Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type

Şeker

Şeker, insan vücudu üzerinde; glukoz molekülü kandaki temel şeker, fruktoz molekülü ise enerji ihtiyacını karşılamak için kullandığı basit şeker olarak görev yapmaktadır.

Eşit miktarda glukoz ve fruktoz molekülleri yan yana gelmesi halinde sakkoroz adı verilen, şeker pancarı veya şeker kamışında bulunan şekerin meydana gelmesinin yanı sıra; tüm meyve ve sebzelerde doğal olmasının yanında tüm bitkilerde bulunmaktadır.

Endüstriyel biçimde elde edilen, belli süreçlerden geçerek birçok gıdada kullanılan ve laboratuvar ortamlarında 1970’li yıllardan itibaren Japonya tarafından geliştirilerek, üretilmeye başlanan nişasta bazlı şuruplar, glukoza oranla çok yüksek miktarlarda işlenmiş fruktoz içermesinin yanında, devamlı tüketildiği takdirde zehirli moleküller vücuda ciddi zararlar verebilmektedir. Nişasta bazlı şuruplar; mısır, patates, buğday, kasava ve pirinç gibi bitkilerden elde edilmesinin yanı sıra, diğer doğal şeker türlerinden 3 kat daha tatlı ve doğal olmadığı için kullanımı risk taşımaktadır. Genel olarak sofra şekeri gibi tek tüketilmeyen ancak endüstriyel biçimde üretilmiş gıdalar olan bisküvi, dondurma, gazlı içecek, hazır çorba ve meyve suyu gibi pek çok yiyecek ve içecekte bulunmaktadır. Karaciğere gitmeden kan şekerini yükselterek; obezite, kanser, insülin, alzheimer, diyabet, karaciğer yağlanması, kalp ve damar hastalıkları gibi birçok sağlık sorununa yol açabilmektedir.

Karbonhidrat insan vücudu için tercih edilen enerji kaynağı olup, yoğun olarak glukoz sağlamaktadır. Glukoz, insan beyninin, organların ve kasların günlük faaliyetlerde çalışabilmesi ve çalışabilmesi için ihtiyaç duyduğu yakıttır. Karbonhidrat, yağ ve protein ile birlikte insan vücuduna enerji sağlayabilen makro besinler olup; tüm bitki ve süt gıdalarında vücuda kalori sağlayan içeceklerde bulunmaktadır.

Kan Şekeri Testi

Tıbbi laboratuvarlarda gerçekleştirilen tahlillerin başında gelen kan şekeri testidir. Kan dolaşımındaki şekerin miktarını tespit etmek amacıyla yapılan testin, iki tip ölçümü yapılmaktadır. Açlık kan şekeri testi ve tokluk kan şekeri testi olmak üzere iki yolla yapılmaktadır.

Açlık kan şekeri testi hiçbir şey yeyip içmeden 8 – 12 saat süreyle açlıktan sonra ölçülen değerlerdir. Testin sonucunda 126 mg/dl ve üzerinde çıkması durumunda kişide şeker hastalığı tespit edilmiş demektir. Açlık kan şekeri 110 – 140 mg/dl arasında olması durumunda “gizli şeker” olarak da tanımlanabilmektedir.

Tokluk kan şekeri testi ana öğünlerden yaklaşık iki saat sonra yapılabilen veya şeker yükleme testinde 75 gr. karbonhidrat içeren glikoz alımı sonrasında elde edilen ölçümlerdir.

Kan şekeri ölçümlerinde seviye testinin yüksek çıkması durumunda; aşırı yemek tüketimi, böbrek hastalıkları, böbrek yetmezliği, hipertiroidizm adı verilen toksik ya da zehirli guatr, pankreas iltihabı veya kanseri ile ilişkili olabilmektedir. Kan şekerinin düşüklüğü durumunda ise bir takım sağlık sorunlarına işaret edebilir; adrenal bezlerinde bozukluk, aç durma, aşırı alkol, böbrek yetmezliği, hipotiroidizm, insülin alımı, karaciğer sorunları ve yetersiz beslenme gibi nedenler gösterilmektedir.

Hakkında hipokratist

İlgili Konular

Çalkalayıcılar

Çalkalayıcılar

Çalkalayıcılar ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek herkese açık dizin kaynağımıza katkıda …