Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Doktorlar / Prof. Dr. Sevil Atasoy

Prof. Dr. Sevil Atasoy

Prof.Dr.Sevil Atasoy, tam adı  Hafize Hikmet Sevil Atasoy; 25 Şubat 1949 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Türk adli tıp biliminin kurucularından Prof. Dr. Şemsi Gök ve Türkiye’nin ilk özel laboratuvarlarından Teşvikiye Laboratuvarı’nın kurucusu Dr. Ferda Gök‘ün kızıdır. İngilizce, Almanca ve Fransızca bilen Prof. Atasoy, Adli Tıp Uzmanı, Türk Bilim Kadınıdır.

Prof.Dr.Sevil Atasoy; 1968 yılında mezun olduğu Özel Alman Lisesi‘nin ardından, İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesini bitirmiştir. 1976 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı’nda biyokimya alanında uzmanlık ve tıp bilimleri doktorası yapan Prof. Atasoy, sonrasında biyokimya alanında doçent ve profesör unvanlarına sahip olmuştur.

Prof.Dr.Sevil Atasoy; İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde öğretim üyeliğinin yanı sıra, 1980 – 1993 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumu Kimyasal Tahliller İhtisas Dairesi başkanlığı, İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü’nün 1987 – 2005 yılları arasında müdürlüğünü yürütmüştür. Prof. Atasoy, 1988-2005 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü’nün müdürlüğünü yürüttü ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde öğretim üyeliği yaptı. 2009 yılına kadar İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi‘nde öğretim üyeliğini sürdürmüştür. Türkiye’de, DNA delilleri ve kriminal laboratuvarların gelişmesine katkısı nedeniyle “Yılın Bilim İnsanı Ödülü“ne lâyık görülmüştür. 2005 – 2010 yılları arasında Birleşmiş Milletler Uyuşturucu Üretiminde Tahminler Daimi Komisyonu üyeliği ve Uluslararası Uyuşturucu Kontrol Kurulu başkanlığını yapmıştır.

Prof. Dr. Sevil Atasoy; Uluslararası Adli Bilim Hizmetleri (IFSS) ortağı, Teşvikiye Laboratuvarı ve Atasoy Danışmanlık şirketlerinin sahibidir. Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı olan Prof. Atasoy’un, aynı üniversitenin Şiddet ve Suçla Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi (ŞİDAM) müdürlüğünü de yürütmektedir. Nisan 2016’da 2017 – 2022 dönemi için Uluslararası Uyuşturucu Kontrol Kurulu üyeliğine yeniden seçilmiştir.

Prof.Dr.Sevil Atasoy Kitapları
  • Acayip İşler – 2015
  • Yeraltındaki Melekler Yerüstündeki Şeytanlar – 2013
  • Kusursuz Cinayet Yoktur, Kusursuza Yakın Olanlar Vardır – 2012
  • Her Çikolata Yenmez ve Başka Tatsız Öyküler – 2011
  • Karanlığa Yolculuk, Gerçek Suç Öyküleri ve Başka Karanlık İşler – 2010
  • Bu Ayak İzi Senin Dr. Watson!, Gerçek Suç Öyküleriyle Adli Bilimler – 2007
  • Labirent, Adli Bilimlerin Gizemli Dünyası – 2006

Hakkında hipokratist

İlgili Konular

Prof. Dr. Osman Bilgin Timuralp

Prof. Dr. Osman Bilgin Timuralp

Prof.Dr.Osman Bilgin Timuralp; 1939 yılında İzmir, Damlacık semtinde doğmuştur. Kardiyoloji Profesörü; Evli ve 4 çocuk …