Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Hastalıklar / Şarbon Hastalığı

Şarbon Hastalığı

Şarbon Hastalığı, anthrax veya antraks; Bacillus anthracis adı verilen sporlu bakteri nedeniyle oluşan bulaşıcı bir hastalıktır. Otobur hayvanlarda; sığır, koyun, keçi, beygir, deve ve domuz gibi hayvanlar arasında yaygın olarak görülebilen ve ani olarak ortaya çıkan insanlara temas yolu ile geçen, kimi zaman ölümle sonuçlanabilen bir hastalıktır.

Şarbon Hastalığının etkeni son derece dayanıklı olarak sporlaşarak çoğaldığı için; gram pozitif, çomakcık şeklinde bir bakteri oluşmaktadır. Şarbon, insanlara doğrudan hayvanlarla veya enfekte hayvan ürünlerinden temas; enfekte hayvan kılı gibi materyalin solunum yolu ile alınması veya enfekte hayvanların etlerinin tüketilmesi ile bulaşmaktadır.

Şarbon Hastalığı Belirtileri

Şarbon hastalığı, insanlara doğrudan hayvanlarla temastan veya hayvan ürünlerinden geçer. Hastalık mikrobu vücuda girdikten sonraki 2 ile 7 gün içerisinde hastalık belirtileri ortaya çıkmaktadır. Şarbon hastalığının deri, bağırsak ve akciğer şarbonu olmak üzere üç farklı çeşidi vardır. Mikroorganizma insanlara deriden girerse kara çıban denilen karakteristik bölgesel bir çıbanla ödem; kan dolaşımına karışması ile de kan zehirlenmesi (sepsis) ve iç organ lezyonları meydana gelir. Mikroplu etlerin yenmesi ağır bağırsak hastalıkları yapar. Hayvanlarda ise vücut sıcaklığı yükselir, dalak şişer, kan katran gibi koyu renk alır ve pıhtılaşmaz.

Hasta hayvanın derisi, postu ya da yünü ile temas etmek, şarbon basili bulaşmış etlere temas etmek, yemek ya da şarbon sporlarını solumak hastalığa neden olur. Şarbon; otobur hayvanlardan insanlara bulaşan ancak insandan insana bulaşmayan zoonoz bir hastalıktır. Şarbon; veteriner hekimler, pataloglar, kasaplar, dericiler ve hayvancılıkla uğraşan besiciler, çobanlar arasında şarbon hastalığı daha sık görülmektedir.

Veteriner hekim kontrolünde hayvan sürülerinin periyodik olarak düzenli olarak aşılama hizmetlerinin yapıldığı ülkelerde şarbon hastalığına rastlanması çok enderdir. Türkiye‘de şarbon hastalığını kontrol etmek ve tüketicilerin gıda güvenliğini sağlamaktan sorumlu kurum Tarım ve Orman Bakanlığı’dır. Şarbon hastalığında Sağlık Bakanlığı‘nın müdahalesi “halk sağlığını ilgilendiren acil durumlar” ve Veteriner Hizmetleri Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Yasası’ ile kısıtlıdır. Şarbon, gerek insan sağlığı ve gerekse hayvan sağlığı açısından tehlike oluşturan etkenlerden biridir.

Hakkında hipokratist

İlgili Konular

Kornea Hastalıkları

Kornea Hastalıkları

Kornea Hastalıkları; gözün ön kısmında bulunan damarsız ve saydam bir yapı olup, ışığı odaklayan ve …