Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Yeni
Ana Sayfa / Alternatif Tıp / Proloterapi

Proloterapi

Proloterapi, proliferatif ve irritan solüsyonların eklem ve kas ağrısı ile zedelenmelerinde dokuların içine enjekte edilmesinde kullanılan tamamlayıcı tıbbi tedavi yöntemidir. Proloterapi terimini, Latince “yavrular” anlamına gelen “proli” ve “proliferasyon” sözcüklerinden “hızlı bir şekilde yeni hücreler üretmek” anlamına gelmektedir.

Proloterapi; proliferatif tedavi olarak da adlandırılmakla birlikte, kronik kas ve iskelet sistemi rahatsızlıklarında kullanılan enjeksiyon bazlı bir tedavi olmasının yanı sıra; zedelenmiş olan ya da işlevini yitirmiş olan bağ, eklem, kıkırdak ve tendonlara bu dokuları yeniden yapılandırılması ile dokunun kendi kendini onarma aşamasına sokacak sıvı karışımının enjekte edilmesi ile uygulanmaktadır. Tedavide enjekte edilen solüsyon iltihabi bir süreç başlatarak zayıflamış olan ya da işlevini kaybetmiş dokunun kanlanması artarak, enjeksiyonun uygulandığı bölgeye çeşitli hücreler gelerek onarım sürecini başlatmaktadır. Ağrı kontrolünde etkili olan proloterapi; gerekli görüldüğünde birçok hasta için güvenli olarak uygulanmaktadır.

Proloterapi

Antik Roma döneminde tahriş ya da yaralı gladyatörlerin iyileşmesine yardımcı olmak amacıyla omuzlarına sıcak iğne yaptırdığı birçok kaynakta belirtilmiştir. Proloterapi kullanımı ilk olarak 1930’lu yıllarda genetik bağ dokusu hastalığı olan bağ gevşekliği tedavisinde kullanılmıştır. 1940‘lı yıllarda ABD’li genel cerrah George S. Hackett, fıtık ve eklemleri onarmak için bazı çözeltiler kullanarak enjekte ederek uygulamaya başlamış olup; modern proloterapinin dönüşmesine öncülük etmiştir. 1955 yılında ABD’li Dr. Gustav Anders Hemwall, Amerikan Tıp Birliği toplantısında Dr. George Hackett ile tanışarak Ohio eyaletinin, Canton kentinde bulunan ofisinde teknik konularda eğitim alarak proloterapi uygulamaya başlayarak; 1956 yılında Dr. Hackett ile birlikte, “Yeni hücresel doku üretimi ile yetersiz bir yapının rehabilitasyonu” başlıklı bir yayında proloterapi uygulamasını ortaya çıkarmışlardır. Dr. Gustav Hemwall, 1969 yılında proloterapiyi teşvik etmek ve doktorları eğitmek için Hackett Vakfı‘nı kurmuştur.

Proloterapi; tamamlayıcı tıp yöntemlerinin zararlı etkilerinden korumak ve yetkisiz kullanımların önüne geçmek amacıyla Türkiye’de ve tüm dünyada çeşitli düzenlemeler yapılmaktadır. Türkiye’de 27 Ekim 2014 tarihinde yayınlanan Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliğinde onbeş yöntem içinde kabul edilerek kullanım alanları ifade edilmiştir.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Apiterapi

Apiterapi

Apiterapi; arı ve arı ürünleri olan bal, arı sütü, arı poleni, arı zehiri, apilarnil, balmumu …

Bir cevap yazın