Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Doktorlar / Prof. Dr. Osman Bilgin Timuralp

Prof. Dr. Osman Bilgin Timuralp

Prof.Dr.Osman Bilgin Timuralp; 1939 yılında İzmir, Damlacık semtinde doğmuştur. Kardiyoloji Profesörü; Evli ve 4 çocuk babasıdır.

İlk ve orta öğreniminden sonra İzmir Atatürk Lise‘nden mezun olan Timuralp; 1957 yılında girdiği Ege Üniversitesi Tıp Fakültesine 1963 yılında mezun olmuştur. 1967 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde İç Hastalıkları ihtisasını tamamlayarak; 1970 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesine kurucu öğretim görevlisi olarak atanmıştır. 1973 yılında doçent olan Dr. Timuralp; 1976 yılında yaptığı akademik araştırmalar nedeniyle TÜBİTAK tarafından “Tıp Dalı Teşvik Ödülü“ne layık görülmüştür.

Dr. Timuralp; 1977 yılında Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesi (Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi) kurucu öğretim üyesi olarak göreve başlamıştır. 1978 yılında Londra Üniversitesi Tıp Fakültesi‘nde Prof. Dr. Richard Sutton‘un kardiyoloji kliniğinde misafir öğretim üyesi olarak bulunan Dr. Timuralp; kardiyoloji kliniğinde bulunduğu dönemde hazırlamış olduğu “Ekokardiyoloji” kitabı ile alanında Türkiye’nin ilk kitabını yayınlamıştır. 1979 yılında “Aort kapak hastalıkları” isimli monografisi ile profesörlüğe yükselmiştir.

Prof. Dr. Osman Bilgin Timuralp, 1982 yılına kadar; rektör, dekan vekillikleri, senatörlük ve fen fakültesi dekanlığı görevlerinde bulunmuştur. 1984 yılında Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesinde Kardiyoloji ihtisasını tamamlayan Prof. Timuralp; Türk Kardiyoloji Derneği‘nde 3 dönem başkan yardımcılığı görevinde bulunmuş ve kardiyoloji dergilerinde danışmanlık ve TÜBİTAK Yaz Okulu kitaplarının editörlüğünü yapmıştır. 2000 yılında “Avrupa kardiyoloğu“, 2001 yılında derneklerde ilgili alanlarda üstün katkı sağlamış araştırmacılara verilen unvan olan “Avrupa kardiyoloji fellowu” 2002 senesinde ise “Avrupa klinik hipertansiyon uzmanı” unvanlarını almıştır.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı‘nın kurucu öğretim üyesi olan Prof. Timuralp; 29 Kasım 2006 yılında 67 yaşında Meşelik Kampüsü’ndeki Prof. Dr. Necla Özdemir Konferans Salonu’nda düzenlenen törenle emekli olmuştur.

Prof.Dr.Osman Bilgin Timuralp; 2017 yılında beri Acıbadem Sağlık Grubu‘nun Eskişehir Hastanesi‘nde hizmet vermeye devam etmektedir.

İletişim

Adres: Hoşnudiye Mah. Acıbadem Sok. No: 19, Eskibağlar Tepebaşı / Eskişehir

Telefon: 0 222 214 44 44

E-Posta: osman.bilgin.timural@acibadem.com

Web: www.acibadem.com.tr/osman-bilgin-timuralp/

Hakkında hipokratist

İlgili Konular

Dr. Mehmet Halit Şazi Kösemihal

Dr. Mehmet Halit Şazi Kösemihal

Dr.Mehmet Halit Şazi Kösemihal, 15 Ocak 1869 Cuma günü Vezneciler, İstanbul’da doğmuştur. Türkiye’de bilimsel diş …