Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Alternatif Tıp / Tamamlayıcı Tıp Yöntemleri

Tamamlayıcı Tıp Yöntemleri

Tamamlayıcı Tıp Yöntemleri; eş anlamlı olarak doğal tıp veya holistik tıp tanımları da kullanılmaktadır. Fizik olarak ya da ruhsal anlamda hastalıkların belli bölümünden korunma, tanı koyma, iyileştirme veya tedavilerin yanında sağlığın iyi sürdürülmesi adına kullanılan, farklı kültürlere ait; teori, inanç ve tecrübelere dayalı olarak izahı mümkün olan ya da olmayan bilgi, beceri ve uygulamaların bütününden oluşmaktadır.

Kullanımı uzun bir geçmişe sahip olan Tamamlayıcı Tıp Yöntemleri; insanların artan yaşam süreleriyle doğru orantılı olarak kronik ve kötü huylu hastalıklar (malign) artmaktadır. Hekimlerin hastalarına yeteri kadar süreyi ayıramaması, mevcut kullanılmakta olan ilaçların yan etkilerinden kaçınma gibi nedenlerden dolayı; hastaların tamamlayıcı tıp yöntemlerine olan ilgisi artmaktadır. Bu yöntemlerin kullanımı önümüzdeki yıllarda daha da artacağı öngörülmektedir.

İnsanları tamamlayıcı tıp yöntemlerinin zararlı etkilerinden korumak ve yetkisiz kullanımların önüne geçmek amacıyla Türkiye’de ve dünyada çeşitli düzenlemeler yapılmaktadır. Türkiye’de 27 Ekim 2014 tarihinde “Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği” yayınlanmıştır. Yönetmelikte 15 yöntem kabul edilmiş olup; kullanım alanları ifade edilmiştir.

Dünyada ve Türkiye’de yapılmış çalışmalar incelediğinde Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları kullanılma oranları; Amerika’da % 42,1, Avustralya’da % 48,2, Fransa’da % 49,3, Kanada’da % 70,4 şeklindeyken; gelişmekte olan ülkelerde ise oranlar Kolombiya’da % 40, Şili’de % 71, Çin’de % 70 ve Afrika ülkelerinde % 80, Türkiye’de ise, % 65 civarında olduğu tahmin edilmektedir.

Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Osteopati

Osteopati

Osteopati; insan vücudunda yer alan; eklem, kas, bağ dokusu ile omurgayı içeren kas-iskelet sistemini güçlendirilmesine …