Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Tıp Filmleri / Şimdi ya da Asla

Şimdi ya da Asla

Şimdi ya da Asla (The Bucket List), hastalığın girdabında, kanser hastalığından kurtulmak isteyen iki yaşlı insanın konu alındığı 2007 yılı ABD yapımı film; Rob Reiner tarafından yönetilen, senaryosunu Justin Zackham‘ın yazdığı filmin başrollerini Jack Nicholson, Morgan Freeman ve Sean Hayes‘ın paylaşmaktadır.

Bir hastalığın girdabında farklı hayatlardan gelen iki yaşlı insan; yolları, bir hastane odasında kanser hastalığı ile kesişen ve ortak noktalarının olduğunu keşfederler. Başlarına gelen gerçeğin farkındalar ancak hayat boyu yaşayıpta daha yapmadıkları ve yapmayı istedikleri çok şey olduğunu düşünürler. Bu iki kafadar Carter Chambers (Morgan Freeman) ve Edward Cole (Jack Nicholson) oturup hayat boyu yapmak isteyip de yapamadıklarının listesini çıkartarak yola koyulurlar.

Kanser Hastalığı teşhisiyle hastaneye yatan çok zeki ve bilgili olan; Carter Chambers yaşam standartları ve zorunluluktan dolayı, iyi bir üniversiteyi yarıda bırakarak çalışma hayatına başlamış; 45 yıl boyunca otomobil tamirciliği yapmıştır. Bunun sebebini ise maddi zorluklar, siyahi olduğu ve bakacağı kişilerin olmasından dolayı olduğunu söylemektedir. Hayat standardı yaşamını sürdürecek ve üç çocuğunu yetiştirebilecek kadar olmuştur. Eşi ve çocuklarıyla mutlu zamanlar geçirmiş ama hastalanıp hastaneye yatar. Hastanedeki odasına kendisi gibi kanser hastası olan aynı zamanda hastanenin de sahibi olan Edward Cole‘dur.

Edward Cole ise yaşamı boyunca maddi olarak pek çok şeyin sahibi olmuştur. Dört kez evlenmiş fakat beklentilerini karşılamamış olmasına rağmen; evliliği de seviyor, bekarlığı da sevdiğini söylemekte ve ikisini bir arada yapamadığından ayrıldığını söylemektedir. Edward Cole’a kanser teşhisi konmuş ve en iyi ihtimalle 6 ay, ile 1 yıl arasında yaşayacağı söylenir.

Dünyanın En Güzel Manzarasını Seyret

Carter ara ara elindeki kağıda bazı notlar alır ve bu Edward’ın dikkatini çeker. Carter, yaptığı listenin yapmak isteyip de yapamadığı şeyler olduğunu söyler. Edward, Carter‘ın yaptığı listeye kendisinin de yapmak isteyip yapamadığı şeyleri ekler. Daha sonra iki arkadaş oluşturdukları listeyi yapmaya başlarlar. Listede uçaktan paraşütle atlamaktan, Afrika çöllerinde safariye kadar pek çok şey bulunmaktadır. Listenin bir çoğunu birlikte gerçekleştirirler. Fakat Everest Tepesi’nin zirvesinde “dünyanın en güzel manzarasını seyret“ maddesini gerçekleştiremezler. Fırtına çıkmıştır ve fırtına ancak baharda sona ereceği için buna zaman yoktur. Daha sonra Carter yaşamını yitirir. Edward, Carter‘ın kendisine bıraktığı kağıdı okur ve duygulanır. Edward, Carter‘ın istediği, yani kızını görmeye karar verir ve mutluluğu bulur. Sonra Edward‘ta yaşamını yitirir; ikisinin de külleri Himalayaların zirvesine koyulur ve listedeki her şeyi yapmış olurlar.

Şimdi ya da AslaThe Bucket List

Yapım : 2007
Tür : Dram, Macera, Komedi
Süre : 97 dk
Yönetmen : Rob Reiner
Senaryo : Justin Zackham
Oyuncular : Jack Nicholson, Morgan Freeman, Sean Hayes, Beverly Todd, Rob Morrow
Yapımcı : Craig Zadan, Neil Meron, Travis Knox, Justin Zackham
Müzik : George Fenton
Ülke : ABD

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Patch Adams

Patch Adams

Patch Adams; Hunter Doherty Adams ve Maureen Mylander‘in Yaşam Boyu Kahkaha adlı kitabından esinlenerek, gerçek …