Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Medikal Cihazlar / Sterilizatör Cihazı

Sterilizatör Cihazı

Sterilizatör Cihazı, Sıcak Hava Fırını, Kuru Hava Cihazı veya bu cihazlar Louis Pasteur tarafından geliştirilerek Pasteur Fırını olarak da bilinmektedir. Sterilizatör Cihazları, mikroorganizma üremelerini engellemek amacıyla kuru hava kullanılan sıcak hava fırınlı elektrikli cihazlardır.

Sterilizatörler, çeşitli şekil ve boyutta katı, sıvı ve aletleri sterilize etmektedir. Sterilizatör cihazları, genel olarak sıcaklığı kontrol ederek termostat kullanılarak oda sıcaklığında veya 50°C ile 300°C arasında çalıştırılmaktadır.

Sterilizatörler, enerjiyi koruyarak çift duvarlı izolasyonu ile ısıyı içinde tutmaktadır. İç tabakası zayıf iletken, dış tabakası metaliktir. İzolasyona yardımcı olabilmesi için arasında kuru hava dolu bir alan bulunmaktadır. Hava sirkülasyon fanı, sıcaklığın eşit dağılımına yardımcı olmaktadır.

Sterilizatör Cihazı içinde alüminyum tepsiler ya da ayarlanabilen tel örgü kaplamalı tepsiler ile dışında açma / kapama rocker anahtarı, sıcaklığını ve bekleme süresini gösteren dijital göstergeler ve kontroller bulunmaktadır.

Sterilizatörler kapasitelerine göre irili ufaklı olup litre bazlıdır. Güç kaynağı ihtiyaçları, kullanılan voltaj ve frekansa bağlı olarak ülkeden ülkeye değişmektedir. Bakteri sporları kullanılan sıcaklığa duyarlı bantlar veya biyolojik göstergeler, kullanım sırasında sterilizatörlerin etkinliğini test etmek için kontrol olarak kullanılmaktadır.

Sterilizatör cihazlarında suya ihtiyacı bulunmaması ile beraber, otoklav cihazlarının aksine çalışmalarını daha güvenli hale getirecek kadar fazla basınç oluşturmazlar. Bu nedenle sterilizatör cihazları laboratuvar ortamlarında kullanımı daha uygun hale getirmektedir. Otoklav cihazlarından çok daha küçük olmasının yanında, daha hızlı ve daha yüksek sıcaklıklara ulaşabilmektedirler.

Fırın tam çevrim konumunda istenilen sıcaklığa ısıtılması, sıcaklığı uygun bir zaman aralığında muhafaza etmesi, makine kapalı fırında ve oda sıcaklığına erişene kadar kapalı fırında soğutmayı içermektedir.

Sterilizatör Cihazı Standart Ayarları

160°C’de 1.5 saat ile 2 saat (320°F)

190°C’de 6 dakika ile 12 dakika (374°F)

Sterilizasyon döngüsü başlamadan önce haznenin ön ısıtması için gereken süre.

Sterilizatör Cihazı kapısı zamanından önce açılması durumunda, ısı kaçarak süreç tamamlanmamaktadır. Döngü her yerde uygun şekilde tekrarlanmalıdır. Sterilizatörler, yüksek sıcaklıklara dayanabilen; cam eşya ve tozlar gibi yanmayacak maddeler sterilize edilerek yaygın olarak kullanılmaktadır.

Sterilizatör Cihazı
Sterilizatör Cihazı

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

İşitme Cihazları

İşitme Cihazları

İşitme Cihazları, işitme problemi yaşayan kişilerin; genellikle iç kulaktaki işlev kaybı veya hasar nedeniyle, sesleri …