Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Tıp Bilim İnsanları / Prof. Dr. Uğur Şahin

Prof. Dr. Uğur Şahin

Prof.Dr.Uğur Şahin; 19 Eylül 1965 tarihinde İskenderun‘da doğmuştur. Türk Tıp Bilim İnsanı, İç Hastalıkları ve Hematoloji Uzmanı, Deneysel Onkoloji Profesörüdür.

Uğur Şahin İlk ve orta öğrenimini Almanya‘nın Köln şehrinde tamamlayarak 1990 yılında da Köln Üniversitesi Tıp Fakültesi‘nden mezun olmuştur. Mezuniyet sonrası Köln Üniversitesi Hastanesi İç Hastalıkları ve Hematoloji / Onkoloji doktoru olarak çalışmıştır. 1992 yılında immünoterapi üzerine tümör hücreleri üzerine doktorasını tamamlamıştır.

Homburg’da Saarland Üniversitesi Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Hematoloji – Onkoloji Bölümünde 1992 – 2000 yılları arasında çalışmalarının ardından; 2000 – 2001 yılları arasında Zürih Üniversite Hastanesi Deneysel İmmünoloji Bölümünde İsviçreli immünolog Nobel Tıp Ödülü sahibi Rolf Martin Zinkernagel ve Hans Hengartner kliniklerinde misafir bilim insanı olarak çalışmıştır. 2001 – 2008 yılları arasında Mainz Johannes Gutenberg Üniversitesi Hastanesi‘nde bağımsız onkolojik araştırma grubunda yer alarak başkanlığını üstlenmiştir. Dr. Şahin, 2001 yılında kurucu ortağı olduğu Ganymed Pharmaceuticals AG‘nin bilimsel danışma kurulu üyeliği ve genel müdür yardımcılığı sırasında hedef tanımlama keşif motorunda kullanılan SEREX ve MicroGATE ™ teknolojilerini birlikte geliştirmiştir.

2003 – 2015 yılları arasında Mainz Johannes Gutenberg Üniversitesi Hastanesi Tümör Aşı Merkezi Başkanı, Dahiliye, Hematoloji ve Onkoloji Anabilim Dalı, Üniversite Tıp Merkezinde görev almış ve bu dönem içerisinde 2006 yılında Deneysel ve Çeviri Onkolojisi Anabilim Dalına doçent olarak atanmıştır. 2009 yılında BioNTech AG, 2010 yılında TRON çeviri araştırma enstitüsünde bilimsel direktör, kurucu ortaklığı ve CEO’luğunu yapmıştır. BioNTech AG‘de çeşitli yaşam bilimleri ve biyoteknoloji alanlarında 60’ın üzerinde bağımsız patente önemli katkılarda bulunan doçent Şahin; TRON Çeviri Araştırma Enstitüsünde de yaptığı çalışmalarla birçok ödül almıştır.

Prof. Dr. Uğur Şahin

Kansere Karşı Araştırmalar

2014 yılında profesör olan ve kansere karşı araştırmalarla bilinen Prof.Dr.Uğur Şahin; kanserli hücre ile sağlıklı hücreyi birbirinden ayırarak, kanserli hücreyi yok edebilen bir aşı geliştirmesinin ardından; göğüs, kalınbağırsak, akciğer, pankreas ve prostat kanserinde hastalıklı hücrelere karşı savunmaya geçen antikorlar üzerinde çalışmaktadır.

Prof. Uğur Şahin, BioNTech AG‘de aynı zamanda aynı zamanda şirketin yönetim kurulu üyesi olan eşi Dr. Özlem Türeci ile birlikte melanom adı verilen cilt kanserine karşı bir aşı üzerinde de çalışmalarının yanı sıra; Nisan 2020’den itibaren akciğer hastalığı Coronavirüs – COVID-19‘a karşı bir aşı araştırmaktadır.

Prof. Dr. Uğur Şahin, Helmholtz Enstitüsü TRON, Mainz Johannes Gutenberg Üniversitesi Kanser Merkezi ve BioNTech AG‘de yaptığı bireyselleştirilmiş aşı, ilaç ve kanser immünoterapisinde yaptığı çalışmalarla alanında birçok ödül almıştır.

Ödülleri

  • İran Mustafa Ödülleri – Yaşam ve Tıp Bilimi ve Teknolojisi – 2019
  • Alman Kanser Ödülü – 2019
  • Alman Eğitim ve Araştırma Bakanlığı Spitzencluster Ödülü – 2011
  • Alman Eğitim ve Araştırma Bakanlığı Go-Bio Ödülü – 2006 – 2010
  • Alman İmmünoloji Derneği – Georges Köhler Ödülü- 2005
  • Calogero – Paglierello – Araştırma Ödülü – 1997
  • Amerikan Klinik Onkoloji Derneği – ASCO Başarı Ödülü – 1995
  • Alman Hematoloji ve Onkoloji Derneği – DGHO – Vincenz Czerny Ödülü – 1995
Kurumsal İletişim

Adres: An der Goldgrube 12, 55131, Mainz / Germany

Telefon: +49 6131 9084 – 0

Faks: +49 6131 9084 – 390

E-Posta: info@biontech.de

Web: biontech.de/

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Prof. Dr. Serdar Bulun

Prof. Dr. Serdar Bulun

Prof.Dr.Serdar Bulun; 1959 yılında Malatya‘da doğmuştur. Kadın Hastalıkları ve Doğum Üreme Tıbbı ve Kısırlık Profesörü, …

Bir cevap yazın