Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Sağlık Meslekleri / Solunum Terapisti

Solunum Terapisti

Solunum Terapisti; akciğer travması, amfizem, astım, zatürre (pnömoni) ve solunumla ilgili diğer hastalıklar başta olmak üzere akciğer ve kalp ameliyatları sonrasındaki dönemde bulunan hastaların yapay solunum aletinden ayrılmamış/ayrılamayacak veya ayrılmaya yakın olan kişilerin evde terapi ve desteğin devam etmesi gerekli olanların solunum terapistine ihtiyacı bulunmaktadır.

Solunum terapistleri, nefes alma sorunları hakkında uzmanlaşmış ve iyileştirilmesine yardımcı olan kişidir. Solunum terapistleri, hasta olan kişinin nefesini değerlendirerek, nefes alma egzersizleri ile alıştırma ve önerileriyle beraber, ilerlemeleri izlemektedir.

Solunum terapistleri, Türkiye’de doğrudan solunum terapisti eğitimi verilmemektedir. Üniversite fakültelerinin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü mezunu kişiler solunum alanında uzmanlaşması ile solunum terapisti mesleği edinmektedir.

Solunum terapistleri, çeşitli nedenlerle nefes alma sorunları yaşayan hastaların tedavisinde önemli rol oynamaktadır. Genellikle akciğer ve kalp ameliyatları sonrasındaki dönemde, kronik akciğer hastalıkları bulunan, solunum aletinden ayrılmamış, ayrılamayacak veya ayrılmak üzere olanların doğru şekilde nefes alabilmesi için yöntem ve egzersizlerle hastaları hazırlamaktadır. Nefes alma konusunda sıkıntı yaşamayan ancak solunum ritmi ile ilgili sorun yaşayan kişilerin sağlıklı yaşam sürebilmeleri için solunum terapisi ve nefes koçluğu yapmaktadır. Nefes teknikleri ve eğitimi konusunda bilgiler vererek doğru nefes alma teknikleri öğretmektedirler. Genel olarak evde bakım hizmetleri yapmakta olan solunum terapistleri; nefes koçluğu yanında evde bakım faaliyetleri de bilmeleri gerekmektedir.

Sağlık Bakanlığı Evde Bakım Hizmetlerinin yanında temel belediyecilik faaliyetlerinde, sosyal belediyecilik anlayışında da belediyeler hizmetlerine eklemiş olup; solunum terapistlerinin yaygınlaşması ve kötüleşen yaşam koşulları nedeniyle artan solunum kaynaklı hastalıklar nedeniyle aranan bir iş alanı haline gelmiştir. Solunum terapistleri geleceği olan meslekler arasında görülen bir meslek olarak görülmektedir. Günümüzde doğrudan solunum terapistliği eğitimi verilmese talep doğrultusunda doğrudan solunum terapistliği eğitim programları ortaya çıkacaktır.

Solunum terapisti sağlık kuruluşlarında, evde bakım hizmeti veren firmalar ve kişiye özel terapist olarak çalışmakla beraber; kişilere, gruplara ve şirketlere nefes koçluğu alanında hizmet vermektedir. Nefes almanın önemi günümüz koşullarında daha iyi anlaşılmakta olup; birçok şehirde nefes terapi merkezleri açılmaktadır.

Hakkında hipokratist

İlgili Konular

Evde Bakım Asistanı

Evde Bakım Asistanı

Evde Bakım Asistanı, aileleri ile yaşayan hasta bireylerin, hekimlerin önerileri doğrultusunda; psikolojik tedavi, fizyoterapi ve …