir amacı gerçekleştirmek için platformlar oluşturmaktadır.

Tıbbi Biyoloji ve Genetik Derneği

Derneğin ilk faaliyetleri arasında 26 Haziran 1998 tarihinde “Tıp Fakülteleri ile Tıp Eğitim ve Öğretiminin Yeniden Yapılanması” hakkındaki komisyon raporu ile üye Anabilim Dallarına bilgi vererek başlamıştır.

10 Nisan 2003 tarihinde Tıbbi Genetik Anabilim Dalı’nın kurulmasına ilişkin görüşlerin iletilmesi neticesinde 27 Temmuz 2005 tarihinde İstanbul Tıp Fakültesi bünyesinde “Tıbbi Genetik Anabilim Dalı” kurulmuştur. 08 Mayıs 2006 tarihinde yapılan olağan genel kurul toplantısında Derneğin adı “Tıbbi Biyoloji ve Genetik Derneği” olarak değiştirilmiştir. Derneğin, 30 Mayıs 2014 tarihi itibariyle 667 üye sayısına ulaşmıştır.

İletişim

E-Posta: iletisim@tbgder.orgtibbibiyolojigenetik@gmail.com

Web: www.tbgder.org

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği

Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği

Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği, enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji uzmanlarının; kar …

Bir cevap yazın